Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Passmark PerformanceTest

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.069
4.065
Скопје
hackitfree.github.io
Напомена само да се користи најнова верзија 10.2 - еве Рејзерот користел верзија 9 и споредбата му е со ситеми од пред 3-5год така да испаднал топ 6% ПЦ во светот :)
Макар што можеби резултатите се тие.
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.421
1.525
Напомена само да се користи најнова верзија 10.2 - еве Рејзерот користел верзија 9 и споредбата му е со ситеми од пред 3-5год така да испаднал топ 6% ПЦ во светот :)
Макар што можеби резултатите се тие.
Да, мислам дека при мерењето, од курцијално значење е од која страна на масата се мерат...бенчмарците.

Испратено од телефоно.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.069
4.065
Скопје
hackitfree.github.io
Да, мислам дека при мерењето, од курцијално значење е од која страна на масата се мерат...бенчмарците.

Испратено од телефоно.
Поентата со темава ми беше - не да ги мериме „бенчмарците„ туку да може да се направи корисна споредба колку подобрување би се добило со надградба на процесор или графичка - сепак мислам дека тестовите се одлични и прецизни и опфаќаат и гејминг и сите можни ситуации во прелистувачи и Виндоус опкружувања..

Едит Кој нема во профил конфигурација назначено пожелно е да постира овде барем графичка ЦПУ и Рам ..
 
Последна промена:

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.421
1.525
Поентата со темава ми беше - не да ги мериме „бенчмарците„ туку да може да се направи корисна споредба колку подобрување би се добило со надградба на процесор или графичка - сепак мислам дека тестовите се одлични и прецизни и опфаќаат и гејминг и сите можни ситуации во прелистувачи и Виндоус опкружувања..

Едит Кој нема во профил конфигурација назначено пожелно е да постира овде барем графичка ЦПУ и Рам ..
Знам, знам, јасно ми е.
Ама ете, сакав да тролнам малце, ама со хуморче :)
Проштевај. :)

Испратено од телефоно.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.069
4.065
Скопје
hackitfree.github.io
Подновено се во саботата

MOBO ASUS PRIME B660M-A D4
CPU i5 12400
RAM Kingston 2x8GB 3200MHz DDR4 CL16
SSD KC2500 1TB
PSU MWE Gold 650W V2
CASE ATX Micro Deepcool MATREXX 40

Сеа за сеа скромно од следна плата некоја половна GPU колку да тера а за некој месец после подобра


Погледнете го атачментот 121535
Сите за тоа се бориме ;)
Туку процесорчето одличен избор - денес купување процесор најдобар избор или Интел 12400-13400 или Рајзен 5600 - спрема цена перформанси однос нема подобри..
Тоа КЦто 2500 има уште едно во Аеродром можеби - живо џабе е по таа цена - го меркав ама се потрошив - неможам да го земам,,,
 

G4M3R

Practice makes perfect
26 јуни 2012
986
1.268
Бреј тоа со зумирањето во фонтовите и фрактал моментот е тачно да се истрипа човек.
Кај е сега Гојдо да пушти бенч и да не искине сите :D.

1674513828166.png
 
20 јуни 2008
553
597
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X & Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Razer Basilisk V3 Pro
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.356
1.091
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
хахаха да се најдам во муабет
 

Атачменти

  • Capture0.JPG
    Capture0.JPG
    82,7 KB · Прегледи: 75

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.069
4.065
Скопје
hackitfree.github.io
Ај честито процесорче ново... Одличен избор - 5600 го стига 5600Х потполно (сем во оверклок со водено ладење - значи со воздушно ладење и не толку претеран оверклок за 24/7 - исто „бустаат„)
Сега 2-3 дена да не те бараме воопшто - ќе бидеш зафатен со „тјунинг„ а ? :)
Се тркаме ? Еве скор од мојот најнов „тјунинг„ (6 дена откако го купив 5600Х-от , експериментирам нон-стоп :LOL:)
Скромен оверклок - +100Мхц а рамот од 2400Мхц го качив на 3600 ! :cool:

1675095415389.png

ПС Пиши импресси - разлика од стариот 2700X ? ја „бутка„ сега 3080ката на 99% цело време во игри ? ;)
 
Последна промена:

SapunK

Gaining Experience
12 септември 2019
77
112
Скопје
Ај честито процесорче ново... Одличен избор - 5600 го стига 5600Х потполно (сем во оверклок со водено ладење - значи со воздушно ладење и не толку претеран оверклок за 24/7 - исто „бустаат„)
Сега 2-3 дена да не те бараме воопшто - ќе бидеш зафатен со „тјунинг„ а ? :)
Се тркаме ? Еве скор од мојот најнов „тјунинг„ (6 дена откако го купив 5600Х-от , експериментирам нон-стоп :LOL:)
Скромен оверклок - +100Мхц а рамот од 2400Мхц го качив на 3600 ! :cool:

Погледнете го атачментот 121795

ПС Пиши импресси - разлика од стариот 2700X ? ја „бутка„ сега 3080ката на 99% цело време во игри ? ;)
И јас се спремам некое време за 5600X, ама веќе кога најдов купец за процесоров разгледав малку разлика меѓу 5600 и 5600X и сфатив дека за 1-2 ФПС нема логика плус пари да давам, а не сум некој што ќе оверклокува и слично. Не знам зошто ама никогаш не ме влечеле такви ствари, па блу скринови па не знам што, едноставно фобија сум имал :D.

Честито и кај тебе процесорот.

Рамот кај мене е на профил 3200, се мислам сега за уште 2 плочки да земам од истиот.

Иначе прва што ја пуштив Battlefield V (знам дека оптеретува процесор бајаги) се на ултра на 2560 х 1440, ја избутка графичката до кај 85-90%. После тоа Год оф Вор, иста резолуција, се измаксано без ДЛСС ја избутка како ништо до 100%, ама и процесорот беше при крај 85-90% utilization.

Многу боље тера отколку со 2700Х во поглед на ФПС. Исто така му го ставив истиот кулер од претходно, температури макс до 72 сега за сега (на веќе жешко куќиште од графичката :) ).

Џабе ваква болест со деловиве, не знам кога ќе заврши.. Се дадоа еден куп пари за да се игра 5-6 саати во месец :D
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.069
4.065
Скопје
hackitfree.github.io
Иначе прва што ја пуштив Battlefield V (знам дека оптеретува процесор бајаги) се на ултра на 2560 х 1440, ја избутка графичката до кај 85-90%. После тоа Год оф Вор, иста резолуција, се измаксано без ДЛСС ја избутка како ништо до 100%, ама и процесорот беше при крај 85-90% utilization.
За утилизација на процесор 85-95% - така треба да биде - тоа значи дека вадиш максимум од картичката и ултра сетинзите - во Сајберпанк2077 очекувај 95-100%

За температурите два збора - ако успееш под 60Ц да го одржиш процесорот цело време - ќе работи на максимум буст (највисока фреквенција - а со тоа и брзина нормално)
Секои следни 5Ц - паѓа и фреквенција и брзина (по 50Мхц - 100Мхц - не знам точно) Тоа така функционира Рајзен ПБО2 технологијата .
За кулер јас уште го стариот од Рајзенот 1600 го користам (кој е повисок двојно од тој алуминиумскиот - малиот што доаѓа дифолт со Рајзен 5600 и има бакарно буренце во средина ) Температурите до 75Ц најмногу идат. Значи ништо не му штети и да качи 90Ц ( едно лето и до 92ц гејмав со 1600 без проблем) само тоа е финтата - се успорува за да се заштити.
Џабе ваква болест со деловиве, не знам кога ќе заврши.. Се дадоа еден куп пари за да се игра 5-6 саати во месец :D

Тоа е слатка болест ;) Не се секирај -не си само ти - сите сме болни - уживај :cool:
 

SapunK

Gaining Experience
12 септември 2019
77
112
Скопје
За температурите два збора - ако успееш под 60Ц да го одржиш процесорот цело време - ќе работи на максимум буст (највисока фреквенција - а со тоа и брзина нормално)
Секои следни 5Ц - паѓа и фреквенција и брзина (по 50Мхц - 100Мхц - не знам точно) Тоа така функционира Рајзен ПБО2 технологијата .
Не сум знаел ова со температуриве, дека толку рано почнува да се ограничува. Не ни требаше да ми кажеш, сега ќе треба да барам кулер :D.

Тоа е слатка болест ;) Не се секирај -не си само ти - сите сме болни - уживај :cool:
Една од послатките, среќа е некој мид рејнџ на трошоци, не е од најскапите болести :D
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.069
4.065
Скопје
hackitfree.github.io
Не сум знаел ова со температуриве, дека толку рано почнува да се ограничува. Не ни требаше да ми кажеш, сега ќе треба да барам кулер :D.


Една од послатките, среќа е некој мид рејнџ на трошоци, не е од најскапите болести :D
Твојот кулер WrathPrism е доволен мислам сосема за 5600 -(поготово неоверклокнат) - Јас баш се распрашував да купам.
И пуста 3080ка - грее таа ко ѕвер :p А тебе кулерот не ти е од тие вертикалните што можат убаво од предните фенови ладен воздух да примат туку го собира од графичката - Ништо значи - да не барам таков јас туку со некој Hyper 212 EVO да барам или сличен.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.549
Мислења
964.772
Членови
34.919
Огласи
2.634
Најнов член
martinbogatinoski
На врв Дно