• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

[Pascal] Арапски во римски броеви

 • Ја почнал/а темата
 • #1

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Пред X време на муабет падна идеја за програма за конверзија на арапски во римски цифри, па склепав програмче на брзака.

Ќе му се најде на некој:

Код:
program rimski;
var broj, c, s, br, i, j: integer;
  t: array [1..2] of integer;
  b: array [1..2,0..3] of char;
  rc, rb: string;

begin
   rc:=''; rb:='';
   write ('Vnesi broj: ');
   readln (broj);
   b[1,0]:='I';   b[1,1]:='X';   b[1,2]:='C';   b[1,3]:='M';
   b[2,0]:='V';   b[2,1]:='L';   b[2,2]:='D';   b[2,3]:=' ';
   T[1] := 1;
   T[2] := 5;

   br:=0;
   while broj >0 do
   begin
     c:=broj mod 10;
     for J:=1 to 2 do
     begin
       if (c>5) and (c<=8) then
       begin
         c:=c-5;
         rc:=b[2,br];
       end;
       for I:=1 to 3 do
         if c=t[j]*i then
           for s:=1 to i do
             rc:=rc+b[j,br];
     if c=t[2]-1 then
       rc:=b[1,br]+b[2,br];

     if c=t[1]*10-1 then
       rc:=b[1,br]+b[1,br+1];

     end;
     rb:=rc+rb;
     rc:='';
     broj:=broj div 10;
     br:=br+1;
   end;
   writeln ('rimskiot broj e ',rb);
end.
 

GoranBT

Баниран/a
31 јули 2007
40
0
Одлично

Класичен пример за добро направено дело во Delphi...
 

lizardlabs

Intern
23 август 2007
58
1
Еве еден подобар алгоритам (сегментот е во C#):

Код:
int[] values = new int[]
	{ 1000, 900, 500, 400, 100,90, 50, 40, 10, 9, 5, 4, 1 };
string[] numerals = new string[]
	{ "M", "CM", "D", "CD", "C", "XC", "L", "XL", "X", "IX", "V", "IV", "I" };

StringBuilder result = new StringBuilder();

for (int i = 0; i < 13; i++)
{
  while (number >= values[i])
  {
    number -= values[i];
    result.Append(numerals[i]);
  }
}

Console.WriteLine(result.ToString());
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Не е лош, просто едноставно. Кај тебе ги имаш дефинирано и (х)-1, а јас ги рачунам :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,708
Мислења
862,865
Членови
30,052
Најнов член
Tomtomtom
На врв Дно