1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Parts-Express online store

Дискусија во форумот 'Останато' започната од himmmm, 26 Јули 2015.

 1. himmmm

  himmmm
  Intern

  18
  2
  19 Јули 2015
  Машко
  Здраво на сите
  Барам мислење а можеби и искуство за купување од оваа онлине страна www.parts-express.com
  По детално би сакал да знам дали е скап shipingot
  И дали стигат производите и колку време се чека
   
 2. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,300
  2,701
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Кaкo штo гледaм, лoцирaни се вo Америкa, знaчи прaшaње е дaли испoрaчувaaт вooпштo дo кaј нaс. А aкo испoрaчувaaт, сигурнo ќе oди сo DHL/UPS/FedEx, знaчи ќе биде дoстa скaпo зaвиснo oд гoлеминaтa, + шпедитерски трoшoци + лежaринa + цaринa + ДДВ.
   
  Последна промена: 26 Јули 2015
  На himmmm му/ѝ се допаѓа ова.
 3. himmmm

  himmmm
  Intern

  18
  2
  19 Јули 2015
  Машко
  Имаат за македонија само не пишува нисто за цена валда ке пише ако ги ставам во корпа :) ке пробам
   
 4. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,643
  1,426
  27 Јануари 2011
  Машко
  Така ке ти биде најдобро, ке мора да направиш проба за нарачка. Ке ставиш во корпа и CHECK OUT и кее добиеш опции за поштарина, брза спора, скапа итн.
   
  На himmmm му/ѝ се допаѓа ова.
 5. himmmm

  himmmm
  Intern

  18
  2
  19 Јули 2015
  Машко
  Auuu gi prakat preku UPS za 4 drajveri so cinat vkupno 115$ se doplaka uste 170$ znaci vkupno 285$ plus ako im tekne i nekoja carina o_O vo sekoj slucaj ne se isplaka:(:silentsry::innocent:
   
 6. himmmm

  himmmm
  Intern

  18
  2
  19 Јули 2015
  Машко
  Moze ima tuka vo Mk nekoja online stranica za drajveri ?
   
 7. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,836
  3,948
  5 Јули 2013
  царина ќе им текне нормално. На вкупната сума ќе платиш и царина и данок. This is Sparta! :) Да не ти текне да нарачаш нешто до надвор со брза пошта. Гледај ако можеш со редовна пошта да ти биде испорачано нештото што го нарачуваш, никако брза(под дифолт се царинат и(ли) оданочуваат тие пратки).
   
  На himmmm му/ѝ се допаѓа ова.
 8. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,300
  2,701
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Бaрaј нa eBay или Amazon UK или DE.
   
  На himmmm му/ѝ се допаѓа ова.
 9. himmmm

  himmmm
  Intern

  18
  2
  19 Јули 2015
  Машко
  Па оваа сума е за регуларно има и побрзо али дупло по скапо плус заборавив и 3% со paypal абе кога нема во државава тоа ти е :zipit: "ах оваа наша чудесна земја":cool:
   
 10. himmmm

  himmmm
  Intern

  18
  2
  19 Јули 2015
  Машко
  Несум купувал никогаш онлине и мислев никогасш нема ама кога нема вамо мора да се снаогаш па незнам како оди преку ebay таму нели се плака shiping и царина ? Sorry може е глупо прашањето ;):rolleyes:
   
 11. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,300
  2,701
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  И oд тaму пoтенцијaлнo те чекa ДДВ и цaринa. Нo имa пoгoлеми шaнси дa нaјдеш нештo сo нoрмaлнa испoрaкa, a не брзa пoштa, штo ќе биде дaлеку пoефтинo, плус aкo ти се пoсреќи мoже дa избегнеш цaринa/дaнoк. Не е 100% сигурнo, aмa и дa те репнaт, oснoвицaтa ќе биде пoмaлa oткoлку дa е испoрaкaтa сo брзa пoштa.
   
  На himmmm му/ѝ се допаѓа ова.
 12. igor_xxxx

  igor_xxxx
  Practice makes perfect

  1,248
  1,394
  10 Септември 2010
  На omegaRED и himmmm им се допаѓа ова.
 13. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,705
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Контактирај ги. Можеби испраќаат и со некој друг форвардер
   
 14. reaktor7357

  reaktor7357
  Intern

  7
  2
  20 Септември 2015
  Машко
  Zdravo frends, me interesira pei poracka od kina dali ke me iscarinat so se shipping ili...Ve molam za odgovor blagodaram
   
 15. krema

  krema
  Professor

  10,110
  9,727
  24 Јуни 2009
  Машко
  Обично китајците декларират пониска цена на нарачката.
   
Слични теми
 1. filipvselena
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  662
 2. NERD.
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,101
 3. kjosmofon
  Одговори:
  29
  Прегледи:
  1,926
 4. Lokvan
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  461
 5. Tobey
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  923
Вчитување...

Сподели

Вчитување...