• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Партиции

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Cair

Intern
16 октомври 2008
173
2
народе од пред некое време сум со Kubuntu 8 и оперативецов е лудница ама како да си го поделам хардот на партиции да не ми е у една партиција и како да инсталирам Sky star 2
 

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Пред се, добредојде на Македонскиот ИТ Портал.
Понатаму, најдобро е пред да правиш експерименти со хард диск, да си направиш backup.
После тоа можеш да побараш некој софтвер на нет, за правење виртуелна партиција, кој има иста улога како другите партиции, на тој начин што ти се креира како еден вид на image датотека која ти завзема меморија од хард дискот зависи колку ќе ја напрајш виртуелната партиција... (да не ти објаснувам многу како оди таа фаза доколку си почетник) па таа партиција потоа ќе можеш да ја користиш како и другите, а постојаната, се разбира ќе си остане. Тоа тие меѓу најдобрите и најбезбедните опции.
Втора опција ти е да го преинсталираш линуксот, и при преинсталацијата да ја направиш таа партиција.
НАПОМЕНА!!!
Втората опција не ти ја препорачувам, бидејќи има многу работа, а при тоа можеш нешто да си зезнеш...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Cair

Intern
16 октомври 2008
173
2
HDD to e prazno novo e takada nema so da zaebam ama me mrzi d apreinstalimam nemoze nesto preku samiot operativec
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Cair

Intern
16 октомври 2008
173
2
drugar najdov neso na net sea ke vidam a da ne znaes kako da si ja instaliram SKYSTAR 2 na operatvecot
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,972
Мислења
853,904
Членови
29,621
Најнов член
unnamed192
На врв Дно