1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Парови цели броеви

Дискусија во форумот 'C // C++' започната од thecursedclown, 12 Јануари 2018.

 1. thecursedclown

  thecursedclown
  Intern

  43
  11
  24 ноември 2017
  Машко
  Здраво! Ќе сака ли некој да ми помогне не знам каде грешам
  Задача: Да се напише програма во која од стандарден влез прво се внесува еден позитивен цел број z, а потоа последователно се внесуваат парови цели броеви (a, b). Внесувањето на парови цели броеви треба да заврши кога корисникот ќе го внесе парот (0, 0). Треба да се пресмета колку пати z е еднаков на збирот на секој внесен пар броеви a и b, како и колкав процент од вкупниот број внесени парови (a, b) даваат збир z (ЗАБЕЛЕШКА: парот (0, 0) не се зема во предвид при извршувањето на пресметките!).
  Код:
  #include <stdio.h>
  #include <stdlib.h>
  int main() {
  int z,a,b,rez,parovi=0,n=0;
  float frez=0;
  scanf("%d",&z);
  do{
  scanf("%d%d",&a,&b);
  if(z==a+b){
  z=a+b;
  parovi++;
  }
  if(a==0&&b==0){
  n++;
  }
  }while(n==0);
  frez=(float)z/parovi;
  printf("Vnesovte %d parovi od broevi chij zbir e %d\n",parovi,z);
  printf("Procentot na parovi so zbir %d e %.2f%%",z,frez);
  return 0;
  }
   
  Последна промена: 12 Јануари 2018
 2. BlueBaron

  BlueBaron
  Gaining Experience

  184
  143
  19 Јануари 2016
  Машко
  Студент
  Охо, гледам колега од ФИНКИ или не?:p

  Иначе на кој дел ти е грешката?

  Еве на кој начин јас би ја решил оваа задача:
  Код:
  #include <stdio.h>
  #include <stdlib.h>
  
  int main()
  {
    int z;
    scanf("%d", &z);
  
    int a,b, ednakov = 0, n = 0;
  
    while(scanf("%d %d", &a, &b))
    {
      if(a == 0 && b == 0) break;
  
      if(a + b == z) ednakov++;
  
      n++;
    }
  
    printf("Vnesovte %d parovi od vkupno %d, cij zbir e %d. \n", ednakov, n, z);
    printf("Procentot na parovi so zbir %d e %.2f%%", z, (float)ednakov/n * 100);
    return 0;
  }
  
   
  gOJDO, Глупав и на thecursedclown им се допаѓа ова.
 3. m@rT1n

  [email protected]
  Intern

  30
  19
  3 Април 2009
  Ти треба уште бројач за внесени парови кои не се (0,0), и на крај пресметај процент од парови со точен збир спрема внесени парови.

  #include <stdio.h>
  #include <stdlib.h>
  int main() {
  int z,a,b,rez,parovi=0,n=0,vneseni_parovi=0;
  float frez=0;
  scanf("%d",&z);
  do{
  scanf("%d%d",&a,&b);
  if(z==a+b){
  z=a+b;
  parovi++;
  }
  if(a==0&&b==0){
  n++;
  }else{
  vneseni_parovi++;
  }

  }while(n==0);
  frez=(float)100 * parovi/vneseni_parovi;
  printf("Vnesovte %d parovi od broevi chij zbir e %d\n",parovi,z);
  printf("Procentot na parovi so zbir %d e %.2f%%",z,frez);
  return 0;
  }
   
  На thecursedclown му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  321
  169
  28 Јуни 2013
  Тука

  if(z==a+b){
  z=a+b;
  parovi++;
  }


  Зошто правиш z=a+b?

  Со среќа на 18-ти инаку.
   
  На thecursedclown му/ѝ се допаѓа ова.
 5. thecursedclown

  thecursedclown
  Intern

  43
  11
  24 ноември 2017
  Машко
 6. thecursedclown

  thecursedclown
  Intern

  43
  11
  24 ноември 2017
  Машко
  Ima li podobar nacin? celo vreme se spremav za kalkulus sega pocnuvam so strukturno
   
 7. BlueBaron

  BlueBaron
  Gaining Experience

  184
  143
  19 Јануари 2016
  Машко
  Студент
   
  На Vlecka му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Глупав

  Глупав
  Gaining Experience

  369
  173
  20 Април 2008
  Машко
  @BlueBaron подобро објаснето со code отколку со текст...
   
 9. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  321
  169
  28 Јуни 2013
  Таа што ја пишаа погоре е најелегантно решение. Otherwise ако бараш совет за СП, реши ги тие на code што се во exercises сам и после немаш гајле на испит.
   
  На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
 10. thecursedclown

  thecursedclown
  Intern

  43
  11
  24 ноември 2017
  Машко
 11. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,258
  6,389
  27 Март 2014
  Добро е, значи можам баба ми да ја запишам на Финки од септември. :D
   
  На uwemi, Vlecka, Kajsibebraat и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. thecursedclown

  thecursedclown
  Intern

  43
  11
  24 ноември 2017
  Машко
  ne zezaj xD nauciv 2 meseci materijal u 4 dena
   
 13. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  321
  169
  28 Јуни 2013
  Твоја проценка од тие што бевте на испит колку проценти положија?
   
 14. BlueBaron

  BlueBaron
  Gaining Experience

  184
  143
  19 Јануари 2016
  Машко
  Студент
  Дали може горе доле да кажеш кој задачи се паднаа на испит?
   
 15. Vlecka

  Vlecka
  Gaining Experience

  321
  169
  28 Јуни 2013
  Од 8 ипол еве ти ги:
  1.Рекурзивно да се најде превртен на дадениот број и да се провери дали збирот на цифрите е палиндром.
  2.Матрица-да се испечатат сите елементи чии сите соседи се поголеми (2ра група-помали).
  3.Датотека-пример пишани Filip и Finki, да се најдат заеднички букви/карактери (не сум најсигурен дали оваа вака била)

  Релативно лесни задачи се на се, можеби третата е малку проблематична, зависи како точно била поставена.
   
  Последна промена: 19 Јануари 2018
  На BlueBaron му/ѝ се допаѓа ова.
 16. thecursedclown

  thecursedclown
  Intern

  43
  11
  24 ноември 2017
  Машко
  od okolu 30 lugje vo lab. dali 2ca neznam xD
   
  На Vlecka му/ѝ се допаѓа ова.
 17. BlueBaron

  BlueBaron
  Gaining Experience

  184
  143
  19 Јануари 2016
  Машко
  Студент
  Слични како на колоквиум. Мислам дека таму беа малце потешки. Али нема везе, честито тие што положоја. Сега полека почнува тешкиот дел. :p
   
 18. thecursedclown

  thecursedclown
  Intern

  43
  11
  24 ноември 2017
  Машко
  Dm2 bukvalno site lugje ja padnaa. nemase nitu 1 sto polozil ovoj pat :(
   
 19. BlueBaron

  BlueBaron
  Gaining Experience

  184
  143
  19 Јануари 2016
  Машко
  Студент
  Видов на ФБ. И мене математикиве ме мачат ептен, ама тоа е. Ќе пробам пак сега преку испити ако не положам, има време летоска. :please:
   
Слични теми
 1. pankipan4e
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  3,004
 2. kirev
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  4,955
 3. mariomako
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,670
 4. vbasic
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  3,486
 5. thecursedclown
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,002
Вчитување...

Сподели

Вчитување...