• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Parental control software

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,204
10,129
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Здраво дечки,

Ваква тема не сум сретнал да имаме и да ја дискутираме. Предложете бесплатен или „платен“ софтвер кој може да лимитира време на користење на одредени апликации, користење на сајтови, исклучување интернет или блокирање пристап на акаунт.

По се изгледа со убаво не бива кај децава. 3 месеци се мачиме да постигнеме некои навики ама не ја бива работата, највеќе ради мешање на други деца од други фамилии на социјалните мрежи и друштвените игри.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
876
794
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Дефинирај опсег. Што точно сакаш да ограничиш? Телефони, компјутери, таблети и др уред?
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,770
2,408
Битола
Јас сум користел Qustodio:


Имаш и free верзија (за 1 уред) и платени верзии за повеќе уреди. Инсталираш софтвер на уредот на корисникот и преку мобилен го мониторираш/контролираш. Нуди различни опции како:

- блокирање контент
- лимитирање screen time
- контролирање кои игри и апликации ги користи
- менаџирање социјални мрежи
- мониторирање повици и смс
- лоцирање на корисникот
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,204
10,129
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Дефинирај опсег. Што точно сакаш да ограничиш? Телефони, компјутери, таблети и др уред?
Сакам да ограничам компјутер, со ограничено време поминато пред компјутер. На пример од 08:00 до 13:00 додека трае онлајн настава и од 18:00 до 19:00 кога играат Roblox
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
116
272
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Здраво дечки,

Ваква тема не сум сретнал да имаме и да ја дискутираме. Предложете бесплатен или „платен“ софтвер кој може да лимитира време на користење на одредени апликации, користење на сајтови, исклучување интернет или блокирање пристап на акаунт.

По се изгледа со убаво не бива кај децава. 3 месеци се мачиме да постигнеме некои навики ама не ја бива работата, највеќе ради мешање на други деца од други фамилии на социјалните мрежи и друштвените игри.
Јас моиве ги терам со детски account на gmail за стариот мобилен што го користат, до 13 години не може да инсталира You Tube или други слични апликации кои се лимитирани со минимум возраст за инсталација (Facebook, messenger, Instagram). На тоа плус автоматски ќе ти побара да инсталираш Family Safety кај што лежат сите напредни функционалности.
На пример: колку часови во денот максимум може да користи, од колку часот најрано може да почне да се користи, до колку часот навечер да може да се користи, забрана/посебна дозвола за инсталирање на апликации - ќе ти дојде известување на твојот телефон да дадеш дозвола дали смее да ја инсталира бараната апликација.
И на сето тоа имам ставено Kaspersky kids safety.


Сакам да ограничам компјутер, со ограничено време поминато пред компјутер. На пример од 08:00 до 13:00 додека трае онлајн настава и од 18:00 до 19:00 кога играат Roblox

За PC мислам дека следното решение е солидно.

www.kaspersky.com/safe-kids
 
Последна промена:

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
2,942
2,317
Здраво дечки,

Ваква тема не сум сретнал да имаме и да ја дискутираме. Предложете бесплатен или „платен“ софтвер кој може да лимитира време на користење на одредени апликации, користење на сајтови, исклучување интернет или блокирање пристап на акаунт.

По се изгледа со убаво не бива кај децава. 3 месеци се мачиме да постигнеме некои навики ама не ја бива работата, највеќе ради мешање на други деца од други фамилии на социјалните мрежи и друштвените игри.
Ако си на Магента1, знам дека си на телеком, имаш лиценца за Касперски сејф Кидс вклучено. Погледни, не е лошо.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,084
8,273
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ти си среќен штом играат меѓусобно. Мојот кисне на роблокс и секој слободен момент кога ќе ме начека ме тера да играме. Те титаник, те пацифико, те брокен бонес, OBBY, disaster survival. Сите ги научив. А да и car crushers 2.

И секој 5-ти во месецот уплаќам 5-6 евра на акаунтот.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,034
13,580
Сакам да ограничам компјутер, со ограничено време поминато пред компјутер. На пример од 08:00 до 13:00 додека трае онлајн настава и од 18:00 до 19:00 кога играат Roblox
Рутер со вакви контроли.
30-10-2020 ASUS Wireless Router RT-AC58U - Parental Controls.png

И акаунт ала Youtube kids.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,204
10,129
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
2,942
2,317
Јас работам цел ден, не ми одговара да блокирам преку рутер :)
Тестирам сега Google Family
Блокираш само уреди точно преку МАК адреса, значи ју аре сејф.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,034
13,580
Во Седмица има одличен парентал кој не зависи од веб сервиси.

Кај мене пошто се работи за различни уреди блокирањето преку рутер е путер. Го испробав и брате „кине“ све! Вифи, мифи..
Имаше плачки ама шо знам.. ми падна жал некако :D

Иначе им го направив временски, да снема и да дојде. Подесив и си заминав.
Се јавувала женава кај провајдерот, кавги, убедувања...

Џубре сум, знам :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,544
Мислења
820,246
Членови
28,210
Најнов член
iledimovski
На врв Дно