1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Парен еквивалент

Дискусија во форумот 'C // C++' започната од thecursedclown, 15 Јануари 2018.

 1. thecursedclown

  thecursedclown
  Intern

  43
  11
  24 ноември 2017
  Машко
  Nikako da ja sfatam zadachava. Ima li nekoj junak?

  Парен еквивалент
  Од тастатура се читаат 2 позитивни цели броеви. Доколку се внесе барем еден негативен број или 0 треба да се печати „Invalid input“.

  Треба да се определи дали помалиот број “е парен еквивалент” од поголемиот број.

  Еден број “е парен еквивалент” на друг број, ако и само ако неговите цифри се наоѓаат на парните позиции од другиот број, во истиот редослед. Соодветно да се испечатат пораки „PAREN“ и „NE“.

  Позициите треба да се сметаат оддесно-налево (најмалку значајната цифра е на позиција 1)
   
 2. null_ptr

  null_ptr
  Gaining Experience

  511
  408
  20 ноември 2013
  Машко
  Активни задачки во испитна сесија :D
  Немам многу време, не е проверена задачата ниту дали ќе работи како што ја постави но поентата е таа, сега вака (ротирај места како треба) :

  Код:
  int tmp_a, tmp_b;
  int bigger, smaller;
  
  // citas vnes vo tmp_a i tmp_b
  // napravi sporedba medju dvata broja ~>
   if(tmp_a > tmp_b) { bigger = tmp_a; smaller = tmp_b; } else { bigger = tmp_b; smaller = tmp_a; }
  
  
  int bigger_digits [32]; // 32 cifri na primer da ima brojot........
  int bindex = 0;
  while(bigger)
  {
    bigger_digits[bindex] = bigger % 10;
    bigger /=10;
    bindex++;
  }
  
  int sindex = 0;
  int all_at_pos =1;
  while(smaller)
  {  
       if(bigger_digits[sindex] == smaller % 10)
       {
         all_at_pos = 0;
         break;
        }
    
  
     smaller /= 10;
  
     sindex+= 2; // odi od 0, 2, 4, 6..
  }
  
  if(all_at_pos == 1)
  //printaj deka e paren
  else
  //ne
  
   
 3. thecursedclown

  thecursedclown
  Intern

  43
  11
  24 ноември 2017
  Машко
  Na rekurzni matrici i pointeri sum. Ja preskoknav zadackata bidejki me isplasi na 1 pogled, ali treba da se soocam so sudbinata na 18 i se vrakjam nazad. ne ja sfativ pak :(
   
 4. Aba123

  Aba123
  Intern

  2
  2
  19 Август 2017
  Код:
  #include <stdio.h>
  int main(){
  
    int a, b, temp=0, flag=0;
    scanf("%d %d", &a, &b);
    if(a<=0 || b<=0){
      flag=1000;
    }
    else {
      if(a>b){
        temp=b;
        while(temp>0)
        if(temp%10==(a/10)%10)
        {temp/=10; a/=100;}
        else {flag=1; break;}
      } else {
        temp=a;
        while(temp>0)
        if(temp%10==(b/10)%10)
        {temp/=10; b/=100;}
        else {flag=1; break;}
      }
    }
    if(flag==1000)
      printf("Invalid input");
    else if(flag==1)
      printf("NE");
    else printf("PAREN");
  
  return 0;
  }
  Не троши пари за пријава сесијава, навикни се на работа со флегови до следната и би требало да положиш.. Исто, гледај да не те демотивираат студенти што оделе на олимпијади од 7мо одделение (обично комплетни нубови паѓаат во депресија кога ќе ги видат нрдовите како ги шљакаат задачкиве за 3 минути).
   
  На thecursedclown и DrMTR им се допаѓа ова.
 5. thecursedclown

  thecursedclown
  Intern

  43
  11
  24 ноември 2017
  Машко
  Blagodaram za predlogot. Definitivno si vo pravo za toa za nerdovite hahah. ali mnogu me plasi. sto ke se sluci ako go padnam ispitov? dali ke mozam da prodolzam na vtoriot semestar? sledniot e na 3/3 mislam i do togas ke stanam ako ne i podobar od niv
   
 6. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,219
  6,346
  27 Март 2014
  Веројатно ке има апокалипса, ке го смениме името на државата, и ке станеме 2-ра светска нуклеарна сила. :D
   
  На smole и thecursedclown им се допаѓа ова.
 7. thecursedclown

  thecursedclown
  Intern

  43
  11
  24 ноември 2017
  Машко
  chekkk. ne e strashno i da go padnam ovoj ispittt??!??!
   
 8. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,219
  6,346
  27 Март 2014
  Никако. 50 евра и шише виски и поминуваш. Без гајле.
   
 9. thecursedclown

  thecursedclown
  Intern

  43
  11
  24 ноември 2017
  Машко
 10. VictorYovev

  VictorYovev
  Intern

  7
  11
  17 Јануари 2018
  Машко
  Student
  [C] #include <stdio.h> using namespace std; int main() { int prv,vtor; - Pastebin.com

  Ако знаеш да работиш со stringovi ова би ти било боза али зашто мислам дека малце е покомплицирано , така да работи си со два интеџера
  Едноставно е
  Прво го проверувувам вториот број колку цифри има .
  Ако е непарен број на цифри тогаш ќе ја скратам последната цифра
  потоа јас ги проверувам отпозади бидејќи нормално е ако ти бара да бидат по истиот редослед логички и да отпозади треба да бидат исти

  Btw , вакви задачи некои помали од мене шо би рекле ете 7 одд ги решаваат за пред загревање
   

Сподели

Вчитување...