• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Паметни часовници

cheekybreeky

Intern
28 ноември 2016
36
42
Во се се одлични (не добри) за парите, освен во апликации.

Не знам што си гледал, јас го имам GT3 и лизга како путер. Оставам и кладба за ова.

Watch 3 Pro не сум го чепкал, СИГУРНО не е полош од мојов, има подобар хардвер.
Во однос на гт2 и гт2 про, гт3 и гт3 про летаат иако имаат исто по 32мб рам.

Иначе нз како луѓево издржуваат секој ден и саатите да ги полнат, со хуавеиово под недела дена не сум плус у секое време можам од телефонот да го дополнам
 

bakigvg

Gaining Experience
28 јуни 2016
173
93
Во однос на гт2 и гт2 про, гт3 и гт3 про летаат иако имаат исто по 32мб рам.

Иначе нз како луѓево издржуваат секој ден и саатите да ги полнат, со хуавеиово под недела дена не сум плус у секое време можам од телефонот да го дополнам

Како се врши надополнување од телефон на часовник ? Имам гтв2 про ,ако е битен моделеот.
 

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
445
236
Со wireless power sharing ако ти подржува телефонот со тоа што знае да е пипава работа бидејќи саатот не лепи позади за телефонот како на неговиот полнач и ако го мрднеш ќе губи конекција па ке треба да го подместиш назад, и телефонот ти е секако неупотреблив додека го правиш ова бидејќи ќе треба да седи легнат на екран за саатот да се полни. Не е идеално но ќе заврши работа ако ти снема батерија и немаш како да го дополниш.
 

despotovikj

On your way to fame
7 март 2014
1.115
614
И јас сум во дилема некоја за smartwatch, гледам дали да земам Huawei GT 3 или Samsung Galaxy Watch 4, имам самсунг телефон и попаметно би било да земам samsung, али не може да ми влезе во глава никако полнење секој ден, т.е читам на интернет дека ни еден ден не може да издржи со сите функции пуштени, од друга страна huawei е слаб со апликации нема google maps, нема асистент и NFC. Некој да сподели искуство со huawei или samsung...
 

boksata

Млад Претприемач
27 декември 2017
404
592
И јас сум во дилема некоја за smartwatch, гледам дали да земам Huawei GT 3 или Samsung Galaxy Watch 4, имам самсунг телефон и попаметно би било да земам samsung, али не може да ми влезе во глава никако полнење секој ден, т.е читам на интернет дека ни еден ден не може да издржи со сите функции пуштени, од друга страна huawei е слаб со апликации нема google maps, нема асистент и NFC. Некој да сподели искуство со huawei или samsung...
Galaxy 4 classic 46mm, ednash vo 2 dena go polnam, se zhivej nekako :D
 

mviktors

Practice makes perfect
25 октомври 2012
1.053
1.547
mviktors's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS MAXIMUS VIII HERO
Storage
1TB 970 Evo + Samsung SSD 500gb + WD10EZEX 1TB
PSU
CM Vanguard 750W
RAM
2x8GB Kingston HyperX Predator
Video card
EVGA GeForce RTX 3070 Ti FTW3 ULTRA
Case
CM Storm Scout 2
Mouse
Logitech G305
Keyboard
A4Tech B120 Bloody
Audio
JBL LSR305 & HyperX Cloud Pro
Monitor
LG 27GL850 & Dell U2412M
OS
Win 10 x64
Дали ги користиш сите функции? Асистент nfc и тн? Изгледа добро али.. не ми се верува дека ставиле толку мала батерија да држи 2 дена.. сепак е саат.
за што ќе ти користи NFC кога нема Google pay/Samsung pay достапно кај нас?
 

kristijan_m75

Gaining Experience
22 март 2016
626
409
И јас сум во дилема некоја за smartwatch, гледам дали да земам Huawei GT 3 или Samsung Galaxy Watch 4, имам самсунг телефон и попаметно би било да земам samsung, али не може да ми влезе во глава никако полнење секој ден, т.е читам на интернет дека ни еден ден не може да издржи со сите функции пуштени, од друга страна huawei е слаб со апликации нема google maps, нема асистент и NFC. Некој да сподели искуство со huawei или samsung...
Го имам GT3 со метално ремче што е,го користам скоро 30 дена...го полнам на 8-9 дена со вклучено HR и Sp02/двете ставени на 24/7 со опција смарт,сами се прилагодуваат според аквиност и состојбата моја.Имаш и опција Real Time 24/7 за двете.На рака лежи топ,баш како прав саат е.Конекција со viber,whats app,mail...конектиран со Xiaomi Redmi Note 10S.
 

despotovikj

On your way to fame
7 март 2014
1.115
614
за што ќе ти користи NFC кога нема Google pay/Samsung pay достапно кај нас?
Не мора да биде gpay/samsung pay, можеби ќе се воведе плаќање од страна на комерцијална или нлб плаќање со смарт часовник.Халк Банка веќе ја имаат оваа функција, меѓутоа сега за сега е ограничено со Garmin.
 

boksata

Млад Претприемач
27 декември 2017
404
592
Дали ги користиш сите функции? Асистент nfc и тн? Изгледа добро али.. не ми се верува дека ставиле толку мала батерија да држи 2 дена.. сепак е саат.
Не користам се, tbh како шо дојде фабрички така го работам, пулс само в теретана и трчање, ама и поголем саат има поголема батерија кај 4ките (пример 46мм спрема 42мм)
 
28 јануари 2017
1.637
3.667
Ресен
Се префрлив во Халк само заради Гармин пеј, треба да имаш Мастер Кард кај нив за да функционира.

Ми се има најдено повеќе пати а најмногу ми се свиѓа слободата и безгрижноста дека имаш платежно средство 24/7.
 

bakigvg

Gaining Experience
28 јуни 2016
173
93
И јас сум во дилема некоја за smartwatch, гледам дали да земам Huawei GT 3 или Samsung Galaxy Watch 4, имам самсунг телефон и попаметно би било да земам samsung, али не може да ми влезе во глава никако полнење секој ден, т.е читам на интернет дека ни еден ден не може да издржи со сите функции пуштени, од друга страна huawei е слаб со апликации нема google maps, нема асистент и NFC. Некој да сподели искуство со huawei или samsung...

На истото мислење и дилема бев и јас, преовлада батеријата и купив GT2 pro и не се покајав. Нема google maps но има Petal maps така да за мапи ќе ти заврши работа. Батеријата ја полнам на 10тина дена и верувај сепак се изнервирувам кога ќе видам 2-3 проценти останато. А што би било ако го купев Самсунгот ? Ќе се нервирав секој ден ;)
 

Goran995

Баниран/a
16 ноември 2019
812
1.387
Скопје
Како што пишав, јас имам GT3 и ЕДИНСТВЕНАТА позначајна маана на саатов за тие пари е недостигот од апликации. Можеби и недостигот на Wifi и eSIM конекција, така би бил посамостоен уред и независен од телефон (додуша ова го има во Watch 3 и Watch 3 Pro, кои држат помалку батерија). Исто и за NFC, мада не е поддржано софтверски во Европа.

Изработката, тежината, дисплејот, мазноста, батеријата, сензорите, дури и OS-oт баш си е прилагоден на хардверот кој го вози.
 
Последна промена:

vladimir171

Gaining Experience
15 ноември 2007
445
236
Го имам самсунг актив 2 веке некое време. Батеријата во моментов е на 54% и е трети ден од полнење, го користам како саат закачен на блутут, звукот е изгасен бидејќи ме нервира има само вибрации упалено, преку него примам повици, гледам нотификации и си менувам песни кога слушам на јутуб. За физички активности се користи еднаш неделно и тогаш батеријата се троши побрзо но сепак додржува барем два дена пред да треба да го полнам што и не е некаков проблем бидејќи навечер го ставам на неговиот док и е спремен за носење утредента.
Не сум по броење на чекори и не ме интересираат тие бројќи, знае во возење ако има тресење на воланот да рачуна како да се движиш од вибрациите така да никогаш не се точни. Стаклото е добро и доста издржливо, не користам заштита на него но рамката е подложна на гребење и лесно се оштетува. Стандардното гумирано ремче не ми е омилено, знае да е непријатно на рака на подолго носење и поради начинот на закачување да е или лабав на рака или премногу стегнат саатот.
Деал брејкер ми е фактот што екг и крвен притисок се заклучени на регион за да работат и неможе да се лажира како на Apple watch со идење во друга земја и активирање па после да работи во мк, не сваќам зашто ваква функција воопшто би била заклучена по регион на саативе ама јбг. Дефинитивно нареден саат ќе биде со есим за да го откачам телефонот и можноста за плаќање би била профи да функционира и да не е исто заклучена по регион а до тогаш ќе се користи овој како фенси моден додаток со нотификации.
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2.449
3.134
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
2xSilicon Power P34A80 1TB, 6TB WD Red + 2TB Toshiba +1TB WD Blue
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
4 x 8GB Kingston HyperX @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX 3080 Suprim X
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
SteelSeries Arctis Pro Wireless & Logitech X540
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
Некој да знае каде може да се промени стакло на Huawei GT2 pro ?
Тешко некој да се нафати локално, може Mobelix да прашаш или другиве мобилари, поедноставно да си нарачаш комплет куќиште од АлиЕкспрес.
 

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
224
231
Мислење за Amazfit GTR 3 во споредба со некој гармин од тој буџет, пример Garmin Venu SQ?
За гарминот знам дека ќе ми брка работа, но ми мати памет Amazfit со поефтина цена и пофин дизајн.
Фала ви за секое мислење
 

kristijan_m75

Gaining Experience
22 март 2016
626
409
Момци,каде во Скопје може да се најдат квалитетни ремчиња/ваљда е 22мм/GT 3/е саатот.Конкретно ме интересира гумено и кожно.
 

Allen

Gaining Experience
27 февруари 2015
55
57
Го имам самсунг актив 2 веке некое време. Батеријата во моментов е на 54% и е трети ден од полнење, го користам како саат закачен на блутут, звукот е изгасен бидејќи ме нервира има само вибрации упалено, преку него примам повици, гледам нотификации и си менувам песни кога слушам на јутуб. За физички активности се користи еднаш неделно и тогаш батеријата се троши побрзо но сепак додржува барем два дена пред да треба да го полнам што и не е некаков проблем бидејќи навечер го ставам на неговиот док и е спремен за носење утредента.
Не сум по броење на чекори и не ме интересираат тие бројќи, знае во возење ако има тресење на воланот да рачуна како да се движиш од вибрациите така да никогаш не се точни. Стаклото е добро и доста издржливо, не користам заштита на него но рамката е подложна на гребење и лесно се оштетува. Стандардното гумирано ремче не ми е омилено, знае да е непријатно на рака на подолго носење и поради начинот на закачување да е или лабав на рака или премногу стегнат саатот.
Деал брејкер ми е фактот што екг и крвен притисок се заклучени на регион за да работат и неможе да се лажира како на Apple watch со идење во друга земја и активирање па после да работи во мк, не сваќам зашто ваква функција воопшто би била заклучена по регион на саативе ама јбг. Дефинитивно нареден саат ќе биде со есим за да го откачам телефонот и можноста за плаќање би била профи да функционира и да не е исто заклучена по регион а до тогаш ќе се користи овој како фенси моден додаток со нотификации.
Инсталирај си "SHM MOD Companion" и ќе можеш да симнеш модифициран apk без регионални рестрикции. Јас го користам веќе година дена на Galaxy Watch3 и работи перфектно. Ако нешто не ти е јасно или заглавиш пиши ми во пп ;)
 
Последна промена:

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.023
7.160
www.mikrotikmacedonia.net
Дечки некој искуство со TikWatch Pro 3 GPS? Гледам на добра цена е, и доста добри рецензии има за него по Јутуб од реномирани јутубери како MrWhoistheboss , Linustechtips итн. Некој искуство со саатчево?
 

boriseto

Gaining Experience
7 јули 2013
460
418
boriseto's setup  
Video card
970M
OS
Manjaro
Дечки некој искуство со TikWatch Pro 3 GPS? Гледам на добра цена е, и доста добри рецензии има за него по Јутуб од реномирани јутубери како MrWhoistheboss , Linustechtips итн. Некој искуство со саатчево?
Јас го имам веќе година дена.
Батеријата трае по 3 дена у Smart mode, преку недела у Essential mode кај шо само брои чекори и мери спиење.
Онака е ок, само не се знае дали ќе добие WearOS3 - што лично не го гледам како негативно нешто сеуште, пошо дел од апликациите не се портирани фул.
Порано мерењата беа малце грешни, ама се оправија и додадоа у тоа нивното Mobwoi sport шо им е доста други спортови шо ги немаше претходно (баш кога го земав ги немаше, па после 2 месеци ги додадоа). Од тогаш ми е супер за користење.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.023
7.160
www.mikrotikmacedonia.net
Јас го имам веќе година дена.
Батеријата трае по 3 дена у Smart mode, преку недела у Essential mode кај шо само брои чекори и мери спиење.
Онака е ок, само не се знае дали ќе добие WearOS3 - што лично не го гледам како негативно нешто сеуште, пошо дел од апликациите не се портирани фул.
Порано мерењата беа малце грешни, ама се оправија и додадоа у тоа нивното Mobwoi sport шо им е доста други спортови шо ги немаше претходно (баш кога го земав ги немаше, па после 2 месеци ги додадоа). Од тогаш ми е супер за користење.
Одлично, искуство од прва рака. Дали вреди поновиот Ултра модел ? Според мене не баш ама сепак сакам да слушнам повеќе искуства.
 

boriseto

Gaining Experience
7 јули 2013
460
418
boriseto's setup  
Video card
970M
OS
Manjaro
Засега од тоа што видов, разликата е што на лцд екранот може да смениш боја на backlight... Искрено не знам, пошо мислам дека сѐ друго е исто.
Секако не го користам тоа backlight на лцдто, кога кликам се вклучува амолед екранот за да видам саат.
Онака исклучен цело време, не покажува нотификации, освен после вибрирање ако не кренеш така према лице. Досега работи у 99% од случаевите :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.820
Мислења
910.923
Членови
32.553
Огласи
790
Најнов член
Risteski Filip
На врв Дно