Паметни часовници

Allen

Gaining Experience
27 февруари 2015
53
50
Функционира ли Samsung Pay кај нас? Некој да сподели искуство и дали вреди замарањето да флешувам софтвер само за апликацијава? Се работи за Galaxy Watch3 донесен од Швицарска и неможам да креирам акаунт без постоечка адреса и телефонски број од таму...
 

Cicada

Gaining Experience
29 октомври 2019
40
61
Cicada's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3600
Motherboard
B550 AsRock Phantom Gaming 4
Storage
Kingson A2000 500GB
PSU
Xigmatek 650W 80+ Bronze
RAM
2x8GB, 3200MHz, CL16, G.Skill FlareX
Video card
Saphire RX580 4GB (need upgrade)
Case
Xigmatek Trident
Mouse
Logitech G102
Keyboard
RioToro Ghostwriter PRISM, Mech w/Brown MX Cherry
Audio
Modecom VULCAN
Monitor
ASUS VP249QGR, 144Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Друштво прашање, Huawei GT2 Pro дали има проблеми на iOS во врска со поврзување часовник-телефон и се останато од сервисите? Апликацијата како е ажурирана на iOS?

Не земај, не се гори и ти како мене. Јас го зедов обичниот GT2 и поголемо срање од саат не може. Моден додаток што вика @Propeller, и толку. Тешка глупост. Хуавеи дури не се оправат со САД за да може да се вратат нормално на пазарот за жал нема да ги бива. Можда за 4-5 години кога ќе успеат да го стигнат софтверот на сите останати...

Е сега ако веруваш дека ќе успееш да инсталираш апликации и да ти е функционално...
 

D3N1EL

Practice makes perfect
10 август 2010
2,911
1,495
Нижни Новгород, Русија
D3N1EL's setup  
Processor & Cooler
I3 3220 | Stock
Motherboard
Asus P8Z77m-PRO
Storage
Kingston A100 128GB, WD 500GB Cavier Green
PSU
Aerocool VX-650W
RAM
2x Kingston CL9 HyperX Blu 4GB
Video card
Asus AMD 7750 1GB
Case
CoolerMaster Elite 430
Mouse
A4Tech G10-810F
Keyboard
Logitech K270
Audio
AKG K518 DJ
Monitor
LG Ultrawide 25UM58-P
OS
Windows 10
Функционира ли Samsung Pay кај нас? Некој да сподели искуство и дали вреди замарањето да флешувам софтвер само за апликацијава? Се работи за Galaxy Watch3 донесен од Швицарска и неможам да креирам акаунт без постоечка адреса и телефонски број од таму...
Македонска картичка не можеш да подклучиш, но ако имаш друга картичка (пр. од швајцарија), да плаќаш можеш
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
184
139
Некој има mi watch да каже мислење? Случајно да не има еСим опција?
Колега го има и ок е, го гористи за трчање, само има мали проблеми со синхронизација со Strava (спортска апликација), го зема некаде околу 6-7000 од ми стор, и колку што знам нема еСим сигурно
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,420
1,853
Колега го има и ок е, го гористи за трчање, само има мали проблеми со синхронизација со Strava (спортска апликација), го зема некаде околу 6-7000 од ми стор, и колку што знам нема еСим сигурно

Јас би го користел со Ми Фит апликацијата, не ми е за трчање. Теретана и општо низ денот да видам што инфо ќе собере. Го видов во Сет ама изгасен им беше, на изработка делуваше ок. Не знам дали вреди да се дадат дупло пари за Galaxy Watch 4...
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
184
139
Јас би го користел со Ми Фит апликацијата, не ми е за трчање. Теретана и општо низ денот да видам што инфо ќе собере. Го видов во Сет ама изгасен им беше, на изработка делуваше ок. Не знам дали вреди да се дадат дупло пари за Galaxy Watch 4...
Во буџет не се мешам, али ако ти е за спортување би одел дефинитивно на Гармин часовник, искрено многу навики ми се сменија со тоа, првично ми беше ај како за возење велосипед да издржува повеке часови ГПС, и летово почнав и да трчам поредовно, и како завлегуваш во тоа ти се отвараат и други работи. Едина работа за која жалам дека сум фрлил толку пари :)
 

TheBuilder

Intern
15 мај 2014
5
2
Од вчера Ticwatch 3 Pro (GPS). Прилично задоволен од тоа како се понаша. Споредбено со Stratos 3, покорисен, ама напола батерија, шо не е толку лошо.
Друже, како си задоволен од саатот после ~2 месеци користење? Се мислам да го купам...
 

boriseto

Gaining Experience
7 јули 2013
444
399
Друже, како си задоволен од саатот после ~2 месеци користење? Се мислам да го купам...
3 дена батерија, значително подобро искуство од претходни саати (не е само notification center)
Google assistant не е толку паметен колку шо мислев т.е. ги нема рутините, не можам преку него да иницирам повик, а можам преку апликација. Убаво ме слушаат ако зборам преку него (не очекував дека толку често ќе ја користам опцијава).
За да имам фул 3 дена (со нешто екстра) батерија, користам целосно лцд екранот место амолед, плус наместив да влегува автоматски у Essential node навечер, тогаш следи спиење, чекори и срце, па од сабајле пред алармот се пали и си тера.
Од тоа шо прочитав, би требало летово да добие wearos 3, ако не се пишманат овие у после ден момент.
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,334
3,360
Скопје
www.gorast.com
На сим ми ми земав од оние детските што се од Вивакс од Анхоч во кои се става сим картица, но после година дена батеријата не му држи веке. Сакам да земам некој кинески, не мора да има детски дизајн, но да има локација и јавување. Имате некоја сугестија за модел? 60-70 евра максимум.
 

TheBuilder

Intern
15 мај 2014
5
2
3 дена батерија, значително подобро искуство од претходни саати (не е само notification center)
Google assistant не е толку паметен колку шо мислев т.е. ги нема рутините, не можам преку него да иницирам повик, а можам преку апликација. Убаво ме слушаат ако зборам преку него (не очекував дека толку често ќе ја користам опцијава).
За да имам фул 3 дена (со нешто екстра) батерија, користам целосно лцд екранот место амолед, плус наместив да влегува автоматски у Essential node навечер, тогаш следи спиење, чекори и срце, па од сабајле пред алармот се пали и си тера.
Од тоа шо прочитав, би требало летово да добие wearos 3, ако не се пишманат овие у после ден момент.

Фала за инфо!
Се друго е ок али очекував малце подолго да трае батеријата со користење само на лцд екранот. Моментот со трајност на батеријата ми е некако битен со оглед на тоа што е саат и би сакал барем недела дена да тера.
За трајност на батеријата имам доста добар фидбек за Huawei часовниците.. 2 недели демек издржуваат али они си користат нивен оперативен систем и не сум сигурен дали ќе ми фалат Wear OS функционслности.
 

boriseto

Gaining Experience
7 јули 2013
444
399
Фала за инфо!
Се друго е ок али очекував малце подолго да трае батеријата со користење само на лцд екранот. Моментот со трајност на батеријата ми е некако битен со оглед на тоа што е саат и би сакал барем недела дена да тера.
За трајност на батеријата имам доста добар фидбек за Huawei часовниците.. 2 недели демек издржуваат али они си користат нивен оперативен систем и не сум сигурен дали ќе ми фалат Wear OS функционслности.
Мислам дека би ти зависело дали користиш хуавеи телефон. Јас користам пиксел и ми одговара ticwatch ради wearOS.
Сите апликации што ги користам и seamless интеграцијата ми е ептен кул. Тоа е лично исксутво. Претходно и stratos 3 ми вршеше работа од тој аспект, ама не е толку smartwatch колку шо е notification mirror. И тој имаше мод да трае до 14 дена, со тоа што губиш дел од основните апликации...

Овој, со essential mode, да биде само basic tracker на чекори, срце и спиење, може да трае до 60 дена (по реклама) и од тоа што гледам, преку вечер не ми троши ич батерија. Ама, дека интензивно го користам за нотификации и слично за на работа со се smart home команди (барем основните, рутнините не ги фаќа), затоа додатно си тера батеријата.
3 дена не е малце у споредба со другите саати, а како шо спомнав (се недавеам) со апдејтот на WearOS3, ќе се подобри и батеријата.
 

jvelk

Intern
16 февруари 2021
27
19
Имам Mi Watch Lite, прилично задоволен, највеќе го користам за нотификации да ми стигаат пошто не го гледам телефонот, а и батеријата мислам иде недела - недела ипол
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,020
Мислења
870,302
Членови
30,356
Најнов член
JanaTrpkovska1
На врв Дно