• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Пакување на партка за странство

  • Ја почнал/а темата
  • #1

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
919
902
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Здраво,

Long story short, купив Ryzen 3900X дефектен од Computeruniverse, ќе го заменат тоа не е проблем. Планирам да го испаратам со ЕМС од овде околу 2000денари ќе биде.

Ме интересира како да го запакувам? Дали само кутијата да ја испратам, да го обложам во нешто или кај може да се најде пакетче по мерка?

Фала многу.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
955
1,321
Па прати го горе-долу онака како што стигнало кај тебе. За пакетче по мерка не верувам дека ќе најдеш, ама по локалните маркети сигурно имаат нешто слично од роба. Аку имаш воздушна фолија натуфкај му внатре и така прати го. Аку немаш, алтернатива е да го наполниш со некоја мека хартија пожелно е да земиш билтен-два од некоја кладилница и нежно истуткај ги околу кутијата од процесорот сѐ дур не направи лежиште.

На вториов метод сум праќал слични кршливи/нежни работи без никаков проблем.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,704
12,114
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Во Office Plus, а веројатно и во повеќето други книжарници, има онакви пликоа обложени со меурчиња. Порано се продаваа и во сите пошти, не знам дали и сега.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,060
11,444
youtu.be
Има во секоја пошта вакви пликоа, пред кратко време имам земено.
btw Спакувај го отприлика како што си го добил и праќај, но некако многу бе 2000 денари!? А да прашаш колку ќе те чини да го пратиш со нормално пакетче препорачано!
За 2000 денари и DHL ќе го носи до швабија. :) Провери, не се зезам.
 

Nethervor

Gaining Experience
19 јули 2013
132
186
Има во секоја пошта вакви пликоа, пред кратко време имам земено.
btw Спакувај го отприлика како што си го добил и праќај, но некако многу бе 2000 денари!? А да прашаш колку ќе те чини да го пратиш со нормално пакетче препорачано!
За 2000 денари и DHL ќе го носи до швабија. :) Провери, не се зезам.
Сопругата прати подарок за внукот по пошта до Софија, Бг.
1500 денари. Нормално, препорачано.
Корона јебига, толку гориво до таму и назад не трошам кога одиме (одевме).


*Од Али спална соба ќе ти стигне за 0.79$ шипинг.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
919
902
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Фала на сите. Се снајдов, во timsors имаат пакетчиња 30x16x16, 20 денари едно. Го запакував како што беше, имав од некои стари монитори ко со меурчиња и вишокот го исполнив хартија од страните. Утре ќе одам во ЕМС пошта да прашам. Се јавив во DHL Express ми рекоа 8000 и кусур... Ќе пишам точна цена за да се знае.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
919
902
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Денес го испратив назад до computeruniverse дефектниот процесор Ryzen 3900X.

Ме кошташе 2560 денари за 1220 гр. 30x16x16 преку EMS. Не ми е битно ако не го рефундираат шипингот потшо процесорот вреди 380 EUR. Памет во глава повеќе Ryzen процесори по интернет нема да нарачувам пошто гледам се расипуваат многу повеќе од Intel.

Во прилог е и мејлот од computeruniverse со упатство за враќање на пратката:

Dear Sir,

Thanks for your message. We're sorry to hear that you're experiencing problems with a product purchased from us.

In the following you’ll find all information necessary to perform a return:


Consignor

The parcel must be send exclusively by the person that received the delivery as specified in the delivery address of order.

Otherwise the parcel cannot be accepted by customs.


Shipping method

Please send the item to be returned in a parcel, postage paid and sufficiently insured. Please use a shipping method that includes at least an identcode or tracking number, so it can be traced if necessary.


Documents

Please put a note with the RMA# XXXXXXXX in the package and mark it on the package. Please always include a short letter regarding your preferred course of action and a photocopy of the invoice (if at all possible; otherwise please state at least customer number and/or invoice number). If you’re sending in defective merchandise, it will always make sense to also include a detailed error description, any previous correspondence with us or the original manufacturer of the product and all existing reference and RMA numbers. In case of doubt we’d have to subsequently request them from you, which may needlessly delay the processing of your return.


Shipping costs

If the date of purchase is more than 6 months ago the shipping costs for the return shipment are at your expense

In case of a revocation of a purchase with a value of 40,- Euro or lower, the shipping costs for the return shipment are at your expense. Otherwise computeruniverse.net will bear the expenses for a STANDARD POST shipment (no airfreight ; if you select some sort of express shipping, the difference is at your expense). Please let us have a photocopy of the receipt for the postage paid, so we can refund the disbursed amount. Please note that we will NOT accept parcels that have been sent unstamped or C.O.D.


Packaging

Please note that packing the merchandise in an additional neutral box for shipping is absolutely essential. A deterioration or damaging of the product or its original packaging caused by a lack of a proper packaging will usually result in a reduction of any credit received or billing of the damage. Should the merchandise have been delivered without additional packaging in the first place, packing it in an additional box and/or wrapping is of course not necessary.

Shipping address:

computeruniverse GmbH
Grüner Weg 14
61169 Friedberg
Germany


Your return will be processed immediately after we’ve received it.

Best regards

PS. Мислењево може да се ископира и на ComputerUniverse темата со цел да се помогне ако некој има ваков проблем.
 
Последна промена:

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,042
4,291
SK
Дафак, ~50 долари те кошташе да пратиш процесор... :eek:

Баш морало комплет заедно со кулерот да го враќаш, само за да истестираат/потврдат дека дека процесорот е неисправен? Но кога си имаш работа со бирократија, веројатно да... Јас сепак прво би прашал дали може само процесорот да го пратам. Не се знае кога можеш да налеташ на некој нормален од другата страна. :)
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,476
4,110
Памет во глава повеќе Ryzen процесори по интернет нема да нарачувам пошто гледам се расипуваат многу повеќе од Intel.
И мене летоска ми рикна Ryzen 3600 сам од себе - не клокан и со огромен афтермаркет кулер.

Од Анхоч беше купен па ми го заменија под гаранција.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,045
Мислења
837,517
Членови
28,976
Најнов член
Horus
На врв Дно