• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Пак матрици

  • Ја почнал/а темата
  • #1

ace_paun

Intern
15 јануари 2008
16
0
1.Да се одредат сите полиња од шаховска табла, кои ги бие ловецот од полето (k,p), каде k и p се внесени преку тастатура. Probav da ja resam i mi izleze vakvo nesto. a nisto ne pecatit. Ve molam za pomos ako mozit nekoj (trebat preku tastatura da vnesuvam od koja pozicija trgnuvat lovecot, znam deka e so scanf ama ne ja znam cela postapka)
#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

int main(int argc, char *argv[])
{
int main()
{
int A[8][8];
int i,j,k;
int neparen;


for(i=1;i<9;i++)
{
for(j=1;j<9;j++)
if(neparen==1)
{
A[j]=0;
neparen=!neparen;
}
else
{
A[j]=1;
neparen=!neparen;
}
neparen=!neparen;
printf("%d ",A[j]);
}

}


system("PAUSE");
return 0;
}
 
  • Ја почнал/а темата
  • #2

ace_paun

Intern
15 јануари 2008
16
0
#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

int main(int argc, char *argv[])
{
int main()
{
int A[8][8];
int i,j,k;
int neparen;

scanf("%d",&a[j]);
for(i=1;i<9;i++)
{
for(j=1;j<9;j++)
if(neparen==1)
{
A[j]=0;
neparen=!neparen;
}
else
{
A[j]=1;
neparen=!neparen;
}
neparen=!neparen;
printf("%d ",A[j]);
}

}


system("PAUSE");
return 0;
}Vaka nesto treba da e a????
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,755
Мислења
864,035
Членови
30,089
Најнов член
kenzo
На врв Дно