• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Паѓаат веб страните во Македонија

Статус
Затворена за нови мислења.

feit

Intern
12 февруари 2009
684
44
Нема што повеќе да кажам. Нивото на сигурност на страните во Македонија е сведено на нула. Како кула од карти почнаа да паѓаат страните бидејќи никој за тоа не се залагa туку само да се продаде нешто. :ua:

Netpress.com.mk

untitled1csc.jpg
 

Cika

Practice makes perfect
8 декември 2009
2,674
1,410
Ако успеаја да го хакнат сајтот на европската унија со вложени средства за заштита од околу 12 милиони евра,нашиве сајтови нема да претставуваат никаков проблем и бај т веј страната е доведена во ред:)
 

NoLander

Intern
11 ноември 2007
216
15
Ако успеаја да го хакнат сајтот на европската унија со вложени средства за заштита од околу 12 милиони евра,нашиве сајтови нема да претставуваат никаков проблем и бај т веј страната е доведена во ред:)

Не говори без врска (Едно е консултански услуги перње пари, друго е изработка)
Еве ти , но некој му одговара така да биде.

ИТ бизнисот во Македонија влегува во втора етапа “Сериозност на професијата“
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
@NoLander
Чешки нека стигне. Ама за да дојде тоа, треба оние кој бараат да им се изработи нешто да бараат да биде тоа изработено како што треба и на прв проблем одма да се бунат. И нормално како што вели Software Project Managment: За се изработено треба да се даде гаранција дека е добро изработено, и ако нешто не штима тоа бесплатно да се среди додека трае гаранцијата.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,545
29,602
kalco.ru
Ова им е втор пат како им го хакнуваат?Мислам дека една беше хакнат...и не им иде памет још.
 

TheDarkHacker

Баниран/a
16 мај 2009
285
17
Истите "алатки" се употребени во скриншотовите.Едно препознавам,паинтот е за да го пастнат скриншотот,и IE Admin им е администраторскиот панел.

:LOL: Изгледа НетПрес немаат тастатура па користат On-Screen :bravo:
 

TheDarkHacker

Баниран/a
16 мај 2009
285
17
Изгледа лаптопот без тастатура им е:LOL:
Јас мислам дека купиле на старо некој комп. со DOS па инсталирале Skin Pack Vista,да не им се смеат.Арно ама не им текнало дека DOS работи само со тастатура,a Vista работи и со маус,а морале да се испофалат по нетов дека се хакнате,но не знаеле од кај да купат тастатура за да отворат Administration panel на www.netpress.com.mk за да publish-нат новост дека се хакнати.


Многу сајтови се хакнаа.Па некој се нашол,и мојот го хакнал,но брзо реагирав.
 

kuzman0v

Gaining Experience
14 декември 2008
598
74
Скопје
@theurednik
Овој не е нов сајт? Или сум го помешал со некој друг, пошто знам дека еден член на овој форум правеше таков сајт...

@TheDarkHacker
Не ги знам што ОЅ користат, но смешно е OnScreen Keyboard да користат и која им е целта со тоа што објавиле дека биле хакнати...:ermm: изгледа сје*ана им е на лаптопот(види батерија долу десно).
 

Il Magio

Intern
15 јануари 2010
11
0
Сеа листам низ форумиве и на Кајгана ова го начекав...

Database error
The Кајгана форум database has encountered a problem.

Please try the following:
Load the page again by clicking the Refresh button in your web browser.
Open the forum.kajgana.com home page, then try to open another page.
Click the Back button to try another link.
The forum.kajgana.com forum technical staff have been notified of the error, though you may contact them if the problem persists.

We apologise for any inconvenience.

Повеке од пола форуми,ако не и сите се хакнати :O
 

NoLander

Intern
11 ноември 2007
216
15
Сеа листам низ форумиве и на Кајгана ова го начекав...

Database error
The Кајгана форум database has encountered a problem.

Please try the following:
Load the page again by clicking the Refresh button in your web browser.
Open the forum.kajgana.com home page, then try to open another page.
Click the Back button to try another link.
The forum.kajgana.com forum technical staff have been notified of the error, though you may contact them if the problem persists.

We apologise for any inconvenience.

Повеке од пола форуми,ако не и сите се хакнати :O

Форумот е привремено недостапен
поради планирана оптимизација и одржување.

Во меѓувреме, кликнете на сликата и читнете нешто на порталот.
 

NoLander

Intern
11 ноември 2007
216
15
И ова може да се случи со македонски сајт :bravoska: закон се a1.com.mk
couldnotlo.pngToa e ИТ зрелост се прашувам само ли што избриша админот на серверот бидејки беше средено за краток период
 

bidikov

Intern
8 април 2007
50
19
vladislav.bidikov.com.mk
Боже до каде се оди у фабрикување на вакви работи ...

Може ќе верував во ова само случајно јас сум тој што:

1) го угаси веб серверот поради надградба на хардвер претходно ...

2) ја знае верзијата на ПХП на серверот и истата не се совпаѓа ...

Ама еве ги канам дотичните „хакери за македонската кауза“ да ми елаборираат ...
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,129
561
Можеби пишувало... еве и јас не го видов тоа, ама знам дека претходните два дена средуваа нешто... ова некако дојде како гром од ведро небо и гледам многумина се изненадени.
 

bidikov

Intern
8 април 2007
50
19
vladislav.bidikov.com.mk
Ај да не одиме оф-топик ќе не караат ...

Значи секогаш важи правилото ... безбедноста на еден систем е онолку добра колку што е систем администратор ... остај ти античка платформа и ќе ја хакира кој стигне (ако претходно самата не се „хакне“ од старост) ...

Веќе кажавме милион пати ... сите хакирани страни кај нас се негрижа на администраторот ... (освен А1 кој сами се хакнале со преполнет хард диск)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,156
Мислења
879,158
Членови
30,784
Најнов член
edwardleo
На врв Дно