• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Падната брзина на работа на оперативниот !

BLizArD

Intern
2 декември 2007
77
0
www.downmk.mkd.net
здр до сите ИТ читатели
пред неколку недели скоро 1 годишниот XP работеше супер со фул наполнет хард и фул програми. работев со многуте тие програмерски софтвери ко висуал студио, sql сервер, потоа некои дизајнерски како фотошоп или флеш, немаше гајле ич компјутерот, сега пре можам да речам 2 недели на најобични операции и програми или при инсталација на некој софт. почна да ми кочи во работата и тоа очигледно многу, е ај го форматирав и + ги дефрагментирав сите 4 партиции, и го средив пак со се програми драјвери ова она што треба но пак истото беше пак бавен беше многу, ај уште еднаш го форматирав и еве сега пак исто на нормали операции си работи убаво но ако отворам повеќе од 2 програми или нешо друго ако работам, ми е бавен...
што велите вие што може да биде проблемот и што да направам ?
thanks до сите однапред
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Не е приблем. Така е кај сите Windows системи. Колку и да го чистис, дефрагментираш не помага многу. Само одлага малце.

Единствено решение е форматирање.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Што конфигурација имаш?
Колку процеси имаш активни?
Во мирување дали ти мирува процесорот, провери да не го крева некој процес?
Кога ќе отвораш некоја програма, шеташ по фолдери, прати ја работата на процесорот?
Провери рамот колку ти е слободен, а колку зафатен при мирување?
Провери ги овие работи, па ќе видиме за понатака.
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
899
74
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Ако во исто време употребуваш Visual Studio и друга програма која зема многу ресурси нормално е да кочи и кај мене кочи ама малку....
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.947
www.iwmnetwork.com
здр до сите ИТ читатели
пред неколку недели скоро 1 годишниот XP работеше супер со фул наполнет хард и фул програми. работев со многуте тие програмерски софтвери ко висуал студио, sql сервер, потоа некои дизајнерски како фотошоп или флеш, немаше гајле ич компјутерот, сега пре можам да речам 2 недели на најобични операции и програми или при инсталација на некој софт. почна да ми кочи во работата и тоа очигледно многу, е ај го форматирав и + ги дефрагментирав сите 4 партиции, и го средив пак со се програми драјвери ова она што треба но пак истото беше пак бавен беше многу, ај уште еднаш го форматирав и еве сега пак исто на нормали операции си работи убаво но ако отворам повеќе од 2 програми или нешо друго ако работам, ми е бавен...
што велите вие што може да биде проблемот и што да направам ?
thanks до сите однапред

Би помогнало ако кажеш конфигурација прво...

А очигледно е дека има "нешто" што ги кочи работите, можеби после некоја инсталирана програма се случува ова? Можеби некој хардверски уред престанал да функционира како што треба и е во квар?? Вируси и слични заебанции најверојатно си проверил, ако не си провери на сите партиции кои ги имаш... провери го хардверот повнимателно па кажи ни пак...
 

BLizArD

Intern
2 декември 2007
77
0
www.downmk.mkd.net
imam mislam deka dobra konfiguracija so, CPU 3.4 DUALCORE, 4MB L2 i RAM 1 GB, HARD:320 ... a pak aktivni procesi sekogas imam od 35 do 38 negde, a pak Commit charge od 2461 se polni nekade od 348 pa eve sega do 431 ...
...
..
cekam soveti
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Некажа како ти работи процесорот во мирување, а како при отворање на апликации.
Колку ти е искористен рамот, дали има некој процес што користи многу рам.
Процеси имаш доста активни?!?
Провери ги овие работи па пиши.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Да не користиш тема Виста инспират ?
Користи.. RocketDock е од тоа..

rthdcpl.exe и pwrisovm.exe провери ги кој се тие два процеси ги немам сретнато до сега.

rthdcpl.exe - Realtek HD Audio Sound Effect Manager

pwrisovm.exe -PowerISO Virtual Drive Manager

Naah.. Не се штетни.

btw. Исклучи СЕ освен графичка и анти-вирус од start-up, и исклучи ги сите сервиси кои ќе ти останат после штиклирањето на „Hide All Microsoft Services„ во msconfig.

Спушти си: ccleaner, TuneUp, Eusing Free Registry Cleaner ( беспатен), Glary Registry Repair ( бесплатен) скенирај и бркај работа..

После ова доколку имаш пак проблем дефинитивно некое штетотинче ти прави проблеми или хардверски проблем.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Дечкото кажа дека го форматирал и повторно му кочи, земи скенирај си го хард дискот за бед сектори, мислам дека хард дискот почнал да се збогува со тебе.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
и мене ми така мириса

чип после форматирање пак кочи
полека полека собирај си пари за нов
не се многу скапи
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.686
30.115
kalco.ru
хардот е 100% и мене ми се случи истот пред некое време се укочуваше и не мрдаше додека не ми направев рестарт,одкако ке го рестартирав работеше али многу споро,за една недела бев принуден да му направам дури три пати формат,скенирав бед сектори,го синхронизирав али ништо не помогна додека не си земав нов :)
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Дефраг на регистрите - би ти препорачал http://www.liutilities.com/products/registrybooster/

И не би гласал за TuneUp

хмммз.. Taa ако добро се сеќавам не беше беспатна, т.е имаше trial ама важеше само за поправање на 15 регистри.. Нема многу да му заврши работа registrybooster ..

А TuneUp секогаш го препорачувам за Defrag.. Мислам дека до сега ми е незаменлив за таа намена..

Инаку, и мене ме влечи се повеќе на кај хардот.. Но.. Програмите погоре се колку за тест.. Полесно би увочил дали се работи за хардверски проблем.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Имам видено компјутер да кочи при работата и при наједноставни операции (отворање фолдери), цело време без прекин, процесорот мируваше. После неколку дена рикна - т.е. откажа матичната плоча.
 

BLizArD

Intern
2 декември 2007
77
0
www.downmk.mkd.net
decki, vaka sea, :) po nekolku minuti rabota, mi se pojave blue screen of death, i aj go restartirav i ne go krevase windows'ot, aj rekov ke go formatiram, pri nasocuvanjeto na windowsot kon C da se instsalira i voedno da se formatira C, mi se javuvase ERROR, i pa go restartirav, ovoj pat ne mi gi citase vo windows setup particiite od HD, i go otvoriv kukusteto aj rekov gotovo rikna HD'to.....no aj rekov uste ednas ke probam i mu gi mrdnav odnosno gi podpiknav uste malku kablite na HD'to, go pustiv i se si bese normalno ko nisto da ne se slucilo ;) ete sea raboti dobro barem 1 den ...
 

RFox

Intern
13 септември 2008
380
31
epa ova so kablite si go resil za najmnogu edna nedela posle odredeno vreme ocekuvaj pak istoto najdobro nov HD:D:D:D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.178
Членови
31.503
Огласи
34
Најнов член
IsabellaArchie
На врв Дно