1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Паднат Сервер ??

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од BLizArD, 7 Март 2009.

 1. BLizArD

  BLizArD
  Intern

  77
  0
  2 Декември 2007
  здраво дечки
  незнам дали некој има забелажано но во последните недели
  бесплатниот хостер МКД.НЕТ нешто не работи, дали е паднат или се работи на нешто. И јас како и сите други имаат сајтови на овој домен, и не се отвора ниту одна страница, дали знае некој или сте информирани околу проблемот ?
  поззз
   
 2. MetalGear

  MetalGear
  On your way to fame

  2,993
  504
  14 Април 2007
  Машко
  откако знам за нив ови увек имаат проблем со сервер
  така ти е на бесплатен хост колку пари толку музика

  контактирај ги админите таму
  тука тешко да ги најдеш да дознаеш што се проблемИ
   
 3. Toxic

  Toxic
  Intern

  259
  16
  24 Јануари 2009
  Машко
  е така е никогаш не сум хостирал на мкд.нет ни пак планирам.
   
 4. BLizArD

  BLizArD
  Intern

  77
  0
  2 Декември 2007
  :) :) ех што знам реков да прашам тука некого дали нешто знае, оти изгубив и контакти до админи .... :) :) :)
   
 5. Blagojce

  Blagojce
  Gaining Experience

  887
  65
  26 Декември 2007
  Машко
  Програмер
  Добив известување дека ќе се менувал серверот затоа било така.
   
 6. BLizArD

  BLizArD
  Intern

  77
  0
  2 Декември 2007
  хммм епа супер ко така, како и да е сепак се добри за во Македонија, бидејки со таков домен се единствени во МК барем јас колку што знам ...
   
 7. Blagojce

  Blagojce
  Gaining Experience

  887
  65
  26 Декември 2007
  Машко
  Програмер
  Да, доменот е супер, но сепак за џабе е доменот ако поголем дел од денот се down.
   
 8. kuzman0v

  kuzman0v
  Gaining Experience

  598
  74
  14 Декември 2008
  Машко
  Не менуват сервер, туку прават чистка на овој и сите страни кои ги нарушуваат правилата и не се во употреба подолго време ќе бидат бришени и се работи на подобрување на услугата. Од сигурни и3вори и треба да се врати 3а од прилика околу една недела-дена.
   
 9. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Не е ни тоа ни тоа. Како можат да прават чистка на паднат сервер ? :)
   
 10. kuzman0v

  kuzman0v
  Gaining Experience

  598
  74
  14 Декември 2008
  Машко
  То се мене не тиче. :p Така ра3брав и така пренесувам, а иначе се враќа 3а недела-дена. А во последно време серверот премногу беше досиран од албанци и од срби(поточно од Војводанци).


  И и3винете што наместо “з“ пишам со 3 (тројка), нешто ме 3е3а копчето(ми 3аглавува) :plachko2:
   
 11. Toxic

  Toxic
  Intern

  259
  16
  24 Јануари 2009
  Машко
  војводанци wtf is that?
  не стварно како мислиш војводанци лоол?
   
 12. kuzman0v

  kuzman0v
  Gaining Experience

  598
  74
  14 Декември 2008
  Машко
  Мислев на Војвоџанци(од Војводина), али гршека у пишување
   
 13. BLizArD

  BLizArD
  Intern

  77
  0
  2 Декември 2007
  хехе абе остајте ги војводите, глејте со страиниците што ни беа на мкд.нет што ги нема :D:D:D:D:bravoska:
   
 14. BLizArD

  BLizArD
  Intern

  77
  0
  2 Декември 2007
  finally супер ги гледам мкд.нет , векје функционираат, можете да проверете, но сега е на англиски и според мене се супер:bravoska::bravoska::bravoska::bravoska:
   
 15. eldiablo

  eldiablo
  Баниран/a

  820
  48
  21 oктомври 2008
  Добро, сите сајтови се избришани од претходно?
   
 16. B@N@N@M@N

  [email protected]@[email protected]@N
  Gaining Experience

  523
  70
  28 Септември 2008
  Како што гледам, да :ua:
   
 17. super_hacker

  super_hacker
  Баниран/a

  1,333
  68
  2 Април 2008
  Наново го започнуваат хостингот... :LOL:
   
 18. BLizArD

  BLizArD
  Intern

  77
  0
  2 Декември 2007
  мислам дека, да.
  но ете најдов и некоу недостатоци, на пример .js фајлови не можам да ги upload'ирам односно не можем да прикачам тие фајлови, но од ко ги тргнав фајловите што ги имавко flash без проблем ја прикачив страната :S:S:S:S
   
 19. super_hacker

  super_hacker
  Баниран/a

  1,333
  68
  2 Април 2008
  Епа сега остај некое време треба да средат, па да надеваме дека ќе се вратат...
   
 20. kuzman0v

  kuzman0v
  Gaining Experience

  598
  74
  14 Декември 2008
  Машко
  Сеуште се средува хостингот, до Понеделник би требало да биде се во ред.
   
 21. eldiablo

  eldiablo
  Баниран/a

  820
  48
  21 oктомври 2008
  Имав еден сајт, значи отиде во неповрат. OMG! :LOL:
   
 22. kuzman0v

  kuzman0v
  Gaining Experience

  598
  74
  14 Декември 2008
  Машко
  3а тоа постои опцијата 'backup', а и ако добро си го прочитал TOS-от они не прават бекап на корисничките сајтови. :ninja2:
   
 23. eldiablo

  eldiablo
  Баниран/a

  820
  48
  21 oктомври 2008
  Па јас како што знам не добив никакво известување по е-маил дека ќе се користи нов сервер и ќе се избришат веќе постоечките сајтови. Инаку имам постар бекап од сајтот, не е во тоа проблемот, сега треба пак од ново се да аплоадирам. :))
   
 24. BLizArD

  BLizArD
  Intern

  77
  0
  2 Декември 2007
  ете сеа пак ги нема таман си реков се средија пак ги нема мкд.нет имаат само баннер некој си на сајтот др ништо, ама се надевам дека ке се готови уште неколку дена...:skuter:
   
 25. Blagojce

  Blagojce
  Gaining Experience

  887
  65
  26 Декември 2007
  Машко
  Програмер
  Еве јас сега проверив и ги има кај мене...
   
Слични теми
 1. sojic
  Одговори:
  19
  Прегледи:
  1,723
 2. taranenik
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,684
 3. the Joker
  Одговори:
  29
  Прегледи:
  3,775
 4. mladenc0
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,380
 5. mariomako
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  2,088
Вчитување...

Сподели

Вчитување...