1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Packet Loss

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од JellyfitzDMT, 19 Март 2020.

Тагови:
  1. JellyfitzDMT

JellyfitzDMT
    Intern

54
    24
    19 Февруари 2020
    Машко
    За аплоад стварно свака ги част, гледам и т-Хоме и А1 су катастрофа по тој прашање.

Иначе, за модем, закључак што ти е? Ќе га биде ли? :) Иначе на исту конекцију седи ујко ми, некад гледа филмови и серие, тој е све.

2. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,718
    1,183
    16 Јуни 2010
    Машко
    Мора да га биде, не ги пуштај да си отидев док не направиш свите тестови и не се осигураш дека е све океј. Ја имаше сличан проблем на Blizoo док беше куде њима, пред 5-6 године беше тој, мене па ептен ми прегреваше Arris модемот, и стависва ми Cisco (додуше DOCSIS 2.0 беше) ама злато вредеше. Не знам што мултимедија дава модеми, ама кој и да ти дадев боље ке е од овј.

На JellyfitzDMT му/ѝ се допаѓа ова.
  3. JellyfitzDMT

JellyfitzDMT
    Intern

54
    24
    19 Февруари 2020
    Машко
    Да оставам апдејт.

Дојдоа од мултимедиа, дечките сами видоа дела нивниот модем не го бива. Го сменија и пингот се оправи, ама пак во просел пинг од пц до модем е 40мс.

Ми кажаа дека тоа е нормално за EOC конекција. Незнам дали беше EOC или EOS, бидејќи не разбирам што е тоа о заборавив.

Земав и нов wifi router Asus dual band, 2000 во сетек. Ситуацијата е горе доле подобра. Во Warzone растура пакет лос, ама другите игри се ок.

Исто така ми рекоа дека неможам сопствем модем да користам, им го покажав и моделот (Edge Router X), поради тоа што нивната ЕОЦ/ЕОС мрежа била таква.

4. ARMac

ARMac
    Орган

6,349
    7,321
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    На кабел или вифи? Не е можно ПЦ>Модем да имаш 40мс

JellyfitzDMT, G4M3R, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
  5. JellyfitzDMT

JellyfitzDMT
    Intern

54
    24
    19 Февруари 2020
    Машко
    Преку кабел. Од пц до рутер, и рутер до модем.

6. JellyfitzDMT

JellyfitzDMT
    Intern

54
    24
    19 Февруари 2020
    Машко
    Да пробам кабелот од рутер до модем што оди да го сменам? Обичен етернет е или посебен треба?

7. Oktar

Oktar
    Epic

3,528
    10,544
    23 oктомври 2012
    Машко
    Како што кажа Армак, нема шанси пц до модем да е 40 сек. Дај да видиме, нешто грешка тумачиш.

8. G4M3R

G4M3R
    On your way to fame

549
    504
    26 Јуни 2012
    Машко
    This. Нема шанси да е во ред а да имаш 40ms на метро-два дистанца. Пробај пингај од друг пц закачен исто на таа мрежа или пак со телефон чисто и преку wifi да видиме.
    Друго останува нешто со мрежната картица да има проблем компјутерот, дали со драјвер, некој сетинг ако е изместен или до оперативниот...

На JellyfitzDMT и HardCorec им се допаѓа ова.
  9. JellyfitzDMT

JellyfitzDMT
    Intern

54
    24
    19 Февруари 2020
    Машко
    Ke stignam doma za brzo ke postiram rezultati.

10. JellyfitzDMT

JellyfitzDMT
    Intern

54
    24
    19 Февруари 2020
    Машко
    Изгледа погрешно сум протумачил во целата таа конфузија со нов модем и рутер. 40 мс ми беше до гугл пингот.

Да напомена, за време на тестирањето се исклучив од интернет. Само компјутерот со WinMRT беа вклучени.

Нови резултати:

Конекција преку рутер до ПЦ:

Пинг со интервал на секоја секунда, 64 битни пакети: Screenshot
    Нема packet loss од моја страна.

Пинг интервал на пола секунда, 320 битни пакети: Screenshot
    10% packet loss кај рутерот.

Пинг интервал на една секунда, 320 битни пакети: Screenshot

Директно од модем до ПЦ:

64 бит, 1 секунда: Screenshot

320 bit, 0.5 сек: Screenshot

Овдека ми делува се во ред.

Гланц нов рутер пак губи пакети. Стварно не ми е јаснo, дали праќање пакети на пола секунда е преголем терет? Нели праќаат онлајн игрите многу почесто и во много поголеми количини?

11. toplel

toplel
    On your way to fame

570
    615
    18 Август 2016
    Машко
    1. Тестирај ја брзината на Speedtest и зависно од резултатите стави соодветни QoS подесувања за Download/Upload на WAN+LAN или WAN зависно како имаш во рутерот. Бројката шо ќе ја внесиш гледај да е приближно минус 5 проценти од резултатот. Пример: 30Mbps=30000kbps, 5%=28500. Аку не е во kbps, тогаш стави во Mbps, ама генерално е во kbps. Тестирај ја конекцијата рутер>PC. И види дали си на последната верзија од рутерот.

2. Аку немат подобрување, целосно смени ги каблите со минимум cat5e.

3. Помири се аку ништо од горенаведеното не функционират. :)

12. HocusPocus

HocusPocus
    On your way to fame

1,003
    622
    3 Јули 2007
    Модемот што го имаш е Ethernet Over Coaxial кој функционира исто како да си на LAN мрежа и затоа имаш повисок upload, не е DOCSIS мрежа.

Инаку немаш битни пакети, само бајтни :D

Првин треба да научиш како работи пингот. 64 бајтни пакети ти се најмали пакети што бараат најмногу процесирачки ресурси. За да имаш добар пинг тест, уредот кој го пингаш треба да има ресурси да ти врати на прашањето, ако нема доволно ресурси (CPU) ќе ти врати loss.

Во нормални услови ќе тестираш со пакети од 1000-1500 бајти и интервал од 1 секунда. Поточно тестирај си стандардно со пинг преку CMD.

Sukhoi, JellyfitzDMT и на Oktar им се допаѓа ова.
  13. ARMac

ARMac
    Орган

6,349
    7,321
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер

Заеби ова. Отвори обичен команд промпт CMD и пиши

ping -t -4 192.168.140.1

Претпоставувам 140.1 ти е рутерот, и стисни ентер. Остави го 5 минути и стисни CTRL+C види тука дали имаш пакети изгубени. Ако да тогаш мењај кабел.

На JellyfitzDMT и Oktar им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...