1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Packet Loss

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од JellyfitzDMT, 19 Март 2020.

Тагови:
 1. JellyfitzDMT

  JellyfitzDMT
  Intern

  54
  24
  19 Февруари 2020
  Машко
  За аплоад стварно свака ги част, гледам и т-Хоме и А1 су катастрофа по тој прашање.

  Иначе, за модем, закључак што ти е? Ќе га биде ли? :) Иначе на исту конекцију седи ујко ми, некад гледа филмови и серие, тој е све.
   
 2. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,718
  1,183
  16 Јуни 2010
  Машко
  Мора да га биде, не ги пуштај да си отидев док не направиш свите тестови и не се осигураш дека е све океј. Ја имаше сличан проблем на Blizoo док беше куде њима, пред 5-6 године беше тој, мене па ептен ми прегреваше Arris модемот, и стависва ми Cisco (додуше DOCSIS 2.0 беше) ама злато вредеше. Не знам што мултимедија дава модеми, ама кој и да ти дадев боље ке е од овј.
   
  На JellyfitzDMT му/ѝ се допаѓа ова.
 3. JellyfitzDMT

  JellyfitzDMT
  Intern

  54
  24
  19 Февруари 2020
  Машко
  Да оставам апдејт.

  Дојдоа од мултимедиа, дечките сами видоа дела нивниот модем не го бива. Го сменија и пингот се оправи, ама пак во просел пинг од пц до модем е 40мс.

  Ми кажаа дека тоа е нормално за EOC конекција. Незнам дали беше EOC или EOS, бидејќи не разбирам што е тоа о заборавив.

  Земав и нов wifi router Asus dual band, 2000 во сетек. Ситуацијата е горе доле подобра. Во Warzone растура пакет лос, ама другите игри се ок.

  Исто така ми рекоа дека неможам сопствем модем да користам, им го покажав и моделот (Edge Router X), поради тоа што нивната ЕОЦ/ЕОС мрежа била таква.
   
 4. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,349
  7,321
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  На кабел или вифи? Не е можно ПЦ>Модем да имаш 40мс
   
  JellyfitzDMT, G4M3R, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 5. JellyfitzDMT

  JellyfitzDMT
  Intern

  54
  24
  19 Февруари 2020
  Машко
  Преку кабел. Од пц до рутер, и рутер до модем.
   
 6. JellyfitzDMT

  JellyfitzDMT
  Intern

  54
  24
  19 Февруари 2020
  Машко
  Да пробам кабелот од рутер до модем што оди да го сменам? Обичен етернет е или посебен треба?
   
 7. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,528
  10,544
  23 oктомври 2012
  Машко
  Како што кажа Армак, нема шанси пц до модем да е 40 сек. Дај да видиме, нешто грешка тумачиш.
   
  На JellyfitzDMT му/ѝ се допаѓа ова.
 8. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  549
  504
  26 Јуни 2012
  Машко
  This. Нема шанси да е во ред а да имаш 40ms на метро-два дистанца. Пробај пингај од друг пц закачен исто на таа мрежа или пак со телефон чисто и преку wifi да видиме.
  Друго останува нешто со мрежната картица да има проблем компјутерот, дали со драјвер, некој сетинг ако е изместен или до оперативниот...
   
  На JellyfitzDMT и HardCorec им се допаѓа ова.
 9. JellyfitzDMT

  JellyfitzDMT
  Intern

  54
  24
  19 Февруари 2020
  Машко
  Ke stignam doma za brzo ke postiram rezultati.
   
 10. JellyfitzDMT

  JellyfitzDMT
  Intern

  54
  24
  19 Февруари 2020
  Машко
  Изгледа погрешно сум протумачил во целата таа конфузија со нов модем и рутер. 40 мс ми беше до гугл пингот.

  Да напомена, за време на тестирањето се исклучив од интернет. Само компјутерот со WinMRT беа вклучени.

  Нови резултати:

  Конекција преку рутер до ПЦ:

  Пинг со интервал на секоја секунда, 64 битни пакети: Screenshot
  Нема packet loss од моја страна.

  Пинг интервал на пола секунда, 320 битни пакети: Screenshot
  10% packet loss кај рутерот.

  Пинг интервал на една секунда, 320 битни пакети: Screenshot

  Директно од модем до ПЦ:

  64 бит, 1 секунда: Screenshot

  320 bit, 0.5 сек: Screenshot

  Овдека ми делува се во ред.

  Гланц нов рутер пак губи пакети. Стварно не ми е јаснo, дали праќање пакети на пола секунда е преголем терет? Нели праќаат онлајн игрите многу почесто и во много поголеми количини?
   
 11. toplel

  toplel
  On your way to fame

  570
  615
  18 Август 2016
  Машко
  1. Тестирај ја брзината на Speedtest и зависно од резултатите стави соодветни QoS подесувања за Download/Upload на WAN+LAN или WAN зависно како имаш во рутерот. Бројката шо ќе ја внесиш гледај да е приближно минус 5 проценти од резултатот. Пример: 30Mbps=30000kbps, 5%=28500. Аку не е во kbps, тогаш стави во Mbps, ама генерално е во kbps. Тестирај ја конекцијата рутер>PC. И види дали си на последната верзија од рутерот.

  2. Аку немат подобрување, целосно смени ги каблите со минимум cat5e.

  3. Помири се аку ништо од горенаведеното не функционират. :)
   
  На JellyfitzDMT му/ѝ се допаѓа ова.
 12. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  1,003
  622
  3 Јули 2007
  Модемот што го имаш е Ethernet Over Coaxial кој функционира исто како да си на LAN мрежа и затоа имаш повисок upload, не е DOCSIS мрежа.

  Инаку немаш битни пакети, само бајтни :D

  Првин треба да научиш како работи пингот. 64 бајтни пакети ти се најмали пакети што бараат најмногу процесирачки ресурси. За да имаш добар пинг тест, уредот кој го пингаш треба да има ресурси да ти врати на прашањето, ако нема доволно ресурси (CPU) ќе ти врати loss.

  Во нормални услови ќе тестираш со пакети од 1000-1500 бајти и интервал од 1 секунда. Поточно тестирај си стандардно со пинг преку CMD.
   
  Sukhoi, JellyfitzDMT и на Oktar им се допаѓа ова.
 13. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,349
  7,321
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер

  Заеби ова. Отвори обичен команд промпт CMD и пиши

  ping -t -4 192.168.140.1

  Претпоставувам 140.1 ти е рутерот, и стисни ентер. Остави го 5 минути и стисни CTRL+C види тука дали имаш пакети изгубени. Ако да тогаш мењај кабел.
   
  На JellyfitzDMT и Oktar им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...