Packet injection od Centrino платформа

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Дали некој пробал и успеал да направи packet injection на пример со Aireplay со вградената Intel PRO\Wireless 3945abg картица?

Има на интернет некој апгрејд на фирмверот на картицата за ipw3945 драјвери ама незнам дали вреди да трошам време.
Иначе ipw3945 може да се намести во монитор мод, работи со kismet, airodump.
 

bilokoj

Intern
1 октомври 2007
98
8
Дали некој пробал и успеал да направи packet injection на пример со Aireplay со вградената Intel PROWireless 3945abg картица?

Има на интернет некој апгрејд на фирмверот на картицата за ipw3945 драјвери ама незнам дали вреди да трошам време.
Иначе ipw3945 може да се намести во монитор мод, работи со kismet, airodump.

Vredi da probas so te kosta. Dali imas Dell laptop ?
I dali nekoj probal so Dell Wireless-N 1390 Mini card da crakne WEP?
 

bilokoj

Intern
1 октомври 2007
98
8
Па ме кошта време. Иначе имам Dell Latitude D820.

Види лично јас не сум пробал ама ГАРАНТИРАМ ти дека може а само симни го модулот за картичата и пробај. 5 Минути работа.
Е сеа надевам се дека не пробуваш преку Windows...
А кажи ми од каде го зема лаптопот и дали картицата ја бираше ти, затоа што Dell нуди 2 опции за Wifi: Intel 3945, i Dell Wireless-N 1390 Mini-Card.
 

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Кога јас го купував немаше со Dell wifi NIC, иако незнам зошто мислиш дека е подобра од Интеловата, освен што има поддршка за "n", и е лоша за Линукс заради драјвери и поддршка за работи кои ги сметаат за не/полулегални. Нормално дека користам Линукс за WEP заврзлами.
Најдов туториал за инсталирање на други преработени драјвери за Интел3945 ама се за Бектрек и мораш да ги шифташ со другите регуларни драјвери за нормално поврзување на интерет. Пошто користам Убунту и не сум некој линуксаш ќе ми треба време. Ама ако си заинтересиран ќе ти кажам што е резултатот.
 

bilokoj

Intern
1 октомври 2007
98
8
ОК Можеби така изгледаше но не миислам дека е подобра само прашав затоа што знам дека сега Ланком тука кај нас што нудат Dell лаптопи сите се со Dell 1390, па затоа прашав дали и твојот е бил па си ја сменил или е бил со Intell.
Е сеа добро штом си го нашол туториалот а шифтањето е неизбежно али битно е дека картицата ќе ти работе супер и за двете намени.
Па може да го кaжеш и резултатот па ако сакаш и add me -> [email protected]
 

QBox

Intern
28 октомври 2007
42
0
Hmm Jas imam Dell Inspiron 1520 so Dell wireless-N 1505 minicard.
Cipsetot treba da e nekoj intel no ne znam koj drajveri da gi instaliram. nekoj da preporaca nesto?
 

bilokoj

Intern
1 октомври 2007
98
8
Hmm Jas imam Dell Inspiron 1520 so Dell wireless-N 1505 minicard.
Cipsetot treba da e nekoj intel no ne znam koj drajveri da gi instaliram. nekoj da preporaca nesto?

Mislam deka Cipsetot na 1505 e Broadcom ama ne sum siguren.
za Dell Wireless N 1390 mini card sum siguren deka e Broadcom a eve ti i link za drajveri za taa kartica http://bcm43xx.berlios.de/?go=devices.
Ama za 1505 ne znam probaj.

Inaku ako sakas da mi kazes od kade go zema Laptopot so konfiguracija e i koja cena?
 

QBox

Intern
28 октомври 2007
42
0
Mislam deka Cipsetot na 1505 e Broadcom ama ne sum siguren.
za Dell Wireless N 1390 mini card sum siguren deka e Broadcom a eve ti i link za drajveri za taa kartica http://bcm43xx.berlios.de/?go=devices.
Ama za 1505 ne znam probaj.

Inaku ako sakas da mi kazes od kade go zema Laptopot so konfiguracija e i koja cena?

Sepak mislam deka e od intell cipsetot. Kako moze da proveram za sigurnost. Na nekoj forum pisuvase deka e toj cipset no so znam. Mozno e i da sum greska. Sepak koga probav da ja aktiviram fiwi kartata so intell drajverite mi ja napisa slednata greska
[email protected]: ./load debug 0x43fff
./load: 4: Syntax error: "(" unexpected

ako mozes nesto da mi preporacas ke bide cool. jas ke probam da instaliram broadband drajveri no ke se pozanimavam prvo so ovie za da ne pravam drugi pacovi vo kernelot.
Inaku laptopot e kupen preku internet od dell websajtot. Konfiguracijata e
Dell inspiron 1520 15.4"
CPU: Core 2 duo 2.0GHz
RAM: 4GB
HDD: 160GB
Wireles-N 1505 minicard
1400$
ako mozes nekako da pomognes da ja sredam kartava imas pivo na nekoja svadba od mene :D
 

bilokoj

Intern
1 октомври 2007
98
8
Имаш право моја грешка, чипсетот е интел ќе ти дадам и линк со чекори за инсталација на драјверите.
значи https://help.ubuntu.com/community/WifiDocs/Driver/Intel_4965_AGN_WiFi_Driver/Fiesty или
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=544526
ама ова ти е за инсталирање на драјверите на Ubuntu ама ако си работел со линукс ќе се снајдеш.

А за лаптопот те прашав зашто јас сакам да земам ист таков.
Ако можеш кажи ти стигна лаптопот тука дали го шверцаше или по пошта дирекно пратен, дали плати царина, колку...?
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,460
1,255
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
А за лаптопот те прашав зашто јас сакам да земам ист таков.
Ако можеш кажи ти стигна лаптопот тука дали го шверцаше или по пошта дирекно пратен, дали плати царина, колку...?

И мене ме интересираат тие работи, како одат.
Најдов тука http://www.alienware.com лаптопи (и десктопи) со многу добар дизајн.
 

bilokoj

Intern
1 октомври 2007
98
8
Alienware се гејмерски конфигурации и стварно се многу добри ама и скапички.
А за овие работи како одат значи порачка од странство и праќање по пошта, дали се плаќа царина и колку може QBox ќе каже нешто ако не да отвориме нова тема, може некој друг ќе знае
 

D

Администратор
31 март 2007
3,415
2,322
www.iwmnetwork.com
Придржувајте се до темата... за лаптопови и сл. отворете нова тема на соодветно место.
 

QBox

Intern
28 октомври 2007
42
0
So izvinuvanje do administratorot no ke kazam uste dva zbora za toa i tolku :)
Laptopot go kupiv vo amerika. Za vo makedonija mislam deka mak petrol se distributeri na Dell. Ako nekoj se odluci da kupi laptop od internet treba da bide svesen deka ke plati i za postarina i deka laptopot ke treba da odi da go preceka na granica (zavisi na koja granica stasal, od tamu ke se javat) na granicata ke treba da plati DANOK (koj jas iskreno mnogu go mrazam) od 5% za da moze da si go zeme kompjuterot (dodadi uste 50 evra plus minimum). A ako sakas da go svercuvas .... ke mora da se snajdes nekako. Sepak mozes da go zemes kompjuterot i da ja napustis drzavata :)
Uste ednas se izvinuvam do administratorot.
bilokoj ne sakam da instaliram drajveri koristejki ndiswrapper. Imam problemi koga ke probam da se konektiram do nekoja mreza so toa sto ne saka da primi novi IP porti i ne mozam da fakam paketi :D

Nekoe drugo resenie?
inaku pobarav pomos na ovoj forum no nikoj ne mi odgovori
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=595497
pa ke mozes da procitas sto sum napravil od kade sum koristel resursi koi greski sum gi dobil i ke znaes do kade sum so procedurata. :) ako uspees da najdes kade gresam ke bide super.
pozdrav
 

boban984

Gaining Experience
5 јули 2007
241
456
Laptop MSI-gx701x / so 4965agn
Uspesno iszvrsena injekcija :)

Dokolku treba ke gi postiram tuka cekorite

postapkata e ista za 4965 i 3945abg.

pozdrav
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,987
Мислења
869,581
Членови
30,311
Најнов член
mrdeni
На врв Дно