1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Overnet DMD (Mikrotik)

Дискусија во форумот 'Останато' започната од xenon, 23 ноември 2014.

 1. xenon

  xenon
  Guru

  3,791
  9,423
  15 Јануари 2011
  Машко
  Дечкиве како што гуглав носат и држат лагер од MikroTik кај нас. Ме интересира дали работат воопшто малопродажба и дали лагерот кој го декларираат на сајтот е коректен односно сајтот е редовно ажуриран?

  На памет сум да земам MikroTik рутер, играчкиве од Tp-Link и компанија и нивните бедни 70-100mw ми здосадија, сакам да земам аселен безжичен AP / рутер, или нешто готово како:

  RB 2011UiAS-2HnD-IN
  [​IMG]
  Или сам да си склопам користејќи:

  Mikrotik RB433AH

  http://www.overnet.com.mk/index.php?route=product/product&path=60&product_id=72

  [​IMG]

  со 3 модули од кои:
  два вакви (MIKROTIK R52Hn)
  [​IMG]

  и еден ваков (Mikrotik R5SHPn) за 5Ghz
  [​IMG]

  :) Некој нека ме поправи ако ова е тотално неизводливо и воедно да сподели искуство/совети.
   
  На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
 2. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,302
  4,860
  4 ноември 2013
  Машко
  2011ката е ТОП рутер , 433AH со R52Hn е изводливо но со R5SHPn не е поради тоа што не го собира во кутијата за домашна употреба.
  433Ah ти е добитна комбинација доколку сакаш да менуваш радија пиктели и антени , на 2011 тоа задоволство го нема.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,764
  11,340
  23 oктомври 2012
  Машко
  Јас веќе некое време се спремам да го земам баш истиот модел (RB 2011UiAS-2HnD-IN), ама не сум ја реализирал идејата. Имам набавувано опрема од Овернет, малце се спори за реакција по мејлови, али ако се јавиш ке добиеш информација, а колку што знам, барем неколу пати кога имав контакт со нив, овој модел го држат на лагер бидејки доста им се продава, што немора да значи дека сеуште е така. Според мене и цените им се коректни и се разликуваат незначително од страна.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 4. xenon

  xenon
  Guru

  3,791
  9,423
  15 Јануари 2011
  Машко
  Не мора да биде во кутија, имам кутија баш оваа големина мислам од Логинг земено пред една декада. Само R52Hn не им го гледам воопшто на лагер односно во понуда. Исто не гледам USB никаде, така да фајл сервер од усб стикчиња и екстерни дискови отпаѓа од игра најверојатно.
   
 5. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,302
  4,860
  4 ноември 2013
  Машко
  433ката нема USB иначе прашај во Overnet би требало да имаат кутии за 433 и стварно се добри (околу 1500 денари е) , го имам истиот и топ изгледа ... имам постирано и слики во една тема од истиот доколку те интересира како изгледа... а ако не можеш да е најдеш ке ти сликам па ке ти пратам.
  433 е одличен имаш топла препорака од мене , а доколку одиш повеке на изглед тогаш земај го 2011.
   
  На xenon му/ѝ се допаѓа ова.
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,919
  27,625
  4 Септември 2008
  Верувале или не, со dd wrt, (WDR 3600) и 3dBi гејн на антените, како и 21dBm на TX Power, добивам 30 мегабита преку 3 ѕида, на 2.4Ghz.

  Знам дека не се споредува со Микротик, ама за мене е повеќе од доволно...
   
  Последна промена: 23 ноември 2014
 7. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  1,017
  635
  3 Јули 2007
  Само да напоменам дека цените на сајтот се без ДДВ :)

  Инаку цените се ажурираат редовно, но достапноста на производите не е точна.
   
 8. gokica

  gokica
  Модератор

  8,574
  10,730
  13 Јуни 2009
  Бидејќи рутерите ич не ги следам а и јас сум заинтересиран за некое попрофи решение дома, кажете ми дали ДДВ на тој ваерлесот (2011) е 5% и дали тој микторик има некои маани во споредба со микротиците кои ги имаат членови на форумов и кои ги фалат многу. Фала.

  BTW сега го користам овој:

  http://www.tp-link.com/en/products/details/?model=TL-WDR3600
   
 9. smole

  smole
  Unstoppable

  3,266
  3,788
  18 Април 2007
  со 18% се сите рутери
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 10. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,498
  6,570
  27 Март 2014
  @xenon

  1. Зошто планираш да го користиш рутерот? 2011-кава е напреден рутер, за конфигурирање на големи мрежи, и незнам колку би имал бенефит за домашна употреба (бидејки не наведе каква намена ке има)

  2. Зошто не размислуваш за 951G-2nHD ? ТОП рутерче за домашна употреба, според мене. Јас како што знаат повеќето го имам "помалиот" брат 951Ui-2nHD и го фурам максилмално. Во моментов служи како bridge за webserver, и no-ip скрипта која ја извршува самиот на секои 20 минути. Јас најискрено ги размислувал за 951G-2nHD отколку за 2011-ва од повеќе причини.

  - Троши помалку струја 951G од 2011-кава. (7W наспроти 12W)
  - Исто количество на РАМ меморија.
  - Исти процесор 600 Mhz
  - Гигабитен ЛАН (4 порти)
  - Габаритно помал (2011- кава е поголема и ке зазема повеќе место)
  - USB Порта (microUSB кај 2011-ката, среќа си има адаптере во пакувањето)
  - Работат на 2.4 Ghz И двата.

  Доколку немаш потреба од менување на антени, дисплеј, и сериска врска, горниов рутер е best buy сега засега за домашна употреба.
   
 11. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,516
  14 Мај 2008
  Машко
  Прашање: Дали на рутериве може да им се додаде фибер модулче како WAN порта, па целосно да го замени рутерот на T-Home?
   
 12. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,302
  4,860
  4 ноември 2013
  Машко
  a zosto ruterot na t home ne gi napravis vo bridge mode pa mikrotikot da e kreva konekcijata...kolku sto jas znam ova e vozmozno ( izvinete za font od tel sum )
   
 13. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,516
  14 Мај 2008
  Машко
  Сакам тоа ѓубре целосно да го елиминирам, ако е возможно
   
  smole, omegaRED и на xenon им се допаѓа ова.
 14. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,498
  6,570
  27 Март 2014
  nemozes da go eleminiras, so mac adresata na speedportot si registriran vo telekom. ako go smenish ruterot , t.e kako sto velish eleminiras nema da imas internet. mora sobrakajot da pominuva niz speedportot na eden ili na drug nacin. nema spas od nego. :)
   
 15. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,302
  4,860
  4 ноември 2013
  Машко
  Баш така... нема спас.
   
 16. xenon

  xenon
  Guru

  3,791
  9,423
  15 Јануари 2011
  Машко
  Mac адреси се клонираат, не е филозофија.

   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 17. smole

  smole
  Unstoppable

  3,266
  3,788
  18 Април 2007
  И да имаш нет, телефон (ако имаш во пакетот) како ќе имаш?
   
 18. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,481
  2,702
  9 Февруари 2011
  Машала 1W зрачи чудово. Да не ти згрешил нешто комшијата? :)

  Ја сум сеуште на Linksys WRT54GL, го купив 2006-та година во Мадрид, го фурам со DD-WRT и макс му е 251mW и мислев дека е многу.

  Одбива да умре, иначе би го сменил со ова, привлечно изгледа.
   
  На omegaRED и Necromancer им се допаѓа ова.
 19. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  1,017
  635
  3 Јули 2007
  Телеком работи со GPON, а микротик нема GPON SFP модул така да ништо не бива со тоа.
   
  На Oktar и DrMTR им се допаѓа ова.
 20. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  841
  293
  18 ноември 2013
  Машко
  Ме бендисва 2011 добар рутер е за парите
   
 21. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,280
  831
  12 Април 2013
  Машко
  Што е финтава на овернет што немаат македонска подршка, па и цените им се во евра?
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Seker

  Seker
  Intern

  7
  2
  20 ноември 2017
  Машко
  Да прашам како се прави bridge mode на Huawei HG8245H како што рече хардкор наместо Huawei конекцијата да ја птрави TP Link или Mikrotik?
   
Слични теми
 1. DrMTR
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  983
 2. DrMTR
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  828
 3. DrMTR
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  949
 4. skullmonkey
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  894
 5. Garfield'
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  313
Вчитување...

Сподели

Вчитување...