• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Оверклокување

  • Ја почнал/а темата
  • #1

m3nka

Intern
15 септември 2008
132
5
Вака сега.. Сакам да го оверклокувам процесорот Intel Celeron, 1700 MHz (17 x 100). Моменталната температура на процесорот се движи околу 36 °C. Знам дека е ризична оваа постапка па ако може да ми дадете некои предлози колку да го оверклокувам и дали ке има некоја разлика ако се оверклокува? Ако ви треба некоја информација повеќе за процесорот ке ви пишам.. поздрав
 

Jano

Intern
8 февруари 2008
281
11
Ако добро разбрав од туториалот дека со стандарден кулер не е препорачливо а дали може да се праи оверклокување на сите делови или на некои посебно ?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

m3nka

Intern
15 септември 2008
132
5
Јас го прочитав тој пост но бидејќи не сум запознаена со ова би сакала конкретен пример за мојот процесор и затоа отворив нова тема и секако не би кажала "ама не ми кажавте":)) и дали ќе има некоја разлика на мојов процесор ако го оверклокувам поздрав
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,370
29,002
kalco.ru
@Jano Не е препорачливо со класичен кулер да го клокаш многу....јас имам оверклокувано со стнадард кулер и со отворено куќиште али на минимум.Ако сакаш повеќе перформанси да му извадиш ќе фрлиш некој денар за ладење.

@m3nka Ралика ќе има во секој случај.Али не би ти препорачил ти сама да го клокаш ако немаш доволно искуство бидејќи можеш да го изгориш.
Али еве ќе ти кажам како да го направиш тоа:
влези во биос па оди во advansed FSB speed или само Speed е тука ќе ја качуваш пополека фреквенцијата али ќе пазиш и на температурата обавезно.Кога ќе видиш дека процесорот ти кренал голема температура.Спушти малце и тука сејфувај и излези од биос.
Разликата ќе ја почуствуваш:))
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

m3nka

Intern
15 септември 2008
132
5
Имам и друг проблем. Најверојатно стар биос па немам ни FSB ниту CPU Speed имам само CPU Raithing и може да се мења од x8 па нагоре (незнам др слично не видов на ова) и + друг проблем имам, после рестартирање на компјутер или пак да го исклучам измените во биосот не се зачувуваат иако сум направила save. Имам слушнато дека може да биде до батеријата на матичната ама не знам колку е тоа можно. Чаре?
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,672
Мислења
862,062
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно