Оверклок на GPU Gigabyte GTX980TI XTREME

Дискусија во форумот 'Overclock & Modding' започната од DennyMK, 26 Јануари 2018.

 1. DennyMK

  DennyMK
  On your way to fame

  702
  997
  5 Февруари 2009
  Машко
  Случајно налетав на youtube видео за оверклок на графички, па по него следеа уште неколку, и посакав и јас да пробам. Немам оверклокирано графичка до денес, па ве молам, бидете умерени со пресудите :D . Линк до графичката од потпис: Gigabyte GTX980TI XTREME.
  Пробав со MSI Afterburner, ама некако комплицирано ми беше, па инсталирав XTREME ENGINE - програмче за оверклок и мониторинг од официјалната Gigabyte страна, кое е наменето исклучиво за Gigabyte графички.
  Спуштив и Unigine Valley Benchmark за тестирање со бенчмарк.
  Не знам зошто Windows 10 x64 Pro на неколку пати му забрани на Unigine Valley Benchmark пристап до графичката (при поголем оверклок од тој на сликата)? Веројатно некоја заштита или не знам што, бидејќи температурата на графичката достигна максимален пик од 70°C.
  Волтажа не чепкав, само GPU Clock и (GPU) Memory Clock.
  Тестирав 5-6 пати без промена на волтажа и подесив пониско ниво од максимум, со test loop benchmarking од 30тина минути.
  Резултатите без оверклок и со оверклок се прикажани на сликата подолу.
  Физичкото копче LN2 е вклучено цело време.
  Добредојдени се мислења за оверклок за подобрување на резултатот.

  [​IMG]
   
  Последна промена: 26 Јануари 2018
 2. SiPy`

  SiPy`
  Unstoppable

  1,788
  3,016
  23 Јуни 2015
  Машко
  Касиерка без лак
  Ова не е оверклок. :)

  Графичката е лимитирана во Биосот, така да без гајле. Слободно стави Power Limit до максимум и пробај го следново. На јадро(GPU Clock) +150mhz, на меморија +250/+300. Температурата до 75ц е сосема океј. Доколку имаш фликери(линии, трепкања и слично) слободно рресетирај го клокот, не се плаши. :)
   
  На DennyMK му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Boco1987

  Boco1987
  Intern

  54
  34
  25 Март 2017
  Машко
  ќе мора да стави и барем +25mV
   
 4. DennyMK

  DennyMK
  On your way to fame

  702
  997
  5 Февруари 2009
  Машко
  Температурата не мрдна повеќе од 63°C пик. Вентилаторите се подесени на Турбо, т.е. над 55°C вртат на максимум.
  Добив разлика од 10 FPS, ама не сум задоволен.
  Или слабо ми се клока графичката, или Unigine Valley Benchmark програмата е лимитирана (плус е DirectX 11).
  Да не претерав со оверклокот на GPU и (GPU) Memory?
  И на крај "наградното" прашање:
  - Дали малтретирањето на GPU и GPU меморија и бучава која е значајно помала без оверклок навистина вреди за придобивка од 10FPS?
  Според мене искрено, не вреди.
  Ако пропуштам некој важен детал, исправете ме.
  [​IMG]
   
  На stranger777 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. SiPy`

  SiPy`
  Unstoppable

  1,788
  3,016
  23 Јуни 2015
  Машко
  Касиерка без лак
  Немаш потреба да ги појачуваш вентилаторите. Остај си го тоа сток. Temperature limit се зголемува а не се намалува...погрешно ги правиш работите.
   
 6. DennyMK

  DennyMK
  On your way to fame

  702
  997
  5 Февруари 2009
  Машко
  Не игра никаква улога. Тестирањето беше со temp target 93°C. Tемпературата не мрдна повеќе од 63°C пик, па после тестирањето вратив на temp target 75°C, и пак тестирав (исти резултати).
   
 7. psyside

  psyside
  Модератор

  24,250
  23,919
  4 Септември 2008
  Најлесен оверклок на Nvidia карта се прави со зголемен RPM на фанови и power лимит, напонот не прави голема разлика во добар дел од случаите.
   
  На DennyMK му/ѝ се допаѓа ова.
 8. SiPy`

  SiPy`
  Unstoppable

  1,788
  3,016
  23 Јуни 2015
  Машко
  Касиерка без лак
  @psyside Јас се откажав уште вчера.
   
 9. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,183
  2,408
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  ова беше најстабилен оверклок шо го постигнав, на било шо повисоко, крашнува. фен крв ми е наместено на турбо. не ми смета, секако на слушалки гејмам :)
   

  Прикачени датотеки:

  • Untitled.png
   Untitled.png
   Големина:
   529.7 KB
   Прегледи:
   28
  На DennyMK му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Lalevskog
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,774
 2. DennyMK
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  924
 3. spiritBreaker
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,128
 4. Jokerski
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,002
 5. Banjifiko
  Одговори:
  18
  Прегледи:
  1,208
Вчитување...

Сподели