• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Overclockin'

 • Ја почнал/а темата
 • #1

mztrifunovski

Intern
20 февруари 2008
272
2
Вака значи, процесорот Pentium D 925 на 3.0GHz default, мозам најмногу да го подигнам на 3.3GHz. Финтата е што не можам да променам voltage, во BIOSов на мојава матична GA-945GZM-S2, или не постои такво нешто или пак јас не можам да го најдам. Имам програмче Easy Tune 5 и во него има промена на voltage, ама за разлика од CPU-z каде voltage ми е 1.248V, во Easy Tune 5 ми покажува voltage 0.85V WTF. Гојдо се обиде да ми помогне со еден guide ама изгледа премногу сум n00b за да го разберам. Дај кажете дали има начин да се смени voltage и да се оди погоре со overclock-от.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,325
28,669
kalco.ru
Ако сакаш да мењаш и волтажа мора да имаш на ум и дека треба да обезбедиш убаво ладење на процесорот.
Ако си спремен на ова тогаш одиме:))
Прво побарај убаво во биос треба да има бидејќи компјутеров неми се гледа многу стар да нема биос таква опција.ако го најдеш...а тоа треба да изгледа вака од прилика

Ако го најдеш ова мени тука температурата под дефолт треба да е 1.3v,a ти ќе ја направиш 1.325v И така ќе ја зголемуваш малце по малце со што ќе пазиш на температурат.
Максималната волажа на овој процесор што можеш да ја клокнеш е 1.6-1.85v ништо повеќе од ова...мада ако си почетник ни ова не ти го препорачувам.
Доколку не успееш да се снајдеш во биос Овде Можеш да најдеш соодветен софтвер за тоа.
Само пази да не плачеш после:plachko2:
И пиши што си направил.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,243
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Максималната волажа на овој процесор што можеш да ја клокнеш е 1.6-1.85v ништо повеќе од ова...
:ermm:
Дали имаш поима што ќе се случи кога ќе го шибне напонот на 1.85v, без притоа да ја покачува фреквенцијата?

Ако не знаеш, не му давај такви совети.

@Mztrifunovski

Немој ни да си помислил да ставиш напон повисок од 1.5v. А за да можеш да си дозволиш и таков напон, рачунај да ставиш многу помоќен кулер на процесорот, како и да обезбедиш одлична промаја низ куќиштето.

Загревањето и потрошувачката на енергија одат квадратно со покачување на напонот, а линеарно со покачување на фреквенцијата.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,325
28,669
kalco.ru
....ако си почетник ни ова не ти го препорачувам.
Така да човек што има клокано знае дека волтажа и фреквенција одат заедно....Тоа го пишав чисто информативно да знае до каде може да оди.
Иначе знам што ќе се се случи пуффффф:death::))
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

mztrifunovski

Intern
20 февруари 2008
272
2
Значи кога ке влезам во BIOS барам опција Voltage и ја најдов


ама кога ќе влезам во оваа опција никаде нема voltage:


и каде да најдам сега voltage???
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

mztrifunovski

Intern
20 февруари 2008
272
2
Сега видов и со Easy Tune 5, таму има напон ама некако е многу чуден:

Како на CPU-z ми покажува напон од 1.248V, а на Easy Tune 5 напон од 0.86V???
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,243
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
1) Стисни CTRL+F1 во главното мени
2) Уклучи ја најпрвата опција од Frequency/Voltage control, (O.C. FSB1066....) и види кои нови опции ќе ти се појават.
3) Уклучи и memory multiplier


сликни да видиме кои опции ги имаш. ако не ги збира на еден екран, направи повеќе слики.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

mztrifunovski

Intern
20 февруари 2008
272
2
стиснав и ја уклучив опцијата но не се отвори ништо ново
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,243
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
1) дај слика да видам.
2) дај слика од Advanced BIOS Features.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

mztrifunovski

Intern
20 февруари 2008
272
2
Ова е од Voltage Control каде за чудо нема voltage и по уклучувањето на O.C. 1066FSB:


А ова е од Advanced BIOS Features:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,690
Мислења
855,789
Членови
29,735
Најнов член
agjeka
На врв Дно