1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Overclock

Дискусија во форумот 'Overclock & Modding' започната од DimitarMK, 6 Мај 2007.

 1. Mr.Alien

  Mr.Alien
  Гостин

  YEP!
  Но, во тоа време баткава имаше 3-4 години...тешко ке се сеќава на такво нешто :)).
   
 2. Бубашваб

  Бубашваб
  Intern

  7
  0
  28 ноември 2007
  Ne e tocno. Najmala greska ne go gori kompjuterot. Samo od pogolema greska na losa maticna ploca, ne se slucuva POST. Edostavno resetiranje na BIOS-ot go resava problemot ;)
   
 3. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,365
  193
  22 Декември 2007
  Kako da ne... so pravis ako imas ckurt RAM??? 1MHz pogore od negovata orginalna frekvencija, ti gori! A ako imas ckurt maticna moze i chipset da ti se zaebe, moze i regulatorite za voltaza... moze i drugi raboti! Taka da ne se preporacuva overclock!:ua:
   
 4. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  674
  6 Јуни 2007
  bez strav:)

  Overclock-uvanjeto samo po sebe nikogas ne moze da bide pricina za pregoruvanje na kompjuterot dokolku ne go podignes naponot nad nivoto koe tvojata maticna moze da go podrzi.Tie parametri zavisat pred se od elektronskite komponenti koi se vgradeni na maticnata ploca,kako kondenzatori koi ke obezbedat sto moze postabilen napon,pred se do procesorot,tranzistorite itn.Znaci da ne usloznuvam,NE SE NADEVAJ na nekoj poseben overclock dokolku tvojata maticna podrzuva ist maksimalen FSB(za intel) kolku sto iznesuva maticniot FSB na tvojot procesor.Dokolku imas maticna koja podrzuva FSB 133( za PIII) a tvojot procesot ima FSB 100(realna vrednost) togas postoi sansa,ako mozes oddelno da overclock-uvas posebno AGP/PCI magistrala i dokolku tvojot procesot e overclock-abilen togas mozes da ja dostignis taa vrednost od 133MHz FSB samo dokolku koristis posilno ladenje i podignes napon(so ovoj poteg rizikuvas da pregori tvojata maticna).Vo sprotivno,bez podiganje na napon ne pregoruva procesorot,so ednostavno resetiranje na BIOS mozes da go vratis vo zivot tvojot PC.Ako ne znaes sto e CMOS clear podobro i da ne overclock-uvas:)Vo najdobar slucaj ke dobies performansi povisoki za 5% od momentalnite pred overclock-uvanjeto.
   
 5. vladimir171

  vladimir171
  Gaining Experience

  363
  182
  15 ноември 2007
  Машко
  a ja da prasam kako da znam dali mojot comp. ke izdrzi overclock i kolku mu e maksimum moze li od negde da proveram???
   
 6. Password

  Password
  Intern

  393
  9
  10 Април 2007
  Во упатсвтото би требало да пишува. Ако не види провери што матична имаш и каков процесор (со Everest) и види прогуглај дали поддржуваат оверклок. Поз
   
 7. Todor91

  Todor91
  On your way to fame

  779
  643
  8 Јануари 2008
  Машко
  imam intel celeron 2.4 maticnata mi e octek i sakam da mu napravam overclok ke mozete da mi kazete kako i do kolku max moze da se naprai na toj procesor!:muahaha:
   
 8. Password

  Password
  Intern

  393
  9
  10 Април 2007
  Можеш слободно да го оверклокираш до 25% негде со помош на ова cool програмче кое си игра со регистрите и зголемува FSB. Доколку претераш, само ќе ти се рестартира компјутерот и ништо не можеш да изгориш или да зае*еш. Тестирано! Пробај.
  Link : http://files.extremeoverclocking.com/file.php?f=189
   
 9. Todor91

  Todor91
  On your way to fame

  779
  643
  8 Јануари 2008
  Машко
  go simnav sega i go ukluciv programceto ali samo mi pokazuva clock na kolku mi raboti a kaj da go pojacam ?? toa pll control nisto ne mi pokazuva na nego.aj ako mozes da mi kazes pls!
   
 10. Password

  Password
  Intern

  393
  9
  10 Април 2007
  Клик на PLL Setup и таму имаш - Read Clocks. Е после тоа ќе ти излезат во IC Dump некои хексадецимални вредности. Е сега од нив треба да одбереш некоја со клик врз неа и потоа во Hex Value да ја смениш вредноста за +1 (пример : ако е 3А треба во 3В). После тоа кликаш Update Selection, pa Apply Selection. Сега незнам која вредност точно треба да ја смениш, кај мене со првата работи онаа што се наоѓа во 00х00. Ќе пробуваш, една ќе фати и после одиш во Clocks таму ќе забележиш промена на тие саатчињата :). Тоа е се.
  Ако случајно згрешиш, само ќе ти се замрзне PC-to и restart :), па пробуваш на друга вредност итн.
   
 11. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,519
  14 Мај 2008
  Машко
  Далеку полесно е преку БИОС. Ама не се мачи за џабе, нема да добиеш многу ако го оверклокуваш тоа дигитронче.
   
 12. Password

  Password
  Intern

  393
  9
  10 Април 2007
  Полесно е преку БИОС за тие матични плочи и процесори што поддржуваат оверклокирање преку БИОС, а за тие што не поддржуваат ова е најдобро решение и немој да си толку сигурен дека ништо не добиваш :). Разликата се осеќа многу... Барем кај мене.... поз

  [​IMG]
   
 13. elite hacker

  elite hacker
  Intern

  71
  0
  20 Јуни 2008
  Ако не ти е ком. под гаранција тогас јас сум за само пред да го правис испланирај се и направи копија од тоа сто ти е важно..
  Не би било лошо да побараш совет од некој по искусен...:bravo:
   
 14. Todor91

  Todor91
  On your way to fame

  779
  643
  8 Јануари 2008
  Машко
  mu napraiv od 2.40 go napraiv 2.88 i super si raboti sakav da go napraam 3.0 ali probav ednas i mi se restartira i go namaliv na 2.88 i super si raboti sea a i pob brz e se oseka razlika i toa sve go praev preku BIOS mn e polesno! :))
   
 15. BSOD

  BSOD
  Intern

  709
  46
  5 Јуни 2008
  Overclocking е широко прифатено "хоби" :)) Па дури и охрабрено од производителите на плочи и графички(factory overclocks).

  Нормално пред да почнеш да ровариш добро е да научиш за темата.

  Користам CPU-Z(GPU-Z) и Speedfan за информации а OC преку bios.

  http://www.cpuid.com/cpuz.php
  http://www.almico.com/sfdownload.php
   
 16. BSOD

  BSOD
  Intern

  709
  46
  5 Јуни 2008
  А на колку ти работи рамот сега? Провери и температури
   
 17. Password

  Password
  Intern

  393
  9
  10 Април 2007
  Е да, заборавив, кога оверклокираш со ClockGen зголемуваш FSB а паралелно оверклокираш и процесор и RAM. Не е лошо да си имаш некој софтвер за пратење темепратури :) (Everest пример).
   
 18. Todor91

  Todor91
  On your way to fame

  779
  643
  8 Јануари 2008
  Машко
  go vidov na temp. so everest i bese 23 stepeni na maticna a na cpu mi e 31 a i celo vreme mi e taka i nema gajle,a tamu toa sto pisuvase za overclock na graficka trebase da se simne ntune i go simnav ali od koga go instalirav i go restartirav nejkese da mi se startuva xp taman ke se startuvase i koga ke se pojavese od nvidia ikonata dole kaj startot se blokirase i celo vreme taka i posle preku save mode go ukluciv i go izbrisav toa n-tune i posle nemase gajle :)) zatoa ne vi preporacuvam site da go koristite ntune.Pozdrav
   
 19. BSOD

  BSOD
  Intern

  709
  46
  5 Јуни 2008
  Да затоа го наведов speedfan i CPU-Z. Со нив ќе собере доволно информации за брзини,температури,SMART, код/ревизија на процесорот итн.
   
 20. Password

  Password
  Intern

  393
  9
  10 Април 2007
  @Todor91 - До кај 65-70°C немаш гајле (се однесува на процесорот)
   
 21. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,519
  14 Мај 2008
  Машко
  Да и PCI клокот провери го, на некои плочи го синхронизира и знае да ти го спржи хард дискот.

  Тоа ти коа ке си купиш процесор ке му даваш да иде 65-70 степени.
   
 22. Freaker

  Freaker
  Intern

  418
  8
  9 Април 2007
  мојот athlon 64 x2 3800+ го работев некое време на 2.8 GHz немав никакви проблеми, но го вратив на 2.0 GHz. Не ми беше баш сеедно посебно со моето напојување delux да си играм со overclock, и графичката ја чепкав еднаш со riva tuner, се подобрија перформансите ама ладењето не ми е баш нешто и ја вратив на стандард. Толку од моето overclocking искуство :)
   
 23. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,265
  304
  1 Мај 2008
  off topic: tomi, во кој дел на тафталиџе си, мислам дали си во зграда и во која, или во куќа...

  on topic: еднаш пробав да го намалам процесорот на нај нај најмал мултиплер и процесорот како да беше со брзина од тие пентиум двојки ова она... :) арно ама по бутирањето на биосот не сакаше да ми се подигне оперативниот и компјутеро јако брмчеше, а сијаличката за хардо како да се заглави, цело време светеше :) , сепак никако не препорачувам ни андерклок ниту оверклок :ua: боље нов ПЦ отколку оверклок..
  п.с.: со ова андерклокот успеав да го поправам така што ги вратив дифолт сетинзите во биосот :)
   
Слични теми
 1. Aleks88
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,503
 2. Angel
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,131
 3. NERD.
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  2,378
 4. D3N1EL
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  942
 5. Hristijan_95
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  1,161
Вчитување...

Сподели

Вчитување...