• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Overclock

 • Ја почнал/а темата DimitarMK
 • Време на почнување
 • Ја почнал/а темата
 • #1
D

DimitarMK

Гостин
тука може да кажувате што мислите за овеклокирањето,како се прави и т.н...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7
D

DimitarMK

Гостин
Дали има некое програмче за оверклок на Intel Pentium 3 Процесор?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9
D

DimitarMK

Гостин
probav od BIOS,ali neznam ne ide nesto...najdi mi program.Imam Pentium 3 na 800 MHz,pa barem da go overklokuvam na 1 GHz
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11
D

DimitarMK

Гостин
pa ti kazav Intel Pentium 3-Coppermine na 800 MHZ
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13
D

DimitarMK

Гостин
абе јас направив оверклок на процесорот.Од Биос.Ама кога стартував Windows во System Properties пак си стоеше 800 MHz...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14
M

Mr.Alien

Гостин
Немало измени?

А, ги сними ли кога излезе од БИОС-от?;)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15
M

Mr.Alien

Гостин
Каков софтвер, какви бакрачи!!!

Не се замарај со софтвери за оверклок. WINDOWS и онака е налудничав оперативен систем, па уште да користиш "лејмерски" алатки за оверклок. Единствени солидни WINDOWS апликации за оверклок се оние кои можеш да ги сретнеш на ЦД-ата со драјвери од одредени производители (MSI, ASUS, ABIT), кои се наменети за оверклок, но само на нивните производи.
Ти братче, ако веќе си запнал да оверклокуваш, земи малку простудирај ја таа тематика. Не се работи само за кревање на FSB-то или множителот. Мораш и напонот да го кренеш за се да биде стабилно, но мораш да знаеш и до колку, како и тоа дека се се работи постапно, милиметар по милиметар што би се рекло. Не само крени го процесорот од 800 на 1000 MHz.
Понатаму, кој модел на Pentium 3 Coopermine го имаш? 800Е, 800В или 800ЕВ?
Има разлика, и тоа каква. На колку FSB работи - 100 или 133 MHz?
Каква RAM меморија имаш - PC66, PC 100 или PC133? Каков е чипсетот на твојата плоча - синхрон или асинхрон? Intel, SiS или VIA?
Кој модел на плоча користиш?
Не сакам да те обесхрабрам, туку да ти укажам дека оверклокувањето не е едноставна работа. Од твоите постови гледам дека не си искусен, барем во тој поглед, па ти советувам начинот на оверклокување да ти го објасни некој искусен. :cool:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16
M

Mr.Alien

Гостин
И уште нешто....

...правите оверклокери оверклокувањето го прават од БИОС! :)
 

cedosub

Intern
11 април 2007
15
0
cudomon.hi5.com
probav od BIOS,ali neznam ne ide nesto...najdi mi program.Imam Pentium 3 na 800 MHz,pa barem da go overklokuvam na 1 GHz
Ima edna kniga, eve go linkot http://www.freebooksclub.net/the-book-of-overclocking.html i na nea ima sekakvi informacii za overclock. Mislam deka kje ti se najde. Prilicno golemka e vo stranici, a samo 3 MB. Tuka ima i za Intel i za AMD, od prvite modeli, pa do najnovite modeli vo vremeto koga e pisuvana knigata (posledniot e P4 Northwood 2400A). Pozdrav :cool:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18
D

DimitarMK

Гостин
Не се замарај со софтвери за оверклок. WINDOWS и онака е налудничав оперативен систем, па уште да користиш "лејмерски" алатки за оверклок. Единствени солидни WINDOWS апликации за оверклок се оние кои можеш да ги сретнеш на ЦД-ата со драјвери од одредени производители (MSI, ASUS, ABIT), кои се наменети за оверклок, но само на нивните производи.
Ти братче, ако веќе си запнал да оверклокуваш, земи малку простудирај ја таа тематика. Не се работи само за кревање на FSB-то или множителот. Мораш и напонот да го кренеш за се да биде стабилно, но мораш да знаеш и до колку, како и тоа дека се се работи постапно, милиметар по милиметар што би се рекло. Не само крени го процесорот од 800 на 1000 MHz.
Понатаму, кој модел на Pentium 3 Coopermine го имаш? 800Е, 800В или 800ЕВ?
Има разлика, и тоа каква. На колку FSB работи - 100 или 133 MHz?
Каква RAM меморија имаш - PC66, PC 100 или PC133? Каков е чипсетот на твојата плоча - синхрон или асинхрон? Intel, SiS или VIA?
Кој модел на плоча користиш?
Не сакам да те обесхрабрам, туку да ти укажам дека оверклокувањето не е едноставна работа. Од твоите постови гледам дека не си искусен, барем во тој поглед, па ти советувам начинот на оверклокување да ти го објасни некој искусен. :cool:
Фала за советите.Еве што имам Intel Pentium 3 Coppermine 800 MHZ-800EB модел,FSB133 MHz,имам 256 SDRAM PC133,чипсет на VIA.
Имам QDI Legend Advance-10T...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19
D

DimitarMK

Гостин
Имам уште едно прашање.Го оверклокував од БИОС.Го стартував Windows и во System Propierties пишуваше 879 MHz.Дали тоа значи дека може да се оверклокува само до 879 MHz?Инаку тоа го ставив на најмногу.Каде што пишува Default-најгоре,а ова што јас го селектирав-најдоле.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #20
M

Mr.Alien

Гостин
 • Ја почнал/а темата
 • #21
M

Mr.Alien

Гостин
Имам уште едно прашање.Го оверклокував од БИОС.Го стартував Windows и во System Propierties пишуваше 879 MHz.Дали тоа значи дека може да се оверклокува само до 879 MHz?Инаку тоа го ставив на најмногу.Каде што пишува Default-најгоре,а ова што јас го селектирав-најдоле.
Батка, ќе го побарам на нет упатството за твојата плоча, да видам со какви опции располага БИОС-от, па ке ти одговорам. Да не играме вака расипан телефон.....
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24
M

Mr.Alien

Гостин
Advance ili Legend?

HaKeRcE, дали моделот на плочата ти е Legend или Advance? Legend Advance нема како модел ниту на сајтот на производителот. Погледни ја сликата во attachment и кажи дали ова е твојата плоча?
 

Атачменти

 • Ја почнал/а темата
 • #25
D

DimitarMK

Гостин
Да,таа плоча е.Инаку таа е Legend QDI Advance 10T.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,536
Мислења
858,921
Членови
29,941
Најнов член
искра
На врв Дно