• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Overclock:pak!

 • Ја почнал/а темата
 • #1

kraljevski

Intern
4 ноември 2008
197
2
So maticnata ima edno CD so razni drajveri,i ima edno programce za overclock na CPU,Fan speed i dr.raboti.I sega(MHz)moze da se zgolemuvat ii namaluvat na CPU ,a neznam dali e toa stvarno,sum slusnal za overclock treba fizicki da se "obraboti" procesorot.
A sto e losata strana na klokanjeto i do kolku MHz da go teram?

Mainboard:Foxconn G31MX Series
Chipset :Intel P31/P35
Processor:Intel Pentium E2160 @ 1800 MHz
Physical Memory:2048 MB (2 x 1024 DDR2-SDRAM )
Video Card:NVIDIA GeForce 8500 GT 512 MB
Hard Disk:Hitachi (160 GB)

fala
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Па од тоа што до сега го знам за overclock, големи се шансите ако ти е overclock-иран процесорот побргу да пушти душа. А што и како треба да се оверклокира тоа хардверашите ќе ти дадат одговор.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

kraljevski

Intern
4 ноември 2008
197
2
A ne e nisto dirano ni kacuvano uste e nova celata konfiguracija(2-3meseci) a neznam dali e pametno da go shitnam za nekoja 100ka!
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,245
16,529
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
 • Ја почнал/а темата
 • #5

kraljevski

Intern
4 ноември 2008
197
2
Thanks brat ama ovaa ne e C2D nego 2 vo 1:LOL:
Aniway, programot sto go imam ubavo ja sledi rabotata i preku nego moze da se krene CPU i voltazata !:bravo:
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,245
16,529
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Тој процесор што го имаш е C2D со 1MB L2. Постапаката е иста, а најсличен на твојот процесор е C2D E4300, кој има 2MB L2 и се останато е исто како и кај твојот процесор.
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
Што знам, некако подобро од биос е оверклокирањето, BTW комфигурацијата не ти е лоша за оверклок.
 

Acika_Beast

Intern
18 август 2008
124
3
Па имаше слична тема мислам, јас од таму научив како и зошто да оверклкокирам. Ама нема врска - не е страшно ако температурата на процесорот не ти се покачи за многу. Патем земи ЕВЕРЕСТ или нешто слично за да ја гледаш темп. ама можиш тоа и преку биос, а за самото оверклкирање поарно е од БИОС мислам јас.
 

PilGriM

Gaining Experience
18 октомври 2008
1,509
486
Skopje
Stom ne znaes da kolkas, podobro da ne cepkas nisto. Ako sakas da naucis treba MNOGU da citas - site komponenti deluvaat na overclock-ot. Treba da se naucis za sekoj del sto i do kade mozes da forsiras. Procesorot si ima stepping, kolku moze temepratura da izdrzi, kolku max volti, kakvo ladenje imas za nego, kakov e protokot na vozduh vo kukisteto, plocata kolku opcii ima za klokanje, memorijata kolku voltaza moze da izdrzi, kolku MHz....so eden zbor SLOZENO e!

Programceto sto go koristis e od plocata i posle sekoj restart se se vraka na default i ne e bas ubavo so nego da klokas. Ako go koristis toa programce, podobro nemoj da klokas...
 

Fortran

Intern
22 октомври 2008
26
0
bogami si treba citanje. baraj po forumi sto se specijalno za overclock. a inaku vaka za da se zabavljas toa od plocata ke zavrsi rabota. ej na vremeto igranje so dzamperite direktno na plocata.

inaku za konkretnata konfiguracija so overclock na procesorot i kompliciranje na zivotot nema da dobies kuznee kakvo podobruvanje, ke ima primetlivo nekoe malo podobruvanje ama ne i kaj igri. ke treba da ja kloknes i grafickata za da imas efekt kaj igrite, a ne e e nekoja kaj koja ke primetis kojznae kakva razlika. da ne navleguvame tek u overklok na memorija. i cela maka za na meidum na crysis da imas +4 frejma na primer pa ke mozes da igras so vkupno 18 frejma. taka ide zborot de, ne me drzete za brojkite.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

kraljevski

Intern
4 ноември 2008
197
2
PilGriM ubavo kaza :po restart se e po staro,a nemam namera da burickam po BIOSot!
Pa dobro e i vaka,dok ima garancija ne diram nisto,a ke se nacekam dosta samo 3 god!
pozdrav:D
 

PilGriM

Gaining Experience
18 октомври 2008
1,509
486
Skopje
@Fortran
So dzamperi a?:D denovi stari bea toa:D

Bas tie procesori od C2D - serija 2xxx mozat najmnogu da se klokaat. Sum videl i do 4GHz na net deka mozat i se nosese so E6600 i E6700 bez problem (onamu kade sto kesot ne igrase uloga). Sepak za takov overclock treba mnogu skapa i dopra ploca i vodeno ladenje...

@kraljevski
Za da overclok-uvas ne treba da go otvaras kukisteto pa da nemas garancija...anyway batali overklok, prvo nauci kako :bravo:
 
M

Mr.Alien

Гостин
Секогаш сум викал - баталете Windows апликации за оверклокување. Оверклокувањето преку БИОС е прав оверклок, се друго е гола вода.
Прочитајте ги туторијалите од линковите кои ви се постирани, детално разглобете ги и проучете, направите шопска, изладете ракииче и викнете некој поискусен за да ви покаже или ве надѕира од почетокот. Додека не научите како треба.
А и да расчистите со себе си - што сакате да постигнете со оверклокот. Сакате да оверклокувате затоа што сте слушнале за оверклок или поради нешто друго?
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,245
16,529
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
PilGrim напиша:
Bas tie procesori od C2D - serija 2xxx mozat najmnogu da se klokaat.
Не се согласувам со ова. Всушност тие(stepping M0) се најслаби оверклокери од сите C2D. Единствена предност им е тоа што имаат висок множител. Најдобри оверклокери се G0.

Sepak za takov overclock treba mnogu skapa i dopra ploca i vodeno ladenje...
Воопшто не му треба скапа и којзнае каква плоча. Максималната брзина на FSB-то на M0 е помала од она кое може да го поднесе било која средно-класна P965 или P35 плоча.
Што се однесува до ладењето, се согласувам дека ќе му треба добро ладење. Но немора водено, може да заврши работа со добро воздушно.

Mr. Alien напиша:
Сакате да оверклокувате затоа што сте слушнале за оверклок или поради нешто друго?
Модерно е! На кутијата од секоја матична плоча има бар по една налепница која рекламира OC.
 

PilGriM

Gaining Experience
18 октомври 2008
1,509
486
Skopje
Не се согласувам со ова. Всушност тие(stepping M0) се најслаби оверклокери од сите C2D. Единствена предност им е тоа што имаат висок множител. Најдобри оверклокери се G0.

Воопшто не му треба скапа и којзнае каква плоча. Максималната брзина на FSB-то на M0 е помала од она кое може да го поднесе било која средно-класна P965 или P35 плоча.
Epa ako od 1.8GHz do 3.4-4GHz e slab overclock togas e ok sto ne se soglasuvas...

A za skapa ploca mislev od 70EUR pa nagore (sum pisal "mnogu skapa"), ama ajde moja greska, odsega ke pisuvam epten detalno za da ne si dobivam repliki na kazanoto...

Eve link:
http://www.xbitlabs.com/images/cpu/pentium-e2160/cpu-3402.png
A plocata e ASUS P5K Deluxe (Intel P35)
 

Neso

Gaining Experience
14 јуни 2008
222
252
Skopje
Neso's setup  
Processor & Cooler
XEON [email protected] (1.28 v) Antec h20 920
Motherboard
ASUS ROG III Gene
Storage
Samsung 840 EVO
PSU
Cooler Master Silent 850W
RAM
3x4Gb kingston
Video card
Radeon HD5870 1Gb GDDR5
Case
Lian Li A06
Mouse
Gigabyte M6580
Keyboard
Mediatech
Audio
On board
Monitor
Apple Cinema Display HD 23"
OS
OS X Mavericks
Temana moze da se zatvorit! :plachko2:
Ako citash ushte eve edno za kraj...
downlodiraj go prvo CoreTemp programceto, lesno ke go najdesh.
instaliraj go i proveri ja temperaturata vaka bez overclock.
Ako e 30-40 na load ondak si ok so kulerot.
Vlezi vo bios. pod opcijata CPU overclock (mislam deka taka beshe) stavi go na manuel. PCI express clock od AUTO stavi go na 100MHz za da ne se kacuva avtomatski moze da ti pregori grafickata. FSB od 200MHz kaci go na 266. Naponot na cpu-to ne go cepkaj. Memorijata stavi ja na manuel i namesti ja na 533 (ova e zaradi toa shto ako ti e na 667 so 266MHz FSB ke se kaci na 800-900 da ne racunam sega). Save bios i restart. Bi trebalo da se startuva bez problemi.proveri vo windows temperatura. i taka nataka se do maksimumot (so diganje na FSB vo BIOS.200-266-280-300) kade sto ke se pali i ke raboti vo windows a bez kacuvanje na temp nad 68 pri rendanje, igranje. ili mozesh da go simnesh prime95 koj maksimalno gi optovaruva jadrata i brzo ja diga temperaturata na MAX.
SO slicna ploca odam na 2,8GHz bez problemi i bez diganje na naponot na CPU-to. Na rabota so toj procesor i asus p5k vozi na 3,1 GHz.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

kraljevski

Intern
4 ноември 2008
197
2
Фала са ова,јас го терав до 2.15GHz и тоа на AUTO,знам дека можеше јоште без проблем,ама да не го сј*бам,зашто е ново,а за натаму ке го направам тоа преку BIOSот :bravo:
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,245
16,529
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
+20% оверклок е мачкина кашлица за C2D. За помалку од +50% зголемување на фреквенцијата на тој процесор, во принцип не треба да се есапи за оверклок.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,751
Мислења
856,674
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно