1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Overclock Help

Дискусија во форумот 'Overclock & Modding' започната од Aleks88, 26 Април 2009.

 1. Aleks88

  Aleks88
  Intern

  94
  30
  27 Февруари 2009
  Dali moze da se napravi overclock na ovaa konfuguracija? Do kolku moze da se overclock-uva, i kako da se napravi overclock?

  Maticna - ASUS P4B266
  Procesor - Intel Pentium 4 CPU 1.60 GHz
  Ram Memorija - 384 MB
  Graficka - ATI Radeon 9200 series
  Napojuvanje - Power suply 350 w
   
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,517
  25,585
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Оверклок нормално дека може да се направи....али колку ќе почуствуваш разлика во него не сум баш сигурен.

  Иначе еве ти постапка на оверклок да не се повторвам
  http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=6804
   
 3. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,360
  189
  22 Декември 2007
  Може да се оверклокува, меѓутоа многу малку бидејќи ми лични на многу користена конфигурација, така да нема да ти се исплати. Друг ќе ти каже како да се направи OC, немам време сега. Поздрав.
   
 4. dulemk

  dulemk
  Gaining Experience

  1,049
  53
  11 Јануари 2008
  Не се мачи тотално не се исплати, плус според твоево прашување се гледа дека не си искусен баш во оверклокање и само време бадијала ќе ти земе.

  А ако прашаш за твојата машина во потпис, тоа е друга работа:D
   
 5. Aleks88

  Aleks88
  Intern

  94
  30
  27 Февруари 2009
  Pa da skoro nisto neznam za overclock :D Cim so overclock-ot mala ke bide razlikata ic da ne se macam, inace ova mi e starata konfiguracija. Taa od potpis ne ja cepkam sega za sega :D:D Pozz
   
 6. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  jas imam isti procesor e sea neznam koja revizija ti e i civ e mojov e na willamette na 180nm ,e sea mojov ide do 2.4 ali maticnata ne mi go podrzava toj klok zatoa sto PCI basot ne moze da raboti na tolku visok klok ,i da ti kazam pravo se oseka razlika ali mala ,negde 5-10% razlika ima ,taka da ne ti se isplati da pravis
   
 7. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,517
  25,585
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  @daci92 Дефинитивно за 10% не се исплати да прави клок на постар процесор,а башка и меморијата е :ua:и пак нема да се осетат ти 10% на процесорот. и како капаче на се човекот нема искуство може да направи хаварија.Затоа не се исплати да правиш клок Aleks88.
   
 8. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  da znam deka memorijata e tapa ,uste ako e nekoja stara sd tesko nego ke bide ,jas imam sd ali novi plocki Kingston taka da drzat.Podobro neka ne pravi ne zaradi toa sto nema da se oseti tuku zaradi toa sto on nema iskustvo vo toa i neznae kako treba, moze da napravi navistina golema havarija
   
 9. dulemk

  dulemk
  Gaining Experience

  1,049
  53
  11 Јануари 2008
  Абе прво има нов топ компјутер кој би му ги извршувал сите побарувања, затоа не постои објективна причина зошто би го клокал стариот компјутер.

  Второ колку сака нека го клока ќе му биде поспор од новиот и ќе се нервира заради разликата. Како јас што кипем понекоаш од лаптопот.:D
   
Слични теми
 1. Angel
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,103
 2. NERD.
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  2,306
 3. D3N1EL
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  926
 4. tomi
  Одговори:
  17
  Прегледи:
  1,390
 5. Hristijan_95
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  1,123
Вчитување...

Сподели

Вчитување...