• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Отворените стандарди и државната управа

Статус
Затворена за нови мислења.

igorkrst

Intern
13 јули 2007
400
1
Тенденција на европските влади е се' поголемото користење на отворените стандарди за комуникација со граѓаните. Тоа го покажуваат и следните примери:

Ова е одлука на Норвешката влада:
"The government has decided that all information on governmental websites should be available in the open formats HTML, PDF or ODF. With this decision the times when public documents where only available in Microsoft's Word-format is coming to an end." (повеќе...)

Слична е и ситуацијата во Холандија:

"On December 12th 2007 the Tweede Kamer (Second Chamber) of the Netherlands parliament officially backed government plans to require use of ODF by all government organizations for reading, publishing and information exchange purposes in 2008..." (повеќе...)


Кај нас пред некое време се оформи работна група составена од експерти од јавната администрација и невладиниот сектор, која даде препораки до владата на Република Македонија да направи малку ред во хаосов во државните институции. ПОради нашиот стремеж кон ЕУ како и горенаведените примери, препораките на оваа група се во насока на користење на отворените стандарди за комуникациија со граѓаните но (истотака многу битно) и комуникација помеѓу институциите.

Резултат на оваа група се следните препораки.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.670
Мислења
889.394
Членови
31.512
Огласи
36
Најнов член
sekuloskip
На врв Дно