1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

отворанје страница

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од kloki, 25 Септември 2016.

 1. kloki

  kloki
  Intern

  92
  14
  24 Јули 2015
  Здраво,би сакал некој да ми појасни зосто се јавува ова при отворање на страница за гледање тв програми,спортски настани итн. и остои ли начин тоа да се елиминира.

  One more step
  Please complete the security check to accesswww.sportcategory.com


  Why do I have to complete a CAPTCHA?
  Completing the CAPTCHA proves you are a human and gives you temporary access to the web property.

  What can I do to prevent this in the future?
  If you are on a personal connection, like at home, you can run an anti-virus scan on your device to make sure it is not infected with malware.

  If you are at an office or shared network, you can ask the network administrator to run a scan across the network looking for misconfigured or infected devices.

  CloudFlare Ray ID: 2e7e741b0101271a • Your IP: 77.28.87.149 • Performance & security by CloudFlare
   
 2. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,518
  14 Мај 2008
  Машко
  Проверка од страна на Cloudflare да види дали си човек или бот, ако си човек те пушта. Ова е заштита против DDOS напади и останати глупости. Замара знам, ама неможеш ништо да направиш околу тоа.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Astro

  Astro
  Guru

  6,255
  8,653
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Имаше некој штос, порано го пишувавме тука ама ич не можам да се сетам што марифет правевме.... @FLEGMA ? Ти тек'нвит?
   
 4. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,465
  12,641
  2 Август 2012
  Машко
  Да ме отепаш ако ми текнува..
   
 5. Avid

  Avid
  Guru

  4,165
  6,204
  21 Јануари 2009
  Нема штос за новата кепча, за старата делумно имаше кога беше поделена на 2 слики, едната можеше рандом шо сакаш да пишеш другата мораше точно да ја пишеш (на овој начин гугл не` користеше за препознавање на текст што во тоа време компјутер не можел со 100% сигурност да препознае).
   
 6. 123456

  123456
  On your way to fame

  971
  525
  12 Април 2013
  Машко
  One more step Please complete the security check to access"

  На секој уред кога отварам нешто ми се појавува ова, значи и на наши страни скоро на све, има ли чаре ова да се среди некако?
   
 7. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,202
  781
  8 Мај 2010
  Машко
  Ова мене многу често ми се дешава дури и на македонски страни кои користат клаудфлер, инаку користам Телекабел интернет и мислам дека тие IP адреси им се повеќето на блок листа некоја...
   

Сподели

Вчитување...