1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

отворанје страница

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од kloki, 25 Септември 2016.

1. kloki

kloki
    Intern

89
    14
    24 Јули 2015
    Здраво,би сакал некој да ми појасни зосто се јавува ова при отворање на страница за гледање тв програми,спортски настани итн. и остои ли начин тоа да се елиминира.

One more step
    Please complete the security check to accesswww.sportcategory.com

Why do I have to complete a CAPTCHA?
    Completing the CAPTCHA proves you are a human and gives you temporary access to the web property.

What can I do to prevent this in the future?
    If you are on a personal connection, like at home, you can run an anti-virus scan on your device to make sure it is not infected with malware.

If you are at an office or shared network, you can ask the network administrator to run a scan across the network looking for misconfigured or infected devices.

CloudFlare Ray ID: 2e7e741b0101271a • Your IP: 77.28.87.149 • Performance & security by CloudFlare

2. Sephiroth

Sephiroth
    Unstoppable

3,493
    2,485
    14 Мај 2008
    Машко
    Проверка од страна на Cloudflare да види дали си човек или бот, ако си човек те пушта. Ова е заштита против DDOS напади и останати глупости. Замара знам, ама неможеш ништо да направиш околу тоа.

На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Astro

Astro
    Guru

6,035
    8,186
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Имаше некој штос, порано го пишувавме тука ама ич не можам да се сетам што марифет правевме.... @FLEGMA ? Ти тек'нвит?

4. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,371
    12,487
    2 Август 2012
    Машко
    Да ме отепаш ако ми текнува..

5. Avid

Avid
    Unbeatable

3,406
    4,954
    21 Јануари 2009
    Нема штос за новата кепча, за старата делумно имаше кога беше поделена на 2 слики, едната можеше рандом шо сакаш да пишеш другата мораше точно да ја пишеш (на овој начин гугл не` користеше за препознавање на текст што во тоа време компјутер не можел со 100% сигурност да препознае).

6. 123456

123456
    Gaining Experience

759
    366
    12 Април 2013
    Машко
    One more step Please complete the security check to access"

На секој уред кога отварам нешто ми се појавува ова, значи и на наши страни скоро на све, има ли чаре ова да се среди некако?

7. pipelin

pipelin
    On your way to fame

1,149
    703
    8 Мај 2010
    Машко
    Ова мене многу често ми се дешава дури и на македонски страни кои користат клаудфлер, инаку користам Телекабел интернет и мислам дека тие IP адреси им се повеќето на блок листа некоја...

Сподели

Вчитување...