• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Отворање на фајлови преку VB

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
како е командата за отворање на фаилови преку visual basic програма
на пример да се стартова некој EXE фаил кој се наога на C:\fail.exe
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
shell("C:\fail.exe")

Мислам дека вака беше, бејзик не сум работел 4 години и може и да сум заборавил.
 

CyberLord

Intern
16 април 2007
135
2
call shell("c:\fail.exe") <=> shell "c:\fail.exe"

ако аргументите се затвораат во загради пред името на функцијата треба да стои call
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,054
Мислења
860,987
Членови
29,910
Најнов член
Bender
На врв Дно