Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Отварање на порта на рутер и пристап од надвор- помош

DS

Intern
2 мај 2010
86
3
Нов претплатник сум на оптички интернет на А1.
Го имам следниот рутер Huawei HG8145В5. Сакам да пристапам до компјутер преку урл со publuc ip адресата. Се обидов да поставам port forwarding на рутерот и да отворам порта пример 8080 на ip адресата каде што е компјутерот до кој сто сакам да пристапам од надвор пример 192.168.100.5.
Кога ја отварам преку пребарувач http://192.168.100.5:8080 успева да пристапи од сите уреди кои што се закачени на рутерот, но од надвор не успева.public ip адресата што ја дава кога ке пишам my ip na google е 92.53.xx.xx Дали ова е мојата public adresa со која треба да успер да се пристапи?
Вака http://92.53.xx.xx:8080 не успева.
Во рутерот има уште една ip адреса од овој тип 100.73.xx.xx.(се менува со рестарт на рутерот, како што прочитав ова е некоја Private Ip Adresa или можеби грешам?) Со неа успева да се пристапи само локално од сите уреди во мрежата закачени на рутерот. Пробав и со други порти, но повторно истиот проблем.Порите ги отворив и во Firewalot на Windows-ot иако мислам тоа не е проблемот.
Подесувањето го направив на следниот начин:

How to configure port mapping on Huawei ONT - Huawei Enterprise Support Community

Ќе може да ми помогнете како да пристапам од надвор? Што грешам? Што може да е проблемот?Некоја идеја? Благодарам :)
 

Ts011

Gaining Experience
31 март 2020
900
494
Нов претплатник сум на оптички интернет на А1.
Го имам следниот рутер Huawei HG8145В5. Сакам да пристапам до компјутер преку урл со publuc ip адресата. Се обидов да поставам port forwarding на рутерот и да отворам порта пример 8080 на ip адресата каде што е компјутерот до кој сто сакам да пристапам од надвор пример 192.168.100.5.
Кога ја отварам преку пребарувач http://192.168.100.5:8080 успева да пристапи од сите уреди кои што се закачени на рутерот, но од надвор не успева.public ip адресата што ја дава кога ке пишам my ip na google е 92.53.xx.xx Дали ова е мојата public adresa со која треба да успер да се пристапи?
Вака http://92.53.xx.xx:8080 не успева.
Во рутерот има уште една ip адреса од овој тип 100.73.xx.xx.(се менува со рестарт на рутерот, како што прочитав ова е некоја Private Ip Adresa или можеби грешам?) Со неа успева да се пристапи само локално од сите уреди во мрежата закачени на рутерот. Пробав и со други порти, но повторно истиот проблем.Порите ги отворив и во Firewalot на Windows-ot иако мислам тоа не е проблемот.
Подесувањето го направив на следниот начин:

How to configure port mapping on Huawei ONT - Huawei Enterprise Support Community

Ќе може да ми помогнете како да пристапам од надвор? Што грешам? Што може да е проблемот?Некоја идеја? Благодарам :)
100 xxx xxx xxx tie nat ip adresa a 92.53 xxx xxx tie nadvoresna javna ip,
jas imav drug problem postojano mi barase captcha gi trujav 3/4 pati pa mi smenija ip od tipot 78/157 xxx xxx ne sum povejke na natirani ip koja povejke korisnici koristat 1 javna ip ....neka ti kaze nesto + nekoj poupaten....
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.405
14.644
На рутерот има security setting да можеш да пристапиш на веб сервисот од внатрешната мрежа на 192.168.х.х а да не можеш од надвор, ако не се лажам Remote administration се викаше опцијата. Ако ти треба уклучи ја.
 

DS

Intern
2 мај 2010
86
3
На рутерот има security setting да можеш да пристапиш на веб сервисот од внатрешната мрежа на 192.168.х.х а да не можеш од надвор, ако не се лажам Remote administration се викаше опцијата. Ако ти треба уклучи ја.

од внатре пристапува, од надвор не успева да се пристапи, а тоа ми е целта да пристапам од надвор. нема Remote administration опција рутерот.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.610
17.074
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Дали имаш платено за јавна адреса? Ако не, тогаш не се мачи, пребарај на форумов миљарда пати е дискутирано.
 

G4M3R

Practice makes perfect
26 јуни 2012
989
1.273
Таа 100.73.х.х е класа А-јавна адреса, да не е за нешто друго?
Треба привремено да можеш да пристапуваш преку јавната се додека не се смени, обично е на 12 или 24 часа.
Пробај со некој DDNS сервис. Шугави се рутериве и не е дека све им работи по пропис и како што мислиш.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.610
17.074
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Претпоставувам дека е грешка таа 100ката и дека е 10ка, што значи приватна.
 

Ts011

Gaining Experience
31 март 2020
900
494
Претпоставувам дека е грешка таа 100ката и дека е 10ка, што значи приватна.
nee greska 100 se ip adresite i tie se od serverot na a1 ne se javni ip adresi ...pisav pogore trujaj gi deka postojano captcha ti bara da redis znaci/semafori/koli ..itn .... ke ti zmenat ip i taa vo wan port sto ti stoi na modemot od 100 xxx xxx xxx ke se smeni so javna no i taa ke bide dinamicka ako sakas staticna ip se doplajka od 250 do 300 denari mislam....ne sum siguren*
 

DS

Intern
2 мај 2010
86
3
Во ред. Ви благодарам на сите. Ќе ги контакирам А1, па ќе видиме што ќе кажат :)
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.610
17.074
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
nee greska 100 se ip adresite i tie se od serverot na a1 ne se javni ip adresi ...pisav pogore trujaj gi deka postojano captcha ti bara da redis znaci/semafori/koli ..itn .... ke ti zmenat ip i taa vo wan port sto ti stoi na modemot od 100 xxx xxx xxx ke se smeni so javna no i taa ke bide dinamicka ako sakas staticna ip se doplajka od 250 do 300 denari mislam....ne sum siguren*

My bad, заборавив на стотката, што е баш за оваа намена.

In 2012, the IANA allocated 4 million addresses of 100.64.0.0/10 for use in carrier-grade NAT environments.
 

G4M3R

Practice makes perfect
26 јуни 2012
989
1.273
My bad, заборавив на стотката, што е баш за оваа намена.
Се откри мистеријата, комплетно имав заборавено за овој дел дека ретко е да го видиш од consumer страна.
Клучниот момент
Carrier-grade NAT usually prevents the ISP customers from using port forwarding, because the network address translation (NAT) is usually implemented by mapping ports of the NAT devices in the network to other ports in the external interface. This is done so the router will be able to map the responses to the correct device; in carrier-grade NAT networks, even though the router at the consumer end might be configured for port forwarding, the "master router" of the ISP, which runs the CGN, will block this port forwarding because the actual port would not be the port configured by the consumer.
 

Westelce

Intern
21 април 2020
9
16
Дали ова ќе се реши ако си платам статична ИП и да отворам ДМЗ за да биде nat open ?
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.610
17.074
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS

DS

Intern
2 мај 2010
86
3
Немаат можност на оптика да ти ја направат адресата јавна, макар и динамичка...

Мора да си платиш 300 денари секој месец за јавна статичка ип адреса. :angry::devil:
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.610
17.074
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Немаат можност на оптика да ти ја направат адресата јавна, макар и динамичка...

Мора да си платиш 300 денари секој месец за јавна статичка ип адреса. :angry::devil:

Двеве изјави се контрадикторни, ама првата е грешна, не е дека немаат можност, имаат, само го наплаќаат тоа како екстра услуга и кошта 300 денари месечно.
 

DS

Intern
2 мај 2010
86
3
Двеве изјави се контрадикторни, ама првата е грешна, не е дека немаат можност, имаат, само го наплаќаат тоа како екстра услуга и кошта 300 денари месечно.

знам дека двете се две различни нешта, како и да е све може ако си платиш, кога бев на телекабел не беше така. во секој момент можеше да добиеш статичка јавна адреса :)
 

Ts011

Gaining Experience
31 март 2020
900
494
знам дека двете се две различни нешта, како и да е све може ако си платиш, кога бев на телекабел не беше така. во секој момент можеше да добиеш статичка јавна адреса :)
Ne znam sto e rabotava so A1 docsis 3ti den ip adresata se nema promeneto* namerno go isklucuvam modemot/technicolor. i koga kese inicijalizira pak istata IP javna >> mozi gi udrilo vo glava nesto*
 

krema

Epic
24 јуни 2009
14.893
14.658
youtu.be
Денес мигрирав од ЛАН на оптика А1 и го имам истиот проблем, никако не можам да отворам порта.
IP адресата на модемот почнува со 100 и е сосема различна со јавната адреса која почнува со 92.
Рутерот е Huawei HG8145V5.
Некакви насоки за чаре? :)
tnx
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.610
17.074
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Денес мигрирав од ЛАН на оптика А1 и го имам истиот проблем, никако не можам да отворам порта.
IP адресата на модемот почнува со 100 и е сосема различна со јавната адреса која почнува со 92.
Рутерот е Huawei HG8145V5.
Некакви насоки за чаре? :)
tnx
Screenshot 2024-05-18 at 01.11.05.png
 

krema

Epic
24 јуни 2009
14.893
14.658
youtu.be
@Oktar
Фала, но дали има некакво решение или што да им барам на техничка поддршка во кол центар?
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.580
2.579
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.876
4.690
@Oktar
Фала, но дали има некакво решение или што да им барам на техничка поддршка во кол центар?
Кажи им на техничка не можам на иксбокс да се поврзам со другарите за да играм. Одма ќе знаат што треба. Ако им кажеш нат, мат, ќе почнат со рестартирај го рутерот и на крај ништо.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.127
Мислења
975.157
Членови
35.434
Најнов член
Ljupce Boshkov
На врв Дно