• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Отварање на фирма во Македонија

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.463
1.410
Скопје
Моето е малце офф топик, твоето си е на место, правилно. За жал на луѓето (повеќето) им е тешко да сфатат што значи осигурување на живот, прво нешто кога им се спомнува се добива реакција - не дај боже :) Тешко е да ги убедиш дека тоа не дај боже е само бонус за не дај боже, главното е дека е штедење, долгорочно.
Фирмата што ја даде како пример не ми се допаѓа, т.е. сум налетал на неа и друг пат, ама не можам да ја сфатам сериозно со таков дизајн на страница од 2007ма ;)
тоа е проблемот што таков им е пристапот, они на врата доагаат со понуда за животно осигурување, така го пакуваат производот, for some reason они го стваат тоа во фокус, место да објаснат убаво што е инвестициски фонд и тн и тн. А не дека ако умреш фамилијата ке ги лапне парите :D
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
295
221
Стаж и здравствено да плаќаш у нашава посрана државичка нема никаква смисла, недај боже да ти затреба нешто од наша институција ... било што, од глупа работа како менување лична карта до посериозни работи поврзани со здравје.
Затоа и му пишав пред некој ден, на дел ќе се осигураат, а останатите ќе ги вадат само со персонален.
Ако знае да менаџира со финансиите, нема ни да помисли на пензија :)
 

Alek7

Gaining Experience
2 април 2020
45
65
Skopje
Здраво дечки,
Би сакал да ја искористам постоечкава тема, да не отварам нова тема.
Имам неколку прашања околу отварање на фирма во МК. Се надевам овде ќе добијам одговор на некои од прашањата.

Јас се водам како регуларен вработен во македонска ИТ компанија. И имам договор со друга МК компанија каде се водам како "времено вработен". Вторава компанија ме исплаќа на сметка на физичко лице, и тие го плаќат данокот на тие средства. Меѓутоа сега прв пат имам клиент од надвор, од UK, кој инсистира исплатата да биде B2B. Па претпоставувам дека имам 2 опции, да најдам фирма посредник и да платам за услугата, или да отворам фирма која би била без вработени (не сум сигурен дали може вакво сценарио) и би ја користел само за овој клиент. Целта ми е да си останам регуларно вработен во првата компанија, само барам начин како би било најлесно да извршам наплаќање кон клиент од странство (B2B).

  • Дали постојат фирми кај нас кои ја нудат оваа услуга, исплата на B2B фактура? Доколку постојат, ве молам набројте некои од нив. Колку наплаќат за оваа услуга?
  • Дали може во МК да се отвори фирма без активни вработени? Претпоставувам јас би бил управител на таа фирма, а би се водел ко регуларен вработен во друга компанија. Доколку е возможно ова сценарио, кои све трошоци би ги имал? Претпоставувам трошоци за отварање на фирма, месечни трошкови за сметководство, годишен данок на добивка, персонален данок кога би си префарлал пари од фирма кон мене,... други трошоци?
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1.463
1.410
Скопје
Здраво дечки,
Би сакал да ја искористам постоечкава тема, да не отварам нова тема.
Имам неколку прашања околу отварање на фирма во МК. Се надевам овде ќе добијам одговор на некои од прашањата.

Јас се водам како регуларен вработен во македонска ИТ компанија. И имам договор со друга МК компанија каде се водам како "времено вработен". Вторава компанија ме исплаќа на сметка на физичко лице, и тие го плаќат данокот на тие средства. Меѓутоа сега прв пат имам клиент од надвор, од UK, кој инсистира исплатата да биде B2B. Па претпоставувам дека имам 2 опции, да најдам фирма посредник и да платам за услугата, или да отворам фирма која би била без вработени (не сум сигурен дали може вакво сценарио) и би ја користел само за овој клиент. Целта ми е да си останам регуларно вработен во првата компанија, само барам начин како би било најлесно да извршам наплаќање кон клиент од странство (B2B).

  • Дали постојат фирми кај нас кои ја нудат оваа услуга, исплата на B2B фактура? Доколку постојат, ве молам набројте некои од нив. Колку наплаќат за оваа услуга?
  • Дали може во МК да се отвори фирма без активни вработени? Претпоставувам јас би бил управител на таа фирма, а би се водел ко регуларен вработен во друга компанија. Доколку е возможно ова сценарио, кои све трошоци би ги имал? Претпоставувам трошоци за отварање на фирма, месечни трошкови за сметководство, годишен данок на добивка, персонален данок кога би си префарлал пари од фирма кон мене,... други трошоци?
Авторска агенција? да прашаш .. 3-4% зимаат (барем порано коа користев)
 

Alek7

Gaining Experience
2 април 2020
45
65
Skopje
Авторска агенција? да прашаш .. 3-4% зимаат (барем порано коа користев)
Најверојатно ќе идам преку авторска агенција.
Прашав денес во една агенција, некаде 4% зимат на цела сума, и потоа имам 11.11% персонален данок, и уште конверзија фунта/евро во МКД.

А дали може да добијам инфо околу другата опција, за да може да направам споредба.
(Дали може во МК да се отвори фирма без активни вработени? Претпоставувам јас би бил управител на таа фирма, а би се водел ко регуларен вработен во друга компанија. Доколку е возможно ова сценарио, кои све трошоци би ги имал? Претпоставувам трошоци за отварање на фирма, месечни трошкови за сметководство, годишен данок на добивка, персонален данок кога би си префарлал пари од фирма кон мене,... други трошоци?)
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
295
221
Најверојатно ќе идам преку авторска агенција.
Прашав денес во една агенција, некаде 4% зимат на цела сума, и потоа имам 11.11% персонален данок, и уште конверзија фунта/евро во МКД.

А дали може да добијам инфо околу другата опција, за да може да направам споредба.
(Дали може во МК да се отвори фирма без активни вработени? Претпоставувам јас би бил управител на таа фирма, а би се водел ко регуларен вработен во друга компанија. Доколку е возможно ова сценарио, кои све трошоци би ги имал? Претпоставувам трошоци за отварање на фирма, месечни трошкови за сметководство, годишен данок на добивка, персонален данок кога би си префарлал пари од фирма кон мене,... други трошоци?)
Мислам дека можеш да бидеш управител на пола работно време со согласност од моменталното работно место.
Не може да бидеш на 2 места фул тајм.
Вработен може да бидеш само ти како управител.
Давачките со своја фирма се поголеми и од тие 4%.
Сметководител 50-70 евра, фирмарина, завршна сметка 5000ки мислам беше сега зимава, девизна и денарска сметка во банка + веројатно ќе сакаш електронско банкарство за да не се заебаваш на секое до банка (цирка 1000че), такса за објектот каде што е пријавена фирмата од Град Скопје (5-7 000).
Ќе мора да пуштиш барем мининална плата, нема да може да ги извадиш сите со 11%, што значи на еден дел со пензиско, здравствено, даноци ќе платиш 37%, а на другиот дел ќе платиш 11%.
Сума сумарум во најдоброто сценарио (со добар сметководител) ќе имаш 20% давачки на целата сума што ќе ти стигне од горе.
 

Alek7

Gaining Experience
2 април 2020
45
65
Skopje
Мислам дека можеш да бидеш управител на пола работно време со согласност од моменталното работно место.
Не може да бидеш на 2 места фул тајм.
Вработен може да бидеш само ти како управител.
Давачките со своја фирма се поголеми и од тие 4%.
Сметководител 50-70 евра, фирмарина, завршна сметка 5000ки мислам беше сега зимава, девизна и денарска сметка во банка + веројатно ќе сакаш електронско банкарство за да не се заебаваш на секое до банка (цирка 1000че), такса за објектот каде што е пријавена фирмата од Град Скопје (5-7 000).
Ќе мора да пуштиш барем мининална плата, нема да може да ги извадиш сите со 11%, што значи на еден дел со пензиско, здравствено, даноци ќе платиш 37%, а на другиот дел ќе платиш 11%.
Сума сумарум во најдоброто сценарио (со добар сметководител) ќе имаш 20% давачки на целата сума што ќе ти стигне од горе.
@Mechanic ти благодарам за информаците
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1.591
1.754
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
@Alek7 од лично искуство (освен ако не се променило нешто во овие 5-6 години) бев управител во фирма без вработени и работев на друго место. Бев на нотар да потпишам изјава дека продолужувам со обврските како управител на фирмата меѓутоа во исто време ќе работам со полно работно време во друга фирма.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
5.796
4.082
@Alek7 од лично искуство (освен ако не се променило нешто во овие 5-6 години) бев управител во фирма без вработени и работев на друго место. Бев на нотар да потпишам изјава дека продолужувам со обврските како управител на фирмата меѓутоа во исто време ќе работам со полно работно време во друга фирма.
Потврдувам. И единствен начин да се одвработиш ако си самовработен управител е да најдеш работа на друго место и да ги известиш. Никако поинаку.
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.303
2.561
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
Zotac GeForce RTX 3050
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Најверојатно ќе идам преку авторска агенција.
Прашав денес во една агенција, некаде 4% зимат на цела сума, и потоа имам 11.11% персонален данок, и уште конверзија фунта/евро во МКД.

А дали може да добијам инфо околу другата опција, за да може да направам споредба.
(Дали може во МК да се отвори фирма без активни вработени? Претпоставувам јас би бил управител на таа фирма, а би се водел ко регуларен вработен во друга компанија. Доколку е возможно ова сценарио, кои све трошоци би ги имал? Претпоставувам трошоци за отварање на фирма, месечни трошкови за сметководство, годишен данок на добивка, персонален данок кога би си префарлал пари од фирма кон мене,... други трошоци?)
Ако е за еден клиент за ограничен период, не се исплати отварање на фирма.
Види преку авторска агенција, има повеќе агенции за привремени вработувања, сигурно има и други кои наплатуваат помала провизија.
За фирма без вработен управител, веќе пишаа погоре постои опција, ако си вработен во друга фирма.
 

Potop

Gaining Experience
26 декември 2013
280
334
Здраво дечки,
Би сакал да ја искористам постоечкава тема, да не отварам нова тема.
Имам неколку прашања околу отварање на фирма во МК. Се надевам овде ќе добијам одговор на некои од прашањата.

Јас се водам како регуларен вработен во македонска ИТ компанија. И имам договор со друга МК компанија каде се водам како "времено вработен". Вторава компанија ме исплаќа на сметка на физичко лице, и тие го плаќат данокот на тие средства. Меѓутоа сега прв пат имам клиент од надвор, од UK, кој инсистира исплатата да биде B2B. Па претпоставувам дека имам 2 опции, да најдам фирма посредник и да платам за услугата, или да отворам фирма која би била без вработени (не сум сигурен дали може вакво сценарио) и би ја користел само за овој клиент. Целта ми е да си останам регуларно вработен во првата компанија, само барам начин како би било најлесно да извршам наплаќање кон клиент од странство (B2B).

  • Дали постојат фирми кај нас кои ја нудат оваа услуга, исплата на B2B фактура? Доколку постојат, ве молам набројте некои од нив. Колку наплаќат за оваа услуга?
  • Дали може во МК да се отвори фирма без активни вработени? Претпоставувам јас би бил управител на таа фирма, а би се водел ко регуларен вработен во друга компанија. Доколку е возможно ова сценарио, кои све трошоци би ги имал? Претпоставувам трошоци за отварање на фирма, месечни трошкови за сметководство, годишен данок на добивка, персонален данок кога би си префарлал пари од фирма кон мене,... други трошоци?

Можеш да отвориш фирма каде ти ќе бидеш основач и управител. Трошоци за тоа имаш само адвокатски за припрема на документација и регистрирање во Централен регистер.
Фирмата не мора да има вработени. Ниту ти не мора да бидеш вработен во фирмата ниту на пола работно време ниту на 20 часа.
Управителот мора да биде пријавен било каде и државата не ја интересира кој за истиот плаќа придонеси (ќе си останеш во моменталната фирма).
Ќе ти треба сметководител нормално и секако трошоци во однос на сметка одржување, такса, завршна сметка... но нема да имаш дополнителни, односно нема да плаќаш никакви придонеси како пензиско здравствено...
фирмата слободно ќе ја регистрираш на домашна адреса со непаричен влог кој ќе ти го изготви проценител (беше околу100 еур за проценка)
За вадење на парите 11,11 посто данок на добивка и тоа е тоа.
Се зависи од висината на приходите и дали е довочно висока за да се ова погоре се исплати (дај Боже да е :) )

Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

vilip1007

Intern
31 октомври 2017
3
0
Ќе плаќаш 10 % данок на добивка (вкупни приходи-вкупни признаени расходи) или 1% на вкупниот промет секоја година. Ако сакаш да ги повлечеш парите од сметка на фирма на твоја лична сметка треба да платиш уште 10% Персонален данок на доход.
Здраво,

Можеби е малку noob-ско прашањево ама за секој случај да си прашам :) Ако сум јас основач и управител и единствен вработен во фирмата и сум пријавен на X сума за која што си плаќам регулар данок и придонеси, дали ќе можам преостанатите пари во фирмата(после расходи како данок на добивка, плати и остало) да ги трошам директ од сметка на фирма без да си ги префрлам на моја сметка за која што би платил ~10% персонален данок?

Фала :)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.297
12.481
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
1Tb Kingston A2000 NVME
PSU
EVGA SuperNova 550w
RAM
$ x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Eshark Naginata
Keyboard
Dell K200
Monitor
2x Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Здраво,

Можеби е малку noob-ско прашањево ама за секој случај да си прашам :) Ако сум јас основач и управител и единствен вработен во фирмата и сум пријавен на X сума за која што си плаќам регулар данок и придонеси, дали ќе можам преостанатите пари во фирмата(после расходи како данок на добивка, плати и остало) да ги трошам директ од сметка на фирма без да си ги префрлам на моја сметка за која што би платил ~10% персонален данок?

Фала :)
Не можеш. Парите не се твои туку на фирмата, на правното лице. Плати си сметководител и ќе те советува.
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
205
293
Не можеш. Парите не се твои туку на фирмата, на правното лице. Плати си сметководител и ќе те советува.

Ако купува ствари на фактура како трошок на фирмата треба да може…
До кај 5000ден негде можеше мислам и само со фискална да оправда (евентуално сметкопотврда)

Нека ме исправи некој ако сум грешка, не сум сметководител :)
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.533
6.990
Здраво,

Можеби е малку noob-ско прашањево ама за секој случај да си прашам :) Ако сум јас основач и управител и единствен вработен во фирмата и сум пријавен на X сума за која што си плаќам регулар данок и придонеси, дали ќе можам преостанатите пари во фирмата(после расходи како данок на добивка, плати и остало) да ги трошам директ од сметка на фирма без да си ги префрлам на моја сметка за која што би платил ~10% персонален данок?

Фала :)

Прва работа - вакви работи не се прашуваат на форум бидејќи и да ти даде некој било каков одговор, ништо не ти значи кога правно може да одговараш после.

Втора работа - нема.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.664
Мислења
889.235
Членови
31.504
Огласи
35
Најнов член
formula-1
На врв Дно