1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Отварање на фирма во Македонија

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од bojanxmk, 26 Февруари 2020.

 1. bojanxmk

  bojanxmk
  Intern

  22
  11
  10 oктомври 2019
  Претпоставувам или Пејпал или примање на пари како физичко лице и плаќање само на персонален данок. Пејпал имам, со некои фирми веќе соработувам на база на физичко лице, меѓутоа ниту си кредитоспособен, ниту добиваш здраствено осигурување (знам, здравството е катастрофа), ниту пензионо (знам, пензија нема да дочекаме), странските фирми имаат потешкотии да ги оправдаат парите кај нив кога се испратени на физичко лице итн итн. Поради сите овие причини се одлучувам на овој чекор.

  ---

  Во склоп на дискусијава, добив одговор од една агенција која врши регистрација + сметководство, и воглавно се' се совпаѓа со досегашната дискусија. Еве го одговорот:
  - Фактурите за странство не подлежат на ДДВ,
  - Фирмата може да има 1 вработен + да е регистрирана на домашна адреса,
  - Во општ случај се плаќа ДДВ (кој што не постои во мојот случај), исто така се плаќа данок на добивка и персонален данок (исто како што е објаснето претходно во дискусијава)
  - Други трошоци се плата + придонеси, сметководител (3-4к), фирмарина, радио дифузна, одржување на сметка во банка, надокнади за завршни сметки и слично,
  - После завршена година и предадена завршна сметка може да се исплати дивиденда на која се плаќа 10% персонален данок.
   
  Последна промена: 27 Февруари 2020
 2. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,644
  1,430
  27 Јануари 2011
  Машко
  Не постои Радио дифузна такса, укината е.
   
  artweb, igor_igor и на bojanxmk им се допаѓа ова.
 3. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  350
  264
  13 Март 2017
  Машко
  Јас колку што знам, не постои начин да примаш пари како физичко лице, освен ако не е директна уплата на твоја сметка.. или незнам, вестерн јунион, риа или пајонер..

  Ако некој има инфо како можеш да регистрираш мрчант акаунт само како физичко лице и притоа да имаш пристап до пејмент гетавеј, нека сподели.. Го частам ручек :)
   
 4. bojanxmk

  bojanxmk
  Intern

  22
  11
  10 oктомври 2019
  Тие мене ми исплаќаат пари на база на договор на дело (со мене, како физичко лице), директно на сметка. И не, имам истражувано и за себе и мислам дека не постои начин.
   
  На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 5. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,027
  2,563
  21 Јануари 2011
  Машко
  @coNNectMKD гледам погоре сам наброја неколку начини а и пејпал е опција.
  @bojanxmk данок може да си платиш а здравствено секако имаш, немора да си вработен.
   
  На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 6. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  350
  264
  13 Март 2017
  Машко
  У превод, незнаеш друг начин?
   
 7. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  525
  357
  22 Март 2016
  Машко
  Обрни ГОЛЕМО ВНИМАНИЈЕ на опцијата регистрирана дејност/приходна шифра при регистрацијата на фирмата тоа ти повлекува основни средства за работа бла бла...Консултирај се со агенцијата.

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   
  На bojanxmk му/ѝ се допаѓа ова.
 8. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,027
  2,563
  21 Јануари 2011
  Машко
  Значи има многу начини да се примаат средства. Запознаени сте со повеќето од нив.
  Данок може да се пријави и плати без разлика на кој начин се примаат средствата!
  Радиодифузна такса нема но ако сакаш да платиш бујрум плати!
  Здравственото осигурување за секој државјанин на РМ е бесплатно, небитно дали е вработен или не! Сакаш подобро здравство оди на приватно или у странство, бујрум плати си!
  Сакаш да плаќаш пензиско наместо сам да си одвојуваш, плаќај!
  Зашто би зимал кредит ако на годишно ниво ја имаш заработката што си ја пишал? Ако ти е мерак кредит да земеш со таа заработка може да земеш кредит. Прашај во банка ќе ти објаснат како. Не треба да бидеш вработен. Сакаш да плаќаш камати? Плаќај!
  За девизните приливи прашај во банка ќе ти кажат дали и колку време треба да стојат пред да ги повлечеш во денари или девизи. Има разлика од банка до банка.
  Америчката фирма може да си ги пријави средствата ако сака да соработува со тебе тоа не е проблем.
  Си се одлучил на отварање фирма уште пред да ја отвориш темава.
  Си пишал:
  "Во склоп на дискусијава, добив одговор од една агенција која врши регистрација + сметководство, и воглавно се' се совпаѓа со досегашната дискусија. "
  Од агенцијата ќе ти средат они се и добро ќе те информираат. Бујрум плати и!
   
  Последна промена: 27 Февруари 2020
  На artweb и StefAngel им се допаѓа ова.
 9. bojanxmk

  bojanxmk
  Intern

  22
  11
  10 oктомври 2019
  Не ја гледам потребата за толку "изреволтиран" одговор.

  Точно така, и поради тоа не ја гледам потребата од паметење (што е класично за нас Македонците), или предлози од типот на "отвори во Таџикистан, 0% е данокот таму", туку конкретен одговор на прашањата што ги имав и конструктивен дијалог поврзано со тоа (ако е можно и некој има информација, ако не да сме живи и здрави).

  Поентата на темата беше да слушнам дали веќе некој имал слично исксутво, да одам спремен во агенцијата и да знам што точно ми треба и како оквирно функционираат работите.
   
  smole, dddragan и на Sharlovski им се допаѓа ова.
 10. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,027
  2,563
  21 Јануари 2011
  Машко
  Па тоа и ја се чудам, што беше поентата на темата ако ти си решил да отвориш фирма пред да ги добиеш информациите и отвориш "конструктивен" дијалог? Не знаеше ништо и беше веќе одлучен? Како стигна до одлуката? Нема поента темата!
  Еве сега ги имаш информациите оди си во агенцијата плати си и ќе ти отворат фирма.
   
 11. bojanxmk

  bojanxmk
  Intern

  22
  11
  10 oктомври 2019
  Имав потреба да отворам фирма. Не знаев што се треба и како стојат работите и сакав да се информирам пред да продолжам со процедурата. Фала ти што учествуваше во дискусијата во секој случај.
   
 12. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,707
  1,111
  28 ноември 2015
  Машко
  Лесно да отвориш, тешко да ја затвориш :)
  Мој предлог е да не отвараш тука фирма затоа што си ограничен со начинот на прилив и одлив.
  Стави се е-резидент на Естонија и имаш контакт до цела Европа и нивниот финансиски систем и ќе намалиш трошици за фирма.
  Тука фирма да отвориш е само колку да имаш претставништво од друга земја, на свое име не би отворил зашто имаш доста трошоци и поголема одговорност.
  Вака со е резидент имаш пејпал, револут и доста начини за плаќање и примање фактури и се ти е систем автоматизиран.
   
  На bojanxmk, olikomerc, Futurelakimens и уште 3 други им се допаѓа ова.
 13. bojanxmk

  bojanxmk
  Intern

  22
  11
  10 oктомври 2019
  Има детално на форумов/нет некаде информации за ова? Регистрација, процедури, даноци, обврски, како ги вадам парите тука итн итн
   
 14. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,707
  1,111
  28 ноември 2015
  Машко
  Cost & fees
  Имаат конзулат тука прашај си има број на златна книга + нашата министерка е е резидент таму.
   
  На bojanxmk му/ѝ се допаѓа ова.
 15. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  350
  264
  13 Март 2017
  Машко
  Брат отвори си фирма тука и не се замарај со ова .. 300 работи ќе прочиташ на нет што е подобро а што не. Тоа е резидент има да чекаш, ќе се утепаш.. Башка pick-up треба да направиш и колку што знам, Атина ти е најблиску за зимање. Башка се плаќа.

  Отвори си фирма, имаш консултанти, сметководители, ќе ти објаснат што треба што не. Па и кај нас има професионалци ебаго, не се сите дебили.. Знаат нешто.
   
  На smole и bojanxmk им се допаѓа ова.
 16. bojanxmk

  bojanxmk
  Intern

  22
  11
  10 oктомври 2019
  И јас така мислам дека најдобро. Направив и некоја оквирна пресметка, околу 17% на парите одат на трошоци доколку прометот е испод 3М денари (вклучено и плаќање на персонален данок на остварената добивка на фирмата), што е сосема океј.
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 17. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,289
  615
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  @goranzoran e во право.
  Фирма се отавара само реално ако имаш потреба да отвориш фирма, јас мојата фирма ја отворив само затоа што не сакав да ми порпадне стажот што веќе го имам, еден ден кога ќе го исполнам тој законски минимум од 15 години ќе размислам дали ќе продолжам со фирмата.

  Некои пишуваат дека тука биле големи трошоците за работење на една фирма.
  Споредено со и без фирма реално не е голема разликата во поглед на трошоците ако се работи со фирма.

  Тука повеќе проблемот е системот, во смисла те гњават институциите (банки, ујп, централен, сметководители) со глупости.
   
 18. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,289
  615
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Јас од ова што го гледам на линков излегува дека во Естонија е поскапо водење бизнис.
   
  На bojanxmk му/ѝ се допаѓа ова.
 19. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  620
  633
  15 Септември 2012
  Машко
  Има мои коментари и во текстот. Не е на одмет да се прочитаат
   
 20. bojanxmk

  bojanxmk
  Intern

  22
  11
  10 oктомври 2019
  Ти се заблагодарив и ќе земам во предвид при регистрација. Веќе и гледав од прилика која дејност би можел а бидам :)
   
 21. Astro

  Astro
  Guru

  6,403
  8,877
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Ќе треба да финансираш кампањи и да плаќаш рекет со фирма.
   
  На StefAngel и Trtka им се допаѓа ова.
 22. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,707
  1,111
  28 ноември 2015
  Машко
  Тоа ви е единствениот начин за да имате пејпал и Sepa трансфер што е доста добро и за него и за работодавачот зашто еден трансфер до Македонија е 50 евра. Вака еден трансфер преку СЕПА е 2-3 евра.
  Заштедува време и има други можности за соработка со фирми во Европа, плус нема плаќање рекет :)
   
 23. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  620
  633
  15 Септември 2012
  Машко
  Исто е во сите банки.

  Дополнително, за плата, плаќање во државава ќе ти треба да продадеш дел од девизите - т.е. размениш да денари. Девизите можеш да ги вадиш во готово ако патуваш во странство, можеш со нив да плаќаш стока во странство... Можеш да ги орочиш и да добиеш некаква камата.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 24. flashgordon007

  flashgordon007
  On your way to fame

  620
  633
  15 Септември 2012
  Машко
  Ако си ддв обврзник сите твои издадени фактури подлежат на ддв. Странство, дома, сеедно. Во Законот за ддв во член 14 се дефинирани случаите кога не се додава ддв на фактура. Провети си убаво, Законот го имаш на нет, не верувај целосно што ќе ти кажат. Појди во регионална канцеларија на УЈП и таму прашај.

  Дивиденда се исплаќа доколку фирмата е акционерско друштво (А.Д.). За нив важат малку посложени правила, емисија на акции, ревизии, дрн-дрн-дрн. Ти ќе регистрираш д.о.о.е.л. - друштво со ограничена одговорност единечно лице и таму по правилата можеш да имаш добивка по завршната пресметка. Во првите неколку години исплатата на добивката не подлежи на даночења. Внимавај да не те наговорат да регистрираш Т.П. - трговец поединец, тоа е бааѓи зае*ано ако имаш било каков имот на твое име или ќе го имаш во иднина.
   
  На bojanxmk му/ѝ се допаѓа ова.
 25. bojanxmk

  bojanxmk
  Intern

  22
  11
  10 oктомври 2019
  ДООЕЛ планирам да отворам, да. Читам законот и не можам да најдам тоа што го кажуваш. И да сум регистриран како даночен обврзник, на фактурата може да пишува ДДВ ама тоа ДДВ ќе биде 0 во случајот кога се извозуваат услуги - барем така разбрав од ова што го читам.

  Едит:
  Услов за даночен обврзник: Даночните обврзници кои во текот на календарската година остварат вкупен промет над 2.000.000 денари, обврзани се за регистрација за целите на данокот на додадена вредност.
  Ослободување од ДДВ (измеѓу другото) можно е кога се врши: Испораки на добра кои се превезуваат или испраќаат во странство од страна на даночниот обврзник, примателот на доброто или од страна на трето лице по нивен налог, ако примателот на доброто е со седиште во странство.
   
  Последна промена: 27 Февруари 2020

Сподели

Вчитување...