1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Oтварање е-продавница

Дискусија во форумот 'Е-Бизнис' започната од rade, 11 Мај 2008.

 1. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,199
  1,251
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  само банка
   
 2. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,225
  1,513
  5 oктомври 2007
  Машко
  И зависи која банка.
  А кој плагин за woo го гледаше ?

  AMD Rules и никој да не кажал ништо !
   
 3. Alice123

  Alice123
  Intern

  3
  0
  26 Август 2017
 4. andersonspace

  andersonspace
  Intern

  39
  3
  14 Јануари 2017
  Женско
  здраво на сите. ако сака некој да каже околу следниов проблем. имам електронска продавница и сакам да продавам програми(софтвери), но таму кај што ми е хостирана продавницата не дозволуваат exe фаилови а од 2checkout треба да се вметне url коешто ќе ги насочи клиентите на exe фаилот после успешно плаќање. ве молам за решение. ви благодарам многу.
   
 5. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,225
  1,513
  5 oктомври 2007
  Машко
  Ако баш мора .ехе смени хостинг. Ако не спакувај го во некое зип, рар и готово.

  AMD Rules и никој да не кажал ништо !
   
 6. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,199
  1,251
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Можеш да искористиш htaccess и да го „прелажеш“ системот дека крајот на урл-то е .exe, а всушност не е.
  пример на: strana.com/programa.exe а тебе ти отвора некоja php скрипта или слично.
   
 7. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  904
  1,092
  9 Јуни 2011
  Машко
  Зар не е 2 checkout премногу комплицирање за користење како пејмент провајдер?
  Згора на тоа ти земат и иста провизија како Пејпал.. 3.50% + 0.45c (ако добро видов).. а и процедурата за аплицирање им е ѓон...

  Нема ли некое друго попаметно решение.. ?
  Еве мене ме интересира она што го користат компаниите како Vip и слични.. ти даваат некој basic interface во кој што само ги внесуваш податоците за картичката и потоа тоа си процесира само...
  Мислам дека имам видено вакво од Халк банка и Стопанска до сега...
  зошто да не се искористи ова?
  што документација и „пристап“ е потребно за ова... знае некој?
   
 8. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,199
  1,251
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  читни назад, има и дискусија по форумов за ова еден тон. Прво и основно што ти треба за кај нас е фирма. Мора на фирма да иде.
   
 9. DonFrozex

  DonFrozex
  Practice makes perfect

  904
  1,092
  9 Јуни 2011
  Машко
  Читнав, и по други форуми не само тука..
  Баш тоа ми беше и целта.. фирма едно друго.. тоа е веќе доста комплицирање (барем за мене), кога би сакал некоја дропшипинг тестинг сајт да отворам...

  Еве пример јас успеав да поврзам БГ пејпал со мојата продавница... и мислам дека би требало да функционира ко шо треба... па ќе видеме...
  Само уште да го тестирам со реални картички.. :D
   
 10. andersonspace

  andersonspace
  Intern

  39
  3
  14 Јануари 2017
  Женско
  здраво. дали сака некој да ми каже дали е нормално, кога се логирам на својата електронска продавница, на горниот десен агол кадешто прикажува кој е логиран, освен што го прикажува моето име, пред моето име прикажува и друго име. дали е тоа нормално или не?
   
 11. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,225
  1,513
  5 oктомври 2007
  Машко
  Na primer kako? Sam po sebe WP ne pokzuva koj se e logiran. Kako izgleda toa? Daj eden screen shot.

  May the Force be with you !
   
 12. andersonspace

  andersonspace
  Intern

  39
  3
  14 Јануари 2017
  Женско
 13. andersonspace

  andersonspace
  Intern

  39
  3
  14 Јануари 2017
  Женско
  значи прво покажува нечие име, има запирка па моето име односно мојот (log in user) профил.
   
 14. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  820
  876
  9 Декември 2015
  Машко
  На DeeJayZone му/ѝ се допаѓа ова.
 15. DeeJayZone

  DeeJayZone
  Gaining Experience

  122
  72
  3 ноември 2008
  На Ragnar му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  820
  876
  9 Декември 2015
  Машко
  Тексашки хакер :)
   
  На Mao му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  950
  489
  5 Јуни 2007
  Машко
  Zdravo decki,

  Go kupiv plaginot za woocommerce za cpay, gi vnesov podatocite sto mi gi barashe pluginot za konfiguriranje: Merchant ID, Merchant Name i Merchant Password. Probav da testiram dali ke raboti i koga me redirektira na stranata na cpay i mi dava system error. Dali nekoj ima iskustva so pluginov i da mi kaze dali treba nesto dopolnitelno da se konfigurira.
   
 18. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,225
  1,513
  5 oктомври 2007
  Машко
  А да се обратеше најпрвин од кај што си го купил, нешто суппорт ова она. Од кај го зема плагинот ? Кој плагин е ?
   
 19. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  950
  489
  5 Јуни 2007
  Машко
  Plaginot go kupiv od WebOps, od bugarija se najverojatno tipcite sto go pravele. https://webops.eu/plugins/cpay-com-mk-plugin-for-wordpress-woocommerce/ ova e linkot od pluginot. Im pisav i na niv, uste nemam odgovor. Mislev da ne treba nesto vo wordpressot da se editira kako na primer da se dodatat nekoi parametri za porackata ili slicno. Nemam iskustvo so ova prvpat se angaziram.
   
 20. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,225
  1,513
  5 oктомври 2007
  Машко
  Под претпоставка дека е се ОК со плагинот (го немам користено), да те прашам дали имаш финален договор со некоја банка (и автоматски преку нив и со CPAY). Дали имаш оставено ИП и web од кој ќе се пристапува. CPAY дозволува влезни конекции само од познати ИП-а и вебови. Исто така треба првин да добиеш еден мејл од касис со упатства како по ред да тераш чекори на тестирање, па ќе тестираат после они, па тек накрај ќе иде продакшн плаќањето.
   
 21. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,199
  1,251
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  за CPAY да ти работи треба да поминеш низа на тестови, мислам дека 7 беа, внесување специјални карактери, усшешна/неуспешна трансакција, гасење на прозорец итн. После сите тие чекори треба да се јавиш кај нив да ти дадат лозинка и да бркаш работа.
  Еве ти ги сите чекори во атач. #ThanksMeLater
   

  Прикачени датотеки:

 22. Mao

  Mao
  Gaining Experience

  950
  489
  5 Јуни 2007
  Машко
  Go imam priracnikot za instalacija i test, megutoa ne mi objasnija postapkata za instalacija test i ostalo. Zatoa prasav tuka. Vo red ke probam so testot. Blagodaram
   
 23. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,199
  1,251
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  објаснето ти е во документите, само не си прочитал :)
   
 24. andersonspace

  andersonspace
  Intern

  39
  3
  14 Јануари 2017
  Женско
  здраво на сите. ако сака некој да ми каже. Јас во електронската продавница имам 2checkout сервер како решение за плаќање, а 2checkout го поддржува PayPal. Е сега прашањето е: дали јас треба да имам сметка во PayPal за да можам да го имплементирам и PayPal.
   
 25. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,062
  564
  12 Април 2017
  Машко
  Здраво дечки, има некој работено со НЛБ, слушнав дека имаат свој систем и не користат CPay.
   
Слични теми
 1. Hoze
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  1,830
 2. Forumko
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  2,163
 3. Aleksandar-x
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,208
 4. smole
  Одговори:
  66
  Прегледи:
  8,728
 5. prichina
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,915
Вчитување...

Сподели

Вчитување...