• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Oтварање е-продавница

  • Ја почнал/а темата rade
  • Време на почнување

posteri2002

Intern
4 февруари 2008
10
0
www.geocities.com
I VIE SE CUDITE ZOSTO Malavi Madagaskar ili Belize imaat Paypal

Ako imate trgovija so stranstvo SIGURNO CE IMATE
IZGUBENA ILI NE STIGNATA PRATKA

AKO IMATE IZGUBENA ILI NE STIGNATA PRATKA

Mozete slobodno da ispratite i 50 email-ovi kon nasata posta OD NIVNIOT WEB EMAIL KONTAKT no nema da vi odgovorat www.posta.com.mk
Mozete slobodno da ispratite i 50 email-ovi kon nasata posta od vasata email adresa NO PAK NEMA DA VI ODGOVORAT
Mozete slobodno da se javite na nivnite telefoni NO pak nema da dobiete odgovor
Mozete slobodno DA ISPRATITE PRATKA VO STRANSTVO
NO
tie vo lokalnata posta nema da znaat dali treba da stavat na pratkata carinska uplatnica od samo 25 den za postata vo
Skopje da moze da ja isprati pratkata vo stranstvo (EDNAS JA STAVAAT EDNAS NE)
POVTORUVAM NE ZNAAT DALI TREBA DA JA POSTAVAT UPLATNICATA NA PRATKATA na pismoto ili plikot.
>>Ispracatot ima pravo na nadomest na steta ako e izgubena pratkata
ZAKON OD (SFRJ BR 2/860)<<
Mozete da se povikate na zakon od nepostoecka drzava a sudot se znae kako ce odluci
Nadomestokot na steta e vo vrednost predviden so svetskata postenska konvencija.
TAA VREDNOST NIKADE NE E NAVEDENA.

ONLINE TRGOVIJA ZA DOMASNI TRGOVCI ??
Zakonot predviduva samo Makedonski banki da vrsat procesiranje na karticki
Trosocite za toa SE OPREDELUVAAT ZA SEKOJ TRGOVEC POEDINECNO !???

Dajte objasnete go vasiot biznis za stranstvo vo najsitni detali i nie (bankite)
ce vi opredelime dali ste validni i
ce vi opredelime kolku procent ce vi zememe. ??

Stranskite procesori samo ja poglednuvaat vasata web strana i VASIOT REJTING I
VI ODOBRUVAAT elektronska trgovija preku nivnata firma (CCNOW)
Kaj niv trosocite se fiksni dodeka trosokot za prefrlanje na parite DO domasna banka
(wire transfer) domasnata banka uporno ce go sokriva (10$) prikazuvajci go kako sloboden.
Pak ne znaenje ili sokrivanje.

Zakonite za elektronska trgovija se vo sprotivnost so zakonite vo Eu
Rabotata na postata e od totalno nepoznavanje na zakonot

I VIE SE CUDITE ZOSTO Malavi Madagaskar ili Belize imaat Paypal

I VIE OCEKUVATE DA DOJDE Paypal vo Makedonija !!??
 

NoLander

Intern
11 ноември 2007
216
15
Paypal ќе дојде во Македонија само кога ќе се укине моноплото на локалните Банки ( Македонските) кој е законски заштитен

Може да се покрене некоја инцијатива .

Според изјавата на техничкат поддршка од PayPal тие сакат , но немат законска можност.

Бидејки ако работа со Македонија законски ќе требат да имат и трговски представник.

Бугарите влегоа во Paypal кога влегоа во ЕУ бидејки ЕУ - финанскиот систем е централизиран односно важат исти закони.

Имат многу објасувања се како работи на нивнот сајт

Додека не собереме потписи да го смени законот ништо
Најпрофитабилниот бизнис е далеку од Македонија

Држава на Информатичари :plachko2:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #29

rade

Intern
11 мај 2008
12
1
Конечно во тест фаза

Не сум постирал одамна затоа што мораше да се истрча пионерски целиот тој пат околу отворањето на нашата интернет продавница каква што во моментов нема во Македонија.
Па да објаснам што се се случуваше во изминативе месеци.
Прво што е најбитно не дозволив проектов да се тера само колку да се каже, туку како што и ми беше цел да отвориме онлајн продавница која ќе функционира беспрекорно.
Фирмата која ја избравме да го изготви решението е НекстСенс бидејќи нивната понуда беше најприфатлива и тие се единствена фирма која има имплементирано плаќање преку интернет во Македонија преку Касис.
Направивме еден добар проект план со реален тајмлајн и се држевме до него колку што беше возможно.
Паралелно со изведбата на продавницата креиравме и еден одличен корпоративен портал кој се отвори 1 месец пред самата продавница и кој го најавува нејзиното отварање.
Што се однесува до продавницата, нејзиниот изглед е чист и прецизен и не е оптоварена со разноразни елементи кои би го тргнале фокусот од нивната примарна цел.
Плаќањето го решивме преку касис бидејќи тие се единствени во моментов кои можеа тоа да го обезбедат, но ја направивме апликацијата да може да вклучиме и други процесори доколку се појават и нуда подобри услови.
Преговаравме со Уни Банка и договоривме проценти за Мастеркард и сите национални картички кои ги издаваат банките, отворивме сметка кај нив и акаунт во касис.
Преговаравме со ИК банка и на истиот начин ја договоривме визата.
Во моментов тестираме и се е како што треба, ја избегнавме дуплата регистрација кај касис и ги договоривме изводите од банките кои автоматски ќе ги раскнижуваат документите и ќе го затворат целиот круг.
Добивме информација од Тутунска дека има некој свој процесор, но преговорите со нив не започнаа бидејќи нивниот став и искуство е нула и кога ќе созреат да го нудат системот комерцијално сигурно дека ќе видиме што нудат.
Со Дајнерс преговаравме и сакавме да го имаме како опција единствено со цел да ги задоволиме купувачите кои сакаат да плаќаат со Дајнерс, но за жал тоа во моментов нема да го овозможиме бидејќи провизиите не се добри, а и нивниот процесор НЦС наплаќа своја провизија и истото важи и за нив дека кога ќе размислуваат комерцијално за оваа услуга ќе не побараат.
Остана уште логистиката, тука нема да го објавам партнерот сеуште, но и тоа е договорно и тоа најголем фокус е ставен на беспрекорна логистика и задоволни купувачи.
Ќе направам продолжение со објаснувањево ако некој има совети или критики се надевам дека ќе ги изнесе тука се со цел да го проодиме патот за другите да не мора да го одат повторно :).
 
  • Ја почнал/а темата
  • #30

rade

Intern
11 мај 2008
12
1
Конечно направивме успешни нарачки со Мастер, успешно ни ги доставија.
Останува утре да пробаме со Виза
 

bobmkd

Gaining Experience
18 ноември 2008
362
190
Скопје
Ако веќе сте стартувале остави линк тука до порталот за да видиме што сте направиле, зошто вака само личи на приказна :ermm:
 

bobmkd

Gaining Experience
18 ноември 2008
362
190
Скопје
и едно прашање: која е всушност улогата на casys кога банките сами ги процесираат трансакциите?
Под процесирање на трансакциите сигурно се мисли на проверка на валидноста и вршење на трансакцијата од страна на процесорот во банките, така?
И уште ова: значи купувачот при чекаут ги внесува податоците за својата картичка на вашиот сајт и тие се праќаат до ппроцесорот на банката која проверува и враќа податок дали е ОК??
фала за спремноста да ги поделиш информациите овде :bravo:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #33

rade

Intern
11 мај 2008
12
1
Sajtot e seuste maksimalno ogranicen dodeka go testirame pa i da go stavam linkot nema da moze da se otvori, ama ke bide mnogu skoro.
Inaku casys e samo procesor ama procesor koj sto e del od uni banka, i imaat gotovo resenie koe ne e nesto posebno, ama vrsi rabota, inaku podatocite od kartickite se vnesuvaat na payment checkout direktno kaj niv nie nemame informacii za kartickite, edinstveno sto gledame na izvod transakcija i tip na karticka.
Inaku tutunska banka ima veke resenie koe go nudi komercijalno, kako sto razbrav od sostanokot so niv posofisticirano e od casys ama vo momentov malku se povisoki proviziite.
Stom ke ima nesto novo ke napravam update

Inaku imeto na mojata firma e Tim Point od Skopje zastapnici sme za poveke svetski brendovi i na korporativniot sajt ima informacija koi brendovi ke gi nudime i prodavame online. linkot e
http://www.tim.com.mk
 

igor.krstev

Intern
22 мај 2009
4
0
www.xsoft.mk
Resenie za elektronska prodavnica

Zdarvo do site na forumov

Jas rabotam vo nasa programerska firma, se vika xSoft, koja veke ima izraboteno sopstven softver za elektronska trgovija, internet sajt kade mozete da gi prezentirate I prodavate on line vasite proizvodi.
Imame staveno duri I demo verzija na internet pa mozete da ja vidite aplikacijata vednas.

Adresta za demoto e : www.xos.xsoft.mk

Poveke informacii za nasata firma I za nasite proizvodi mozete da najdete na nasiot sajt : www.xsoft.mk

Pozdrav

i slobodno kontaktirajte me za blo kakvo info na [email protected]
 

PilGriM

Gaining Experience
18 октомври 2008
1,509
486
Skopje
Точно дечки. Видете го ова од претходниот пост, одлично е и работи беспрекорно :bravo::bravo::bravo:
 

igor.krstev

Intern
22 мај 2009
4
0
www.xsoft.mk
softver za elektronska prodavnica

Da go dodadam i ova, kolku za pretstava sto rabotime.

Vsusnost xSoft ja postavi prvata vistinska elektronska prodavnica kaj nas Vo Makedonija, toa e sajtot za Triamaks, www.3maks.com

Koga velam vistinska, mislam na kompletno resenie za elektronska trgovija sto znaci, poracka,plakanje preku internet i isporaka.


Go postavivme uste lani esenta.


Sorabotuvame so uni banka i so casys, za plakanjeto so kreditni karticki go koristime sistemot na casys.

Inaku imame integracija i so pay pal, no kaj nas ne vrsi rabota PayPal.


Sega kontaktirame so tutunska banka, za da napravime integracija i so niv.
demo: www.xos.xsoft.mk
web : www.xsoft.mk
mail: [email protected]
 

alektasev

Intern
1 март 2010
4
1
Во моментот најдобро решение за интернет продавница е Трговски центар, www.tc.mk. Инаку учествував во неговата изработка и можам да одговорам на прашања поврзани со системот.

На трговецот му дава една или повеќе автономни продавници, за кои има администраторска контрола на ниво на компанија.
Целата логистика му е исто така обезбедена преку еден договор: наплата од картички, испорака, рекламации, спречување измами, поддршка, итн.
Дополнително маркетингот е помогнат со голем број на интернет алатки и интеграција во онлајн Трговски центар.
Доколку трговецот има листа на производи и слики, може да отвори комплетна продавница во рок еден ден.

Инаку сето тоа е без инвестиција, а се наплаќа само стандардна провизија на картична трансакција и симболична претплата.
 

Xenor

Intern
12 март 2009
812
41
Во моментот најдобро решение за интернет продавница е Трговски центар, www.tc.mk.

На трговецот му дава една или повеќе автономни продавници, за кои има администраторска контрола на ниво на компанија.
Целата логистика му е исто така обезбедена преку еден договор: наплата од картички, испорака, рекламации, спречување измами, поддршка, итн.
Дополнително маркетингот му е олеснет до голем број на алатки и интеграција во Трговски центар.
Доколку трговецот има листа на производи и слики, може да отвори комплетна продавница во рок еден ден.

Инаку сето тоа е без инвестиција, а се наплаќа само стандардна провизија на картична трансакција и симболична претплата.
ОВа SPAM е ? или така ми се чини:D
 
25 јуни 2009
28
5
Јас мислам оти Тутунска Банка се најдобри за интеграција на онлајн плаќање бидејки се претставници на FirstData (porano LInkPoint) кои се глобална компанија за процесуирање на платежни картички.

Ако се оди преку Casys, тие се посредници на ИК Банка каде што самата банка е посредник за некоја компанија за процесуирање на картички како што се authorize.net ili http://www.firstdata.com
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,708
3,058
Мала исправка. Casys се самостоен процесор на цредитни картици и директно се поврзани со центрите на Виса и Мастер. Поврзани се и локално со скоро сите банки у македонија за побрза верификација. Иначе како компанија ја држат 70% од работата со кредитни картици вo Mакедонија, Албанија, Србија и Бугарија. 100% проверени информации. Од прва рука што би се рекло :)

п.с. Ја имаат и единствената сертифицирана „печатница“ за кредитни картички на Виса, Мастер, Динерс во јужен балкан.
 

Perduf

Intern
4 декември 2012
71
16
Битола
За отворање на интернет продавница на Балканот и пошироко можам да ви ги препорачам УКИОН www.ukion.mk

Имам 3 е-продавници преку нив, беспрекорно работат, ве врзуваат за плаќање со кредитни картички до која и да сакате банка, во мк и надвор, без разлика дали е касис или не.

Продавниците се на opencart и на magento платформите, и е направен оптимизиран и стабилизиран fork - ukionshops, сите комерцијални модули се истестирани и оптимизирани за непречена работа.

Зависно од важите желби и потреби прават доработки и на дизајн и на функционалности без проблем и брзина на доработка - ASAP.
Нема потреба да се малтретирате со изработка на ваква комлексна апликација од корен - како што некој би правеле, кога веќе е направено, сетирано и поврзано, вие само си продавате.
Пробајте - www.ukion.mk

Поздрав до тимот на УКИОН од Валентин од Стокхолм - ако некогаш го прочита ова!
 

alex-st

Gaining Experience
1 декември 2010
147
72
За отворање на интернет продавница на Балканот и пошироко можам да ви ги препорачам УКИОН www.ukion.mk

Имам 3 е-продавници преку нив, беспрекорно работат, ве врзуваат за плаќање со кредитни картички до која и да сакате банка, во мк и надвор, без разлика дали е касис или не.

Продавниците се на opencart и на magento платформите, и е направен оптимизиран и стабилизиран fork - ukionshops, сите комерцијални модули се истестирани и оптимизирани за непречена работа.

Зависно од важите желби и потреби прават доработки и на дизајн и на функционалности без проблем и брзина на доработка - ASAP.
Нема потреба да се малтретирате со изработка на ваква комлексна апликација од корен - како што некој би правеле, кога веќе е направено, сетирано и поврзано, вие само си продавате.
Пробајте - www.ukion.mk

Поздрав до тимот на УКИОН од Валентин од Стокхолм - ако некогаш го прочита ова!

Добра реклама им направи :)
 

goranski

Gaining Experience
20 март 2013
305
141
За отворање на интернет продавница на Балканот и пошироко можам да ви ги препорачам УКИОН www.ukion.mk

Имам 3 е-продавници преку нив, беспрекорно работат, ве врзуваат за плаќање со кредитни картички до која и да сакате банка, во мк и надвор, без разлика дали е касис или не.

Продавниците се на opencart и на magento платформите, и е направен оптимизиран и стабилизиран fork - ukionshops, сите комерцијални модули се истестирани и оптимизирани за непречена работа.

Зависно од важите желби и потреби прават доработки и на дизајн и на функционалности без проблем и брзина на доработка - ASAP.
Нема потреба да се малтретирате со изработка на ваква комлексна апликација од корен - како што некој би правеле, кога веќе е направено, сетирано и поврзано, вие само си продавате.
Пробајте - www.ukion.mk

Поздрав до тимот на УКИОН од Валентин од Стокхолм - ако некогаш го прочита ова!


не се малтретираме и не е толку комплексно, ова е добро за почетници.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,584
4,116
20 евра месечно (за фисен период од 2 години = миниум 480 евра), + х пари за втор јазик + многу пари за поврзување со твојот ЕРП/залихи систем.

Ех да беше се така разево како што некои сакат да го прикажат...
 

alex-st

Gaining Experience
1 декември 2010
147
72
20 евра месечно (за фисен период од 2 години = миниум 480 евра), + х пари за втор јазик + многу пари за поврзување со твојот ЕРП/залихи систем.

Ех да беше се така разево како што некои сакат да го прикажат...

Или подетална математика:

Продавница - 29280 денари
Отстранување на нивно лого - 4320 денари
Англиски јазик (којшто го има како бесплатен на опен карт) - 6000 денари
Чат модул (исто така бесплатен) - 2880 денари
Или вкупно: 42480

Плус ако се додаде печатење на нарачки/поврзување со систем на залихи вкупната цена изнесува 54240 денари.

Ова под претпоставка дека се користи најмалиот пакет со само 100 производи... Е ако овие цени се прифатливи дури и да се има три продавници одкај нив (годишнo 127440 односно 162720 денари) тогаш секоја чест за тој трговец :)
 

Perduf

Intern
4 декември 2012
71
16
Битола
Е ако овие цени се прифатливи дури и да се има три продавници одкај нив (годишнo 127440 односно 162720 денари) тогаш секоја чест за тој трговец :)

Aloooo Aleks, nenam kako si ja napravi presmetkava, no nemas vrska.

Ne e se taka rozevo ako gledas kako poznavac ocigledno na programiranje, sto jas ne sum!

Kaj ti e tuka hostingot, dorabotkite, dizajnot, ssl, moduli za plakjanje integriran so koja sakas makedonski banki, support koga sakas i eden kup drugi raboti.

Jas razmisluvav taka 2 godini se matkav so faci i tuka na forumov i na drugi mesta sho vikaa sve e toa bez pari a eden kup pari im plativ, ama nisto ne ispadna, na krajot de proektot zavrsil, de nesto ne bilo dogovoreno, se krpenici. Ne e muabetot - zemas temlejt i stavas vo ecomerc cms pa sve ke ti fura kako na son.

Ne vikam deka ne ste vo pravo, ama ima eden kup raboti koi ne se gledaat a se trosak.

A ako treba da se mislam za posrani 20 evra mesecno za sekoj problem programski sto moze da se javi od strana na setiranje ili los kod ili od strana na hosting i securiti transfer na pari, ebatte biznisot sho go vodam, ke treba da naucam da programiram i non stop da si sredvam samo, a vreme = pari. Vaka, si kupuvam paketce i si furam bez problem, a za problemite drug neka mi ja misli, i toa so SLA i vreme na odziv, a ne kako eden kopuk sho se dogovarav na pocetok da mi napja webshop, mi stavi temlejt i mi kaza toa e toa, ne nekoj skapan hosting, a za plakjanje - so gulabi parite trebaa da mi go pratat klientite - da mu ebem toa kopukot, pa ne mi se javuvas na telofon, da mu ebem..... i koga mi se javi, nemozel da sredi imal drugi obrvski.
Alllloooo Jas sum trgovec ne sum programer!

Muabetot ti e,
sho ke ti hosting koga jas doma imam komjuter so internet, ke ti hostiram za poeftino ili
sho ke ti e internet za 20 evra mesecno, jas ke ti dam password od ruterov moj.
sho ke ti e sex koga mojs pornici da gledas....
Aj ne zaebavaj.

Pa nemojte da ste hejteri bre, nema nisto bez pari, a sve sho e dzabe e shit, barem kaj mene se opravda taa rabota.

Otvori ti biznis so e-prodazba pa ke si go vidis kaj treba da gledas, dali vo tehnickiot del - kodot sho si go slopvas sam ili vo ponudata sho ja davas i privlekuvanje na klientela, pa togas ke vidis deka cenata sho e dadena za vakov teret e mizerija.

Kamo povekje firmi da imase i da bea kako www.ukion.mk i da rabotea kako sto treba, ne ke trebase faci ko mene da se selat nadvor od zemjava.
 

Perduf

Intern
4 декември 2012
71
16
Битола
20 евра месечно (за фисен период од 2 години = миниум 480 евра), + х пари за втор јазик + многу пари за поврзување со твојот ЕРП/залихи систем.

Ех да беше се така разево како што некои сакат да го прикажат...

Smole, ne e taka,
Ako imas e-biznis ne razmisluvas za posrani 20 evra mesecno, gledas golemo (think big) na golema prodazba, eve jas prodavam pijaloci so eden webshop, so prodazba na edno eftino viski mi se vrakja investicijata za web shop, zamisli da prodadam 1000 parcina mesecno. Dali togas ke mislis deka 20 evra ti ce mnogu ili ke si programiras sam! Ma daaaaj be.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,542
3,286
И јас се согласувам дека некогаш е подобро да плаќаш за месечни услуги со одрќување него некој да ти го направи и да мора сам да се грижиш за тоа.
Готов производ што некој ти го имплементира и оддржува, поготово на успешен бизнис каде може се има илјадници евра заработка таква претплата и не е многу.

Реално нашиот начин на размислување и менталитет уште не го сваќа поимот за outsourcing каде реално е подобро, а во некои случаи и поевтино ти е да плаќаш трети лица за одредени услуги и сервиси него да вработуваш човек за такво нешто и да трошиш големи ресурси. Или пак уште побетер, сам да го правиш и никогаш да неможе да се насочиш кон бизнисот туку секогаш ќе бидеш заглавен во оперативен loop.
 

alex-st

Gaining Experience
1 декември 2010
147
72
Aloooo Aleks, nenam kako si ja napravi presmetkava, no nemas vrska.

Ne e se taka rozevo ako gledas kako poznavac ocigledno na programiranje, sto jas ne sum!

....
Kamo povekje firmi da imase i da bea kako www.ukion.mk i da rabotea kako sto treba, ne ke trebase faci ko mene da se selat nadvor od zemjava.
Smole, ne e taka,
Ako imas e-biznis ne razmisluvas za posrani 20 evra mesecno, gledas golemo (think big) na golema prodazba, eve jas prodavam pijaloci so eden webshop, so prodazba na edno eftino viski mi se vrakja investicijata za web shop, zamisli da prodadam 1000 parcina mesecno. Dali togas ke mislis deka 20 evra ti ce mnogu ili ke si programiras sam! Ma daaaaj be.

Ги цитирав двете мислења за да ти одговорам и на двете.
Ќе почнам од ова “dali togas ke mislis deka 20 evra ti se mnogu ili ke si programiras sam" ?
Како демек тие сами ја програмирале опен карт платформата или модулите што ги користат ?
Дај ми пример за ЕДЕН модул што е испрограмиран од нивна страна и што се користи во некоја од твоите продавници ?
Велиш хостинг обезбедувале, имаш дедициран сервер за твоите три продавници или си на нивни заеднички сервер ?
SSL споменуваш, па еден ист сертификат го користат на сите продавници што се регистрирани како нивни поддомени... ако малку разбираш ИТ лесно ќе го увидиш тоа
Околу дизајнот, дај баш да ги видиме твоите продавници, дали сите имаат уникатен дизајн, дали се респонсив темите, какви се технологии се искористени при дизајнирање итн итн

Во врска со мојата математика, можам да ти кажам и те како држи вода.. ти колку сакаш убедувај ме дека си во право, ама 6000 денари да ти наплатат за англиска верзија на сајтот, модул којшто е БЕСПЛАТЕН, е тоа не го прифаќам.

Па утре тебе и да ти речат 150 евра месечно за продавничка со 100 продукти, ти ќе им одговориш дека е океј, затоа што нели тоа се 5-6 шампањска месечно и немаш гајле.
Понатаму кога ќе треба да го прошируваш бизнисот и ќе ти требаат еве 500+ производи според тебе исплатливо ќе биде да плаќаш 50 евра/месечно само за продавницата без додатоци.

На опенкарт може да и ставиш 10000 производи и пак гајле да нема при вчитување, порачки и слично. Ќе закупиш дедициран сервер, ссл и домен, ќе платиш некому да ти среди тема/модули или ќе си купиш некоја од многуте страни (коишто нема да те чинат повеќе од 50тина долари) и на крај ќе ти испадне да плаќаш многу помалку отколку сега, а ќе имаш целосна контрола врз продавницата.

Ќе завршам со тоа што пак ќе ти кажам да ставиш линк до твоите продавници па да ги разгледаме сите тука. Има доста добри дизајнери на форумот што ќе можат да дадат објективна критика, а јас ќе зборувам од програмерска страна да видам какви се модули и опции има имплементирани, какви филтри се користат и слично, па да видиме што ја прави твојата продавница толку уникатна како што ја испофали.
 

Perduf

Intern
4 декември 2012
71
16
Битола
Ги цитирав двете мислења за да ти одговорам и на двете.
Ќе почнам од ова “dali togas ke mislis deka 20 evra ti se mnogu ili ke si programiras sam" ?
Како демек тие сами ја програмирале опен карт платформата или модулите што ги користат ?
Дај ми пример за ЕДЕН модул што е испрограмиран од нивна страна и што се користи во некоја од твоите продавници ?
Велиш хостинг обезбедувале, имаш дедициран сервер за твоите три продавници или си на нивни заеднички сервер ?
SSL споменуваш, па еден ист сертификат го користат на сите продавници што се регистрирани како нивни поддомени... ако малку разбираш ИТ лесно ќе го увидиш тоа
Околу дизајнот, дај баш да ги видиме твоите продавници, дали сите имаат уникатен дизајн, дали се респонсив темите, какви се технологии се искористени при дизајнирање итн итн

Во врска со мојата математика, можам да ти кажам и те како држи вода.. ти колку сакаш убедувај ме дека си во право, ама 6000 денари да ти наплатат за англиска верзија на сајтот, модул којшто е БЕСПЛАТЕН, е тоа не го прифаќам.

Па утре тебе и да ти речат 150 евра месечно за продавничка со 100 продукти, ти ќе им одговориш дека е океј, затоа што нели тоа се 5-6 шампањска месечно и немаш гајле.
Понатаму кога ќе треба да го прошируваш бизнисот и ќе ти требаат еве 500+ производи според тебе исплатливо ќе биде да плаќаш 50 евра/месечно само за продавницата без додатоци.

На опенкарт може да и ставиш 10000 производи и пак гајле да нема при вчитување, порачки и слично. Ќе закупиш дедициран сервер, ссл и домен, ќе платиш некому да ти среди тема/модули или ќе си купиш некоја од многуте страни (коишто нема да те чинат повеќе од 50тина долари) и на крај ќе ти испадне да плаќаш многу помалку отколку сега, а ќе имаш целосна контрола врз продавницата.

Ќе завршам со тоа што пак ќе ти кажам да ставиш линк до твоите продавници па да ги разгледаме сите тука. Има доста добри дизајнери на форумот што ќе можат да дадат објективна критика, а јас ќе зборувам од програмерска страна да видам какви се модули и опции има имплементирани, какви филтри се користат и слично, па да видиме што ја прави твојата продавница толку уникатна како што ја испофали.
Aleks, neznam dali so tebe paravev ednas muabet za izrabotka na webshop, mislam so tebe razgovarav za izrabotka na webshop - uste na pocetokot, i ti kazav deka mi trebaat moduli za plakjanje kon TUTUNSKA, Komercijalna i kon STB. Ti mi kaza deka ne moze da se napravi taka lesno i deka jas treba sam da se vrzam so bankive a posle tebe da ti prakjam nesto - ova ona - ne te razbrav, pa si barav drug dobavuvac.

Ti ja vidov i tvojata stana za da se zapoznam so referencite tvoi, gledam deka nemas mnogu i povekjeto se za web dizajn, nema e-comerc, povekjeto opcii ti se kako vo sekoja platforma za webshop, nema nisto plus tvoe, a vo ponudata nemas ni SSL, ni moduli za plakjanje vo MK banki, ni hosting, i uste mnogu raboti, a sepak baras pari kako sto gledam 25000. Toa samo za instalacija na webshop platformata ili i za postavuvanje na dizajn sto e (vekje i jas nauciv) 2 sekundi rabota? Ma ne me zaebavaj! Ti pozeluvam vo idnina nekoj od tvoite klienti da te pofali no zasega uste treba da rastes.

Zal mi e sto ne te odbrav, no sekako barav i referenci od drugite dobavuvaci a UKION ja odbrav kako najadekvatna so najmnogu realizirani e-comerc proekti i mnogu pobogata ponuda od tvojata, a mozam da kazam i poeftina.

E pa sega neznam sho ti e muabetov, mozda nekoja konkurentska politika zosto ne te odbrav tebe pa sega hejtas - shto ne e voopsto pravilen pristap kon konkurencijata i od toa mozam da zaklucam samo neprofesionalnost, izvini no taka e.

Vo Ukion mi gi napravija modulite bez nikakv problem za da mozat moive klienti a povekjeto se stranci da si odberat banka za plakjanje, a voedno i da mozat da si platat online. Pristapot im bese profi so obezbeden SLA, vreme na odziv, i dogovor za internet prodavnica so kreditiranje na rizik za zakasnato delivery i so kreditiranje na nedostapnost na prodavnicata povekje od 0.01% mesecno. Toa mi e dovolno.

Za drugo ne sakam da zboruvam i neznam zosto treba da ti se pravdam bas tebe zosto i kako - vizijata za biznisov ja kazav i ti kazav deka za 20 skapani evra ne sakam da razmisluvam da plakjam ako zemam mnogu povekje od toa.

Za tehnickiot del i tekst pogore sho si go napisal, da te citiram:
"На опенкарт може да и ставиш 10000 производи и пак гајле да нема при вчитување, порачки и слично. Ќе закупиш дедициран сервер, ссл и домен, ќе платиш некому да ти среди тема/модули или ќе си купиш некоја од многуте страни (коишто нема да те чинат повеќе од 50тина долари) и на крај ќе ти испадне да плаќаш многу помалку отколку сега, а ќе имаш целосна контрола врз продавницата."
-treba i nekoj da se grizi tehnicki, a ti aludiras deka treba sam da se grizam za celo toa komplet ili da vrabotam plus nekoj da se grizi za mene za toa, ili da zemam nekoj da vrabotam sto vo sekoe vreme moe da me oddebe i posle da plakjam i po 70 evra za suport za Dedicated na saat. Vidi malce kako odat cenite pa posle zboruvaj,
A voedno i ako zakupis za 50$ samo dedicated, od seto toa sto si go iznapisam, da mi ti e alal! :)

PS. Vo UKION toa go imam, i sekako imam celosna kontrola vrz prodavnicata i toa za pomala cena 20 evra mesecno, ne treba da davam 50 za nesto sto ne mi e potrebno, mi e gajle kolu proizvodi mozelo da se stavaat.

Ti pozeluvam se najdobro i dobar biznis so tvoite klienti i ne planiram da ti davam "otcet na srabotenoto".

Da si mi ziv is zdrav no mislam deka treba so cenive malce da se niveliras i posle da pravis muabet, ne se jade se sto leta.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,745
Мислења
863,828
Членови
30,079
Најнов член
ramrom
На врв Дно