• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Откриен Skype bug кој овозможува хакерски напад!

Статус
Затворена за нови мислења.

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Деновиве е откриена е програмска грешка во софтверот на Skype која овозможува хакерски напад. Пропустот кај Skype кој е откриен во Вторникот од страна на Израелскиот сигурносен истражувач Aviv Raff, се однесува на тоа што Skype го користи Internet Explorer за рендерирање на интерни и екстерни HTML сајтови.
Ако напаѓачот успее да го внесе малициозниот код во некоја од овие HTML сајтови, тогаш може во целост да го компромитира нападнатиот компјутер. Напаѓачот аплоадира видео на сајтот, става keyword на пример Парис Хилтон, и потоа го поседува во свои раце секој Skype корисник кој ќе го посети видеото.

Овој пропуст се однесува на последната верзија на Skype -- version 3.6.0.244, но исто така опасноста постои и кај постарите верзии се додека програмерите од Skype не ја закрпат дупката.

Значи најмногу внимавајте и избегнувајте да ја користите опцијата: Add Video to Chat

Извор:Computerworld SecurityITWorld
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Kaj MSN mnogu virusi, a tuka pak....
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1.550
52
www.it.com.mk
Znachi napadot shto go spona ti e samo edna od mnoguteopcii. Edinstveno vazhno e toa shto Skype go koristi IE bez nikakvi zabrani i proverski.

Kako i da e, popularna tema denovive.
Код:
http://www.gnucitizen.org/blog/vulnerabilities-in-skype
 

biljana.b

Intern
19 ноември 2007
4
0
mislam deka ova e bas zastrasuvacki zosto po cel den sum na skype i sega koga ke razmislam i ne e tolku strasno samo ako e na muabet.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Skype plugs critical cross-zone scripting hole

Луѓето од Skype, се погрижија да ја закрпат горенаведената дупка во нивниот софтвер и како резултат на двонеделните истражувања излезе новиот patched Skype. Од Skype изјавуваат:
The core vulnerability has been fixed by setting IE control security context to Internet Zone," said the company in today's security alert. It also claimed that all three of the exploits -- the two related to Dailymotion and Metacafe and the third connected to SkypeFind -- had been quashed by the patched Skype, which is now available for download.

Users can download the patched Skype -- Version 3.6.0.248 for Windows -- from the service's Web site. Existing Skype users can update by using the software's "Check for Updates" command under the Help menu.

Значи или направете абдејт или пак симнете ја последната верзија на
Skype 3.6.0.248 од официјалната страница.
Браво за брзата реакција на Skype програмерите. :bravo::bravo:

Извор:Computerworld
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Jas probav nekolku pati da ja simnam novata verzija, ama 3.6.0.244 ja dobivam, namesto 3.6.0.248 (vidi slika)... prochitav na internet deka i drugi lugje go imale istiot problem.

AMD_fan koja verzija ja imash ti?
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Еве откако прочитав за ова неколку пати пробав со update ама гледам повторно останува истата верзија 3.6.0.244. Не сум пробал да го спуштам одново Skype од нивниот сајт. Баш и мене ми е чудно ова ама изгледа сеуште не е пуштена новата верзија. :zbunet3:
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Da, istoto i kaj mene se sluchuva... probav i preku FreeBSD so wget da ja soberam novata verzija i pak ja dobiv 3.6.0.244
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Снимач на разговорите на Skype

Еве уште една новина за Skype.
Ecamm Networks го претстави софтверот под името Call Recorder за Skype. Новата верзија е компатибилна со неодамна претставеното Skype 2.7 издание. Софтверот, исто така вклучува нова двоканална опција за снимање на видео содржини, подобрување на квалитетот на видео снимките како и поправање на минорните проблеми.

Call Recorder отвора нов прозор во снимањето на Skype за Mac, односно им овозможува на корисниците да ги сочуваат дојдовните и појдовните повици што ги сакаат.

Повиците се чуваат како Quick Time фајлови кои потоа може да се конвертираат во MP3 фајлови. Софтверот користи AAC и H.264 кодек, кој обезбедува на максимален квалитет, а притоа зафата многу мал простор.

Извор: Идивиди
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.227
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно