Откриен Kraken - новиот ботнет црв

Статус
Затворена за нови мислења.

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Новиот ботнет црв - Kraken за многу кратко време заразил околу 400.000 компјутери а аналитичарите предвидуваат дека неговата експанзија тек претстои.
Главната карактеристика на Kraken е тоа што многу ефикасно им се прикрива на антивирус програмите. Kraken ги користи сите познати техники на прикривање и тоа многу ефикасно. Моментално дури 80% од антивирус програмите не го детектираат.
Kraken доаѓа преку е-маил порака и се прикажува како фотографија. Доколку корисникот ја отвори, црвот се инсталира и после тоа од вашиот компјутер испраќа по околу половина милион спам пораки дневно....... :isplashen:

Извор: arstechnica.com
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Коненчно и ја некому да сметам со спам пораки не само мене да ми никнуваат на глава.Најлошото е што повеќе од половина антивируси не го наоѓаат. Кога вчера заминав на McAfee страната немаше информација за некој вирус, а нивото на опасност беше на стандардното Elevated.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Nema potreba od tolku panika..
Veruvam deka podobrite AV programi za brzo vreme kje pochnat da go prepoznavaat crvot..
Od koga e osnovam prviot virus/spyware/crv.. nonstop ima vakvi trevogi..No, sho ne se reshilo do sega? Koj virus ostanal da pravi shteta niz svetot a i den denes da ne e detekniran?
Normalno nema takov.. Fakt e deka sekojdnevno se programiraat se poopasni i poteshko detektirlivi virusi ama pak za toa i sekojdnevno izleguvaat i se podobri anti-virusni..
Nema potreba od krevanje tolku prashina..
Mozhebi seushte anti-virusnite ne go detektiraat, no za mnogu brzo vreme kje stane ushte edna istorija kako i predhodnite "opasni nevozmozhno detektirlivi" virusi..
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Точно, до сега сите антивируси би требало да го детектираат.
 

greenman

Intern
9 ноември 2007
211
1
Samo prasanje na vreme do koga nema da go detektiraat AV,a so toa sto praka polovina milion spam poraki dnevno:isplashen::isplashen:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Samo prasanje na vreme do koga nema da go detektiraat AV,a so toa sto praka polovina milion spam poraki dnevno:isplashen::isplashen:

So ogled na toa shto temava e otvorena pred 20 saati, a za crvot sigurno e doznaeno i mnogu porano, nishto chudno vekje nekoi od poznatite av programi da go detektiraat crvot.
A za toa deka prakja polovina milion spam poraki dnevno, spored mene ne e izvodlivo..
I celo vreme da pushta poraki, vo tekot na celiot den nema da se soberat polovina milion.. Osven toa, crvot mozhe da se aktivira samo dokolku korisniko koj ima naletano na crvov, go ostavi ukluchen kompjuterot cel den, i 24 chasa da ima ostaveno aktivna konekcija na internet za spamovite da se isprakjaat..
Vo sekoj sluchaj, za prakjanje na mail znaeme deka potrebno e i malce vreme.. Duri nekogash koga e preoptereten serverot mozhe da fati i do edna minuta.. Mnogupati se sluchuva i da ne uspee prakjanjeto da se isprati mail..
Ako malce razmislish kje sfatish deka ne e vozmozhno da bidat isprateni tolkav broj spamovi..
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
. Osven toa, crvot mozhe da se aktivira samo dokolku korisniko koj ima naletano na crvov, go ostavi ukluchen kompjuterot cel den, i 24 chasa da ima ostaveno aktivna konekcija na internet za spamovite da se isprakjaat..
.

Според изворот:
Compromised systems have been observed sending up to 500,000 emails a day, and 10 percent of the Fortune 500 are currently infected.
Најверојатно претпоставка е дека набљудуваниот компјутер бил уклучен 24 часа и бил конектиран на интернет, па аналитичарите на крај дошле до таа бројка.
Мислам дека би требало повеќето антивируси веќе да го детектираат црвот. Секогаш вирусите и црвите се најопасни во првите неколку дена додека не ги препознаваат антивирусите. Како и да е..... ништо ново. :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,045
Мислења
870,718
Членови
30,376
Најнов член
7ea734
На врв Дно