Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Откажана online нарачка

Spodeli

Intern
5 октомври 2009
48
23
Здраво,

Направив нарачка преку нет од една спортска продавница.
Мислам дека начекав топ понуда, но со оглед на тоа што повеќе од 10 дена не ми испорачуваа ништо, им пишав на контакт маилот по што добив одговор дека за мојата нарачка имале направено технички пропуст, односно производот не подлежи на попуст и ми бараат трансакциска сметка за да ми вратат пари.

Барав на нет за заштита на потрошувачи дали можам да одбијам рефундирање, односно да инсистирам да си го добијам производот.
Тоа што го наоѓам се услови за откажување на договор од страна на купувачот,, но неможам да најдам дали продавачот има право да откаже нарачка.

Ме интересира да не е запознаен некој, или имал слично искуство?
Дали да се глупирам или да се помирам дека сепак немало топ понуда и да си добијам пари назад?
 

mviktors

Practice makes perfect
25 октомври 2012
1.098
1.604
mviktors's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5600X & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS TUF GAMING B550-PLUS
Storage
1TB 970 Evo + Samsung SSD 500gb + WD10EZEX 1TB
PSU
CM Vanguard 750W
RAM
2x8GB Kingston HyperX Predator
Video card
EVGA GeForce RTX 3070 Ti FTW3 ULTRA
Case
CM Storm Scout 2
Mouse
Logitech G305
Keyboard
A4Tech B120 Bloody
Audio
JBL LSR305 & HyperX Cloud Pro
Monitor
LG 27GL850 & Dell U2412M
OS
Win 11 x64
Од продавница која е дел од групацијата Sport M/Sportivison/Sportreality итн.?
Да се помириш и да не си го трошиш времето. Се имаат оградено во условите за користење дека може производот да го немаат на залиха и тогаш ќе ти ги вратат парите. Тотално несериозен пристап имаат повеќето македонски бизниси со онлајн нарачки. Неколку пати сум потрошил и време и пари со нив и немам намера веќе да нарачувам од тие продавници онлајн.
 

Spodeli

Intern
5 октомври 2009
48
23
Од продавница која е дел од групацијата Sport M/Sportivison/Sportreality итн.?
Да се помириш и да не си го трошиш времето. Се имаат оградено во условите за користење дека може производот да го немаат на залиха и тогаш ќе ти ги вратат парите. Тотално несериозен пристап имаат повеќето македонски бизниси со онлајн нарачки. Неколку пати сум потрошил и време и пари со нив и немам намера веќе да нарачувам од тие продавници онлајн.
Малце деликатно е... зе имаат оградено да, ама производот 100% го имаат на залиха. (само цената не им одговара, ми имаат пишано на маил).
Нарачав ВАУЧЕР од 9000мкд на 30% попуст (6.300мкд). Претпоставувам немаат ограничувања на ваучерот и дека можам да купувам производи на попуст, со што попустот би дошол и над 50% кај некои производи.

Плус и во условите вели:
Интерспорт не гарантира дека нарачаниот производ го има на залиха. Процесирањето на нарачки се врши секој работен ден од 08:00 до 16:00 часот. Доколку во моментот на процесирање на нарачката нарачаниот производ го нема на залиха, Интерспорт се обврзува во рок од 7(седум) работни дена да Ве извести за недостапноста на истиот. Во случај на недостапност на нарачаниот производ, доколку производот е платен со платежна картичка, потребно е да ја наведете Вашата трансакциска сметка за враќање на уплатените средства од страна на Интерспорт.
Поминати се повеќе од 10 работни денови и да не реагирав, никој немаше да ме извести за ништо..
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.471
5.716
Малце деликатно е... зе имаат оградено да, ама производот 100% го имаат на залиха. (само цената не им одговара, ми имаат пишано на маил).
Нарачав ВАУЧЕР од 9000мкд на 30% попуст (6.300мкд). Претпоставувам немаат ограничувања на ваучерот и дека можам да купувам производи на попуст, со што попустот би дошол и над 50% кај некои производи.

Плус и во условите вели:

Поминати се повеќе од 10 работни денови и да не реагирав, никој немаше да ме извести за ништо..
Ако имаш време за трошење, речи им дека не прифаќаш еднострано откажување од договорот и дека ќе бараш правда ако за два дена не ти испорачаат. После пријави ги во Државна Пазарна Инспекција дека своеволно се откажуваат од договорот (глобите се поголемички, најди ги во законот). Ако имаш време...
 

mviktors

Practice makes perfect
25 октомври 2012
1.098
1.604
mviktors's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5600X & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS TUF GAMING B550-PLUS
Storage
1TB 970 Evo + Samsung SSD 500gb + WD10EZEX 1TB
PSU
CM Vanguard 750W
RAM
2x8GB Kingston HyperX Predator
Video card
EVGA GeForce RTX 3070 Ti FTW3 ULTRA
Case
CM Storm Scout 2
Mouse
Logitech G305
Keyboard
A4Tech B120 Bloody
Audio
JBL LSR305 & HyperX Cloud Pro
Monitor
LG 27GL850 & Dell U2412M
OS
Win 11 x64
Малце деликатно е... зе имаат оградено да, ама производот 100% го имаат на залиха. (само цената не им одговара, ми имаат пишано на маил).
Нарачав ВАУЧЕР од 9000мкд на 30% попуст (6.300мкд). Претпоставувам немаат ограничувања на ваучерот и дека можам да купувам производи на попуст, со што попустот би дошол и над 50% кај некои производи.

Плус и во условите вели:

Поминати се повеќе од 10 работни денови и да не реагирав, никој немаше да ме извести за ништо..
Да, твојата ситуација е специфична бидејќи нарачуваш ваучер што сигурно го имаат. Пробај пријави ги во Државен пазарен инспекторат, копуци се и заслужуваат да ги казнат. Јас имав ситуација каде што пробувам патики во Сити мол и ги нарачувам во салон преку нивен компјутер онлајн за да го фатам попустот, за да ми се јават после два дена да ми кажат дека ги немало на залиха.
 
20 јуни 2008
573
613
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X & Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 980 Pro 1 TB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Razer Basilisk V3 Pro
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Се случуваат грешки во цени. Ти побарале сметка да ти ги вратат парите. Тоа што поминале денови без да те контактираат, без разлика дали имале приметено или не, не е во ред и можеле заради тоа сепак да ти го дадат ваучерот со попуст како знак на извинување.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.471
5.716
Се случуваат грешки во цени. Ти побарале сметка да ти ги вратат парите. Тоа што поминале денови без да те контактираат, без разлика дали имале приметено или не, не е во ред и можеле заради тоа сепак да ти го дадат ваучерот со попуст како знак на извинување.
Ова не е грешка. Еднострано ја менуваат цената нагоре. Ќе го добиеш ако ја платиш цената плус 30%. Без да има промена на цената на производот. Долга и широка, дури мислам и по Закон за облигациони - во моментот кога ќе парите преоѓаат на другата сметка, веќе нема лесно повлекување од договорот. Зошто во Телеком ти даваат сметка од еден денар за бесплатен телефон?
 
20 јуни 2008
573
613
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X & Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 980 Pro 1 TB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Razer Basilisk V3 Pro
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Ова не е грешка. Еднострано ја менуваат цената нагоре. Ќе го добиеш ако ја платиш цената плус 30%. Без да има промена на цената на производот. Долга и широка, дури мислам и по Закон за облигациони - во моментот кога ќе парите преоѓаат на другата сметка, веќе нема лесно повлекување од договорот. Зошто во Телеком ти даваат сметка од еден денар за бесплатен телефон?
Како тврдиш дека не е грешка? Не ги тргнале ваучерите од попустите и се случило тоа што се случило.
За каков договор зборуваш? Членот потпишал нешто? Може само да се сложи со условите на користење на сајтот. Ако таму има нешто дека мора да го дадат производот (а не верувам дека има) тогаш арно. Во друг случај ништо од бизнисот.
 

krema

Epic
24 јуни 2009
14.890
14.652
youtu.be
И обично наведуваат дека продавачот може да ја смени цената без никаква претходна најава (за да се оградат од вакви ситуации).
Инаку се сложувам со @Ivicakmk.
 
Последна промена:

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.471
5.716
Како тврдиш дека не е грешка? Не ги тргнале ваучерите од попустите и се случило тоа што се случило.
За каков договор зборуваш? Членот потпишал нешто? Може само да се сложи со условите на користење на сајтот. Ако таму има нешто дека мора да го дадат производот (а не верувам дека има) тогаш арно. Во друг случај ништо од бизнисот.

Секоја купопродажба е ДОГОВОР меѓу две страни.

Префрлањето пари е потпишување. Не им ги пуштил без везе, туку кликајќи на страна што продавачот ја направил за таа намена. Ако нема договор на сајтот, останува Закон за облигациони односи и Закон за заштита на потрошувачите.
Мислењето е автоматски споено:

И обично наведуваат дека продавачот може да ја смени цената без никаква претходна најава (за да се оградат од вакви ситуации).
Инаку се сложувам со @Ivicakmk.
Освен кога е веќе целосно платено. Тука завршува дискусијата - купувачот ги испорачал парите во целост а овие еднострано се повлекуваат.
Мислењето е автоматски споено:

Значи според Закон за облигациони може членот да бара да се вратат парите како што се платени, нема трансакциски или ова она, плус со казнена камата од денот на плаќањето. Или робата.

Ама како што реков, ако има слободно време :) Казнена камата е 12,75% во моментов на годишно ниво. Колку повеќе се влечкаат, толку повеќе за купувачот.
 
Последна промена:
20 јуни 2008
573
613
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X & Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 980 Pro 1 TB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Razer Basilisk V3 Pro
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Секоја купопродажба е ДОГОВОР меѓу две страни.

Префрлањето пари е потпишување. Не им ги пуштил без везе, туку кликајќи на страна што продавачот ја направил за таа намена. Ако нема договор на сајтот, останува Закон за облигациони односи и Закон за заштита на потрошувачите.
Мислењето е автоматски споено:


Освен кога е веќе целосно платено. Тука завршува дискусијата - купувачот ги испорачал парите во целост а овие еднострано се повлекуваат.
Мислењето е автоматски споено:

Значи според Закон за облигациони може членот да бара да се вратат парите како што се платени, нема трансакциски или ова она, плус со казнена камата од денот на плаќањето. Или робата.

Ама како што реков, ако има слободно време :) Казнена камата е 12,75% во моментов на годишно ниво. Колку повеќе се влечкаат, толку повеќе за купувачот.
Ок :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.082
Мислења
974.214
Членови
35.390
Најнов член
lefkova.e
На врв Дно