• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Otg не работи А серии нa Samsung

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Miki98

Intern
13 јануари 2021
121
32
Здраво на сите другари
Имам сега samsung a40 -405fn
Е сега кога ставам отг не го препознава ни свети како да не работи,уклучено усб дебуг пак не работи,пробавме кај другарот на на самсунг а50 пак не работи и уклучено усб дебуг пак не работи.
До што е проблемот?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,635
3,013
Здраво на сите другари
Имам сега samsung a40 -405fn
Е сега кога ставам отг не го препознава ни свети како да не работи,уклучено усб дебуг пак не работи,пробавме кај другарот на на самсунг а50 пак не работи и уклучено усб дебуг пак не работи.
До што е проблемот?
Кај мене работи. А50. USB Debugging ON, Defaultat USB Configuration: Transfering files. Restart на телефокот и пробај. Некогаш нејќе баш со сите ОТГ адаптери и усбиња.

п.с. некад сака и пауер офф, ставаш ОТГ и така го палиш.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,823
9,250
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Здраво на сите другари
Имам сега samsung a40 -405fn
Е сега кога ставам отг не го препознава ни свети како да не работи,уклучено усб дебуг пак не работи,пробавме кај другарот на на самсунг а50 пак не работи и уклучено усб дебуг пак не работи.
До што е проблемот?
Отг адаптерот проверено работи? Кабел C<>Micro не работи да знаеш.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Miki98

Intern
13 јануари 2021
121
32
Прбано и со baseus type,пак не работи,иџгледа има некој глич од софтверот на андроидиот на сите телефони кои не направиле упдате.
Со андроид 11 пак исто.
 

Атачменти

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,823
9,250
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Прбано и со baseus type,пак не работи,иџгледа има некој глич од софтверот на андроидиот на сите телефони кои не направиле упдате.
Со андроид 11 пак исто.
Дали си сигурен дека е OTG кабел а не само конвертор од усб Ц во микро? Има разлика. OTG има пин до GND кој треба да е споен со него за да го детектира дека е OTG и да работи и reverse charge.

1627148349418.png
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Miki98

Intern
13 јануари 2021
121
32
Дали си сигурен дека е OTG кабел а не само конвертор од усб Ц во микро? Има разлика. OTG има пин до GND кој треба да е споен со него за да го детектира дека е OTG и да работи и reverse charge.

Погледнете го атачментот 102765
Друже јас не го правев отг кабелот,го купив и пишаше дека е отг и двата ги пробав и басеус,на микро телефони работат пробано на друг тел со тупје ц не сум пробал
Освен на а50 и слично е пак не работи
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,635
3,013
Прбано и со baseus type,пак не работи,иџгледа има некој глич од софтверот на андроидиот на сите телефони кои не направиле упдате.
Со андроид 11 пак исто.
Еве го мојот кабел/адаптер

Си работи нај ОК на А50 од пред нова година, со неколку апдејти измеѓу, и 10 на 11 апдејт.

Sent from Телефон using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

Miki98

Intern
13 јануари 2021
121
32
Еве го мојот кабел/адаптер

Си работи нај ОК на А50 од пред нова година, со неколку апдејти измеѓу, и 10 на 11 апдејт.

Sent from Телефон using Tapatalk
Ќе го нарачам и ќе пробам пак со тој да видам.
Ако не ќе менам тел. го планирах како декстоп да го користев и други работи но ништо од тоа,ќе го дадам телот.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,635
3,013
Ќе го нарачам и ќе пробам пак со тој да видам.
Ако не ќе менам тел. го планирах како декстоп да го користев и други работи но ништо од тоа,ќе го дадам телот.
A50ka kako desktop? Ne si igraj.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,635
3,013
Да со маус и тастатура,за пишување и правење видеа,довонло има рам 4гб се доболни за оваа.
А зашти не си го врзеш на компјутер со Link to Windows и да пробаш. Не ми е баш јасно што сакаш да пишуваш и какви видеа да правиш, ама А40ка so Exynos 7904 за тоа како десктоп.... Hmmm

Sent from Телефон using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

Miki98

Intern
13 јануари 2021
121
32
А зашти не си го врзеш на компјутер со Link to Windows и да пробаш. Не ми е баш јасно што сакаш да пишуваш и какви видеа да правиш, ама А40ка so Exynos 7904 за тоа како десктоп.... Hmmm

Sent from Телефон using Tapatalk
Видеа за форумот што го имам,да го рашираш по ут
Софтвер инсталирање,аппликации итн..
Лаптопот нешто не ми во ред,трепка кога имам гледам нешто,црно се појави милисекунда во различни места и пак се врати во нормала,незнам што му е,изгледа го прегреав процесорот од phpstorm и други програми.
На лаптопот имав инсталирано на виртуал андроид за аппликации и тестирање на нив да почнев со вида.
Веќе имам уплоадирано само две видеа интро се и презенатции.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,740
1,231
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,864
9,329
Скопје

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,281
Членови
29,919
Најнов член
ile009
На врв Дно