OTF енкриптирање на фалјови

Дискусија во форумот 'Криптографија // Стеганографија // Енкрипција' започната од moongose, 3 Август 2017.

 1. moongose

  moongose Активен гик

  1,174
  1,190
  19 Јули 2013
  Имам еден фолдер со многу под-под фолдери со содржина, вкупно неколку десетици гигабајти и повеќе илјади фајлови. Од истиот сакам да направам бекап во клауд, но содржината да биде енкриптирана.
  Потребно е да се задржи постојната структура и да може лесно да се надополнува понатака со нови фајлови.
  Наједноставен начин ми се гледа со креирање енкриптирана партиција со truecrypt/veracrypt, но тука е проблемот што и при најмала измена, ќе треба да се качува целиот фајл од повеќе гигабајти, што е непрактично како решение.
  Има ли некој начин или софтвер со кое што по првичното качување на енкриптираната содржина ќе овозможи инкрементално додавање на новите содржини со задржување на постоечката фајл структура?

  Некои предлози или решенија за оваа ситуација?
   
 2. kirev

  kirev Sensei

  4,403
  2,848
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
 3. kebe

  kebe Гик

  192
  152
  29 Март 2012
  Машко
 4. Isak Keyten

  Isak Keyten Активен гик

  1,045
  1,179
  25 ноември 2014
  инкрементални апдејтс = послаба енкрипција (по моја логика колку што се разбирам од енкрипција)
  пошто ако имаш рандом Salt со секоја промена целиот фајл ќе е различен и нема да може да е само delta (парцијален) апдејт

  не знам дали ќе најдеш нешто вакво, ако најдеш баш објави ме занима и мене
   
 5. moongose

  moongose Активен гик

  1,174
  1,190
  19 Јули 2013
  Го гледав Boxcryptor уште пред да ја отворам темава, треба да го пробам. Во суштина е јузер френдли имплементација на EncFS од вториот предлог.
  Некој има непосредно искуство со проблематикава?
   
Слични теми
 1. WhiteDeath
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  3,045
Вчитување...

Сподели