• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

OTF енкриптирање на фалјови

  • Ја почнал/а темата
  • #1

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,520
2,847
Имам еден фолдер со многу под-под фолдери со содржина, вкупно неколку десетици гигабајти и повеќе илјади фајлови. Од истиот сакам да направам бекап во клауд, но содржината да биде енкриптирана.
Потребно е да се задржи постојната структура и да може лесно да се надополнува понатака со нови фајлови.
Наједноставен начин ми се гледа со креирање енкриптирана партиција со truecrypt/veracrypt, но тука е проблемот што и при најмала измена, ќе треба да се качува целиот фајл од повеќе гигабајти, што е непрактично како решение.
Има ли некој начин или софтвер со кое што по првичното качување на енкриптираната содржина ќе овозможи инкрементално додавање на новите содржини со задржување на постоечката фајл структура?

Некои предлози или решенија за оваа ситуација?
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,124
1,265
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Имам еден фолдер со многу под-под фолдери со содржина, вкупно неколку десетици гигабајти и повеќе илјади фајлови. Од истиот сакам да направам бекап во клауд, но содржината да биде енкриптирана.
Потребно е да се задржи постојната структура и да може лесно да се надополнува понатака со нови фајлови.
Наједноставен начин ми се гледа со креирање енкриптирана партиција со truecrypt/veracrypt, но тука е проблемот што и при најмала измена, ќе треба да се качува целиот фајл од повеќе гигабајти, што е непрактично како решение.
Има ли некој начин или софтвер со кое што по првичното качување на енкриптираната содржина ќе овозможи инкрементално додавање на новите содржини со задржување на постоечката фајл структура?

Некои предлози или решенија за оваа ситуација?
инкрементални апдејтс = послаба енкрипција (по моја логика колку што се разбирам од енкрипција)
пошто ако имаш рандом Salt со секоја промена целиот фајл ќе е различен и нема да може да е само delta (парцијален) апдејт

не знам дали ќе најдеш нешто вакво, ако најдеш баш објави ме занима и мене
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,520
2,847
Го гледав Boxcryptor уште пред да ја отворам темава, треба да го пробам. Во суштина е јузер френдли имплементација на EncFS од вториот предлог.
Некој има непосредно искуство со проблематикава?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,526
Мислења
822,613
Членови
28,051
Најнов член
Marko Janevski
На врв Дно