OTF енкриптирање на фалјови

Дискусија во форумот 'Криптографија // Стеганографија // Енкрипција' започната од moongose, 3 Август 2017.

1. moongose

moongose Активен гик

1,174
    1,190
    19 Јули 2013
    Имам еден фолдер со многу под-под фолдери со содржина, вкупно неколку десетици гигабајти и повеќе илјади фајлови. Од истиот сакам да направам бекап во клауд, но содржината да биде енкриптирана.
    Потребно е да се задржи постојната структура и да може лесно да се надополнува понатака со нови фајлови.
    Наједноставен начин ми се гледа со креирање енкриптирана партиција со truecrypt/veracrypt, но тука е проблемот што и при најмала измена, ќе треба да се качува целиот фајл од повеќе гигабајти, што е непрактично како решение.
    Има ли некој начин или софтвер со кое што по првичното качување на енкриптираната содржина ќе овозможи инкрементално додавање на новите содржини со задржување на постоечката фајл структура?

Некои предлози или решенија за оваа ситуација?

2. kirev

kirev Sensei

4,403
    2,848
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
  3. kebe

kebe Гик

192
    152
    29 Март 2012
    Машко
  4. Isak Keyten

Isak Keyten Активен гик

1,045
    1,179
    25 ноември 2014
    инкрементални апдејтс = послаба енкрипција (по моја логика колку што се разбирам од енкрипција)
    пошто ако имаш рандом Salt со секоја промена целиот фајл ќе е различен и нема да може да е само delta (парцијален) апдејт

не знам дали ќе најдеш нешто вакво, ако најдеш баш објави ме занима и мене

5. moongose

moongose Активен гик

1,174
    1,190
    19 Јули 2013
    Го гледав Boxcryptor уште пред да ја отворам темава, треба да го пробам. Во суштина е јузер френдли имплементација на EncFS од вториот предлог.
    Некој има непосредно искуство со проблематикава?

Слични теми
  1. WhiteDeath
    Одговори:
    11
    Прегледи:
    3,045
Вчитување...

Сподели