1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

[OSX] - Transmission Web Interface

Дискусија во форумот 'Туторијали' започната од HijackHacker, 10 Мај 2009.

 1. HijackHacker

  HijackHacker
  Gaining Experience

  5,108
  297
  21 Февруари 2008
  Машко
  Web Designer
  Во овој туторијал ќе збориме за Transmission програмот за симнување на торенти од интернет. Тој е наменет за Mac OS X, па затоа овој туторијали ќе биде меѓу првите за овој ОС. :)


  1. Се разбира дека треба да го имате веќе интсталирано програмот. Ако го немате посетете ја официалната страна, овде.
  2. Отворете го програмот, и влезете во делот Preferences.

   [​IMG]
  3. Појдете во табот Remote.

   [​IMG]

   Секоја опција ќе ја разгледаме засебно:

   Enable remote access - Да дозволите пристап преку интернет на самиот панел.
   Require authentication - Препорачливо. Да се бара најавување на кориникот пред да му биде даден пристап на панелот. Треба да внесете ваше корисничко име и лознка.
   Listening port - Порт преку кој ќе пристапувате го панелот. Ако имате рутер, портот треба да биде отворен.
   Only allow the following IP... - Да дозволите само специфични ИП адреси да имаат пристап кон панелот.
   Display the web interface... -
   Да го прикажете панелот на ЛАН мрежата преку Bonjour сервисот.
  4. Откако ќе подесите се според ваши "свиѓања", кликнете на Launch Web Interface за да го видите панелот.

   [​IMG]
  5. На самиот панел има повеќе опции за следење на прогресот на торентите, нивно отстранување, додавање на нови, итн.
  Исто така ќе имате пристап кон панелот преку: VASATA.I.P.ADRESA:pORTOT или како за пример 123.123.123.123:1234
  Ако имате динамична ИП адреса, или едноставно сакате да имате домаин наместо ИП адреса за пристап кон панелот, следете го туторијалот на Supporter.
   
  2 « број на членови на кои им се допаѓа ова.
 2. LiquidWorm

  LiquidWorm
  Администратор

  2,667
  183
  26 Март 2007
  Одличен туторијал, само да напоменам дека не е само за MacOS, го користам на Linux Fedora...

  http://www.transmissionbt.com/

  :bravo:
   

Сподели

Вчитување...