1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Останете подалеку од А1, Повеќе не дозволуваат да отвараш порти.....

Дискусија во форумот 'A1 (Vip/Blizoo)' започната од kristijan1001, 17 Септември 2019.

1. kristijan1001

kristijan1001
    Intern

54
    17
    29 Септември 2014
    Машко
    Само што завршив да се расправам со нив на телефон. До пред 2 дена се беше океј, порано ќе им се јавев и отворени беа 2-3 Месеци потоа се јавував повторно да ги отворат.

Но сега ситацијата е променета и неможат повеќе да ги отвараат. Ова е стварно идиотска работа, ми вика оди стави си статичка ип ако сакаш отворени портови.

Тоа што го имаш пристап во модемот е се само за украс никој од функциите не функционираат зошто се блокирани од страна на нив (Portforward, DMZ Host etc.)

Ако играш игри со срејќа на А1 со Strict NAT Type. Ако сакаш сервер да отвориш и со тоа со срејќа треба Hamachi користиш. Јас имав исто сервер , што ќе неможам да го отварам повеќе поради ова.

Draynor, ARMac, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
  2. Serko

Serko
    Gaining Experience

58
    97
    30 Август 2018
    Машко
    Друже иам проблем буквално ист како твојот.
    Со денови пробуваме со другар да се стаиме на AC Unity Co-op и никако неможеме поради тоа што Nat Type ни е на Strict.
    Доколку сменам на статична ip адреса, дали Nat Type ќе ми бидe Open или мора и друго да се ебавам?
    Фала ти однапред.

3. kristijan1001

kristijan1001
    Intern

54
    17
    29 Септември 2014
    Машко
    Sega samo sto zborev so niv me teraat 300denari za staticka ip da stavam samo za da mozam da otvoram portovi. Nesto sto do vcera bese besplatno. A i ne mi e potrebna staticka ip. Mnogu podobro mi e ip to da mi se menuva na restart. Edinstveno nesto sto mozes da napravis e server na tunngle (neznam dali postoi uste) ili hamachi. Ili pak da plakas 300den poveke koj spored niv bi ti dalo sansa da otvaras portovi ama ke imas staticka ip. Menuvanje na staticna lokalna sto ti e dozvoleno vo ruterot nepravi nikakva razlika toa e samo na lokalno nivo.

Сподели

Вчитување...