1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Туторијал Основно запосзнавање со C++

Дискусија во форумот 'C // C++' започната од Илија Ристов, 2 Февруари 2018.

 1. Илија Ристов

  Илија Ристов
  Intern

  2
  23
  2 Февруари 2018
  Машко
  „ Пред се здраво. Јас сум Илија Ристов, малд програмер. Сакам многу да програмирам имам само 15 години, со програмирање се занимавам уште од 10 години. Сакам многу да помагам бидејќи некој кој сам учи, кој што нема поддршка од ништо, никој најдобро знае колку е мачно како и да е.. да започнеме. “

  Знаеме дека процесорот разбира само машински јазик односно децимали што се разбилви за него. Програмскиот јазик ни служи за комуникација помеѓу корисникот и компјутерот, помеѓу кумпјутер со друг компјутер и сл. Програмерите кој што пишуваат програма во одреден програмски едитор знаат дека има логичка и синетичка грешка. Синетичката грешка е исто како и граматиката(акцентирање, ставање апосторв, ставање запирка, точка итн) само овде се симболите кој што се користат не смеат тие да се испуштат. За да се провери да ли имаме грешка во програмерскиот код потребно ни е некој да ни го прегледа нели? Некој што разбира повеќе затоа тука е компајлерот(compiler) како ментор да ни ги открие грешките тој разбира само синетички грешки, неможе да распознава логички. За програмерот да не бара посебен едитор, компајлер па да ја теситра некаде програмата имаме програмерски пакети. Неколку најпознати програмерски пакети се „Dreamwaver(PHP, HTML, CSS), Eclips(C++, C#, Pascal, Python)“. Овие програмски пакети ги извршуваат сите функции кој што ги наведив погоре и програмскиот код го прави разбирлив за процесорот односно го претвара во машинскиот јазик(единици и нули).

  Во последниве години најистакнат програмски едитор за C++ е Code::Blocks :
  Screenshot_1.png

  За да ја симнете оваа пгорама стиснете овде.

  Откако ќе отидете на овој линк изберете го „codeblocks-17.12-setup.exe“ ќе стиснете на „Sourceforge.net“ за да го симнете.

  Screenshot_2.png

  Потоа слете ги ове чекори:

  Screenshot_3.png
  Screenshot_4.png

  Screenshot_5.png
  Screenshot_6.png

  Screenshot_7.png
  Screenshot_8.png
  Screenshot_9.png

  Тоа беше се, потоа само ја вклучувате програмата. Повеќе објаснување околку C++ во следниот туториал мило ми беше што решивте да ги следите моите инструкции. Се надевам ќе се дружиме од денес. Доколку има некој нејасни работи слободно пишете ми во коментар, пораката, на мојот фејсбук, на мојот емаил. Ќе ви одговорам штом можам. Поздрав.
   
  На Nepoznat IT, Lokvan, igorimor и уште 20 други им се допаѓа ова.
 2. Ado1337

  Ado1337
  Intern

  1
  1
  24 Декември 2017
  Машко
  Само напред!!
   
  На Илија Ристов му/ѝ се допаѓа ова.
 3. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  692
  374
  25 Јули 2015
  Машко
  Икономист
  Респект другарче!
  Одличен старт со C++. :)
   
  На Илија Ристов му/ѝ се допаѓа ова.
 4. alderson

  alderson
  Intern

  45
  22
  18 Јануари 2018
  Машко
  Само напред другарче..
   
 5. stevo15

  stevo15
  Gaining Experience

  254
  197
  17 Септември 2012
  Машко
  Имам само една забелешка, не е „синтетичка“ туку „синтаксиска“ грешка.
   
  На Илија Ристов му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Илија Ристов

  Илија Ристов
  Intern

  2
  23
  2 Февруари 2018
  Машко
  Ти благодарам, не забележав.
   
 7. moongose

  moongose
  Unstoppable

  1,813
  2,049
  19 Јули 2013
  Синтаксична.
   
 8. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,337
  3,729
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
 9. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,706
  2,001
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel
  Не би рекол дека е нај користен, 7 од 10 користат QT Creator, 2 од 10 користат vim, 1 од 10 е на Coed Blocks (тоа е практикантот). Барем таков впечаток од комуникација со луѓе и фирми што користат C/C++.

  Јас лично корисам QT Creator.
   
  На Илија Ристов и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 10. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,293
  24,790
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Boki пошто тој е почетник, текстот му е за почетници нека биде како што вика... лесно се прешалтува после на друго IDE
   
 11. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  799
  668
  27 Јуни 2012
  Мислам дека за почетнници Codeblocks е супер и не е пренатрупан, така да сугестијата му е на место. Сум бил во истото сра*е. :)

  Испратено од [device_name] преку IT.mk форум апликација
   

Сподели

Вчитување...