• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Основи на Winsock

  • Ја почнал/а темата
  • #1

NIKIHACK

Intern
10 февруари 2008
438
27
www.facebook.com
Во овој туториал ке ве научам како да ја користите Winsock контролат,за да направите апликација за комуникација или на нашки кажано чат апликација, мрежна игра, email checkers, и се друго што користи Winsock!

Winsock iе комуникациски елемент кои ви овозможува да комуницирате со другите компјутер преку мрежата/интернетот. Со користењето на TCP/IP или UDP протоколите, можете да испраќате податоци од еден компјутер на друг. Во овој сличај ние ке ја користиме Winsock контролата во visual basic. Како за полеток,отворете го visual basic, then и додадете Winsock Control.
Значи додадете едена Winsock Control. Наредно, направете 2 command buttons . Label еден 'Connect' а другото 'Host'.
На 'connect' копчето, доделете му го следниот код:


Код:
Port = inputbox("Na koj port sakate da se hostirate ?")
Winsock1.localport = Port
Winsock1.Listen

Ако кликнете на 'host' копчето, тоа ке го активира серверот и ке почека некој да се обиде да се конектира.

Сега, двоен клик на Winsock конторлата и најдете го sub 'winsock1_ConnectionRequest'. Под тоа додадете го следиот код


Код:
if winsock1.state <> sckclosed then winsock1.close
winsock1.accept RequestID.
Тој код му овозможува на клиентот да се конектира. Сега, додадете уште едно копче и именувајте го како 'Send'. На него додадете му го следниот код.


Код:
Text = inputbox("Isprati?")
winsock1.senddata text
Кога ке кликнете на тоа копче, ке се испратат податоци до другиот компјутер, без разлика дали сте клиент или хост. Ви треба начин на кој податоците ке пристигаат и на двата компјутера, двоен клик на Winsock контролата, потоа најдете го 'winsock1_RecieveData' sub (или нешто слично). И ставете го следниот код.

Код:
winsock1.getdata(data,vbstring,bytestotal)
msgbox Data
Oва ги прикажува податоците што другиот компјутер ви ги испрати.

Се надевам дека не отидов предалеку со објаснувањето,и дека е доста едноставно и може да биде разберено од секого.

За да ја тестирате програмата, компајлирајте ја, потоа отворете го 3 пати. Во едното, кликнете на 'host' копчето и внесете вредност за портот 100 (Можете да пишете порт по ваша желба (од 1 до 1000 или повеке!))
Во другото кликнете на 'Connect' И потоа внесете 'Localhost' за сервер, и портот треба да биде 100!
Ова ке креира loop, и ке се конектирате сами со себе. Во другиор од примероците , кликни на 'Send', потоа внеси порака. Не, не пишувајте било каква порака пишете 'Hello World!'. Хахах Колку оргинално,можеби некој ке помисли знак од вселената ехехе? Кликнете OK, потоа ке се отвори message box во другиот пример од стартуваната програма и ке се појави испратената порака. Можете истотака да користите 127.0.0.1 како хост наместо Localhost, бидејки тоа е иста работа, само во форма на IP адреса.
Се надевам дека добро го свативте сево ова,и доколку има некои грешки во кодовите,пишете сигурно сум побркал нешто,ма да не верувам.поззз
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Winsock од секогаш било доста корисна контрола. Браво :bravo:


бтњ. Модови, не би било боље ова во Турториали?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

NIKIHACK

Intern
10 февруари 2008
438
27
www.facebook.com
а јас викам го избришал некој,оно еве го кај ми било,само не ми е јасно зошто не оставивте и копија таму кај што јас оргинално го постирав?:plachko2:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
а јас викам го избришал некој,оно еве го кај ми било,само не ми е јасно зошто не оставивте и копија таму кај што јас оргинално го постирав?:plachko2:
Нема потреба една иста содржина да се постира во повеќе подфоруми, бидејќи само непотребно ќе се пренатрупа целиот форум и ќе се намали прегледноста и навигацијата низ форумов.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Nice one.. +1 реп from me.

Гледам се загреа со Туториаливе. Браво Продолжи со добрата работа.:bravo:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,751
Мислења
856,676
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно