1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

OSMC или LibreELEC?

Дискусија во форумот 'Софтвер за останати видови на ИТ уреди' започната од skullmonkey, 28 Август 2019.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,174
  3,290
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Во темата за ПИ4 гледам сите форсираат ОСМЦ за КОДИ. Јас немам мрднато од Либре. Зошто го гледате како супериорно ОСМЦто?
   
 2. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,340
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
 3. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,174
  3,290
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
 4. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,340
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Од то шо го прочитав, ОЅМС е целосен оперативен шо има многу поголеми можности и перформанси него елекот. Елек е само за стримање напраен и толку, то му е едниствена намена. Нешто како мп3 плеер и ајпод/смартфон на пример: мп3 плеерот (читај libreelec) има само една намена и толку, а смартфонот (читај ОЅМС) репродуцира мп3 ама прај и многу појке од само музика слушање
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,637
  7,708
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  ОСМЦ за мене е побрз, по агилен и генерално подобро работи. Тоа е тоа, брзината пред се.

  На брзина не мислам само низ менија (иако е и таму побрз), него и софтверски рендеринг на HEVC фајлови на pi3, мада сега pi4 има хардверски декодер кој незнам дали е имплементиран.

  Плус редовни апдејти месечни и неделни (ако има хотфикс)
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 6. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,174
  3,290
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  По некоја логика елекот е по лесен и треба по брз да е. Чудно...
   
 7. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,340
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  На то гледај вака:страна 1) ти си производител, и сакаш да прајш мп3 плеери. Тебе ти е битно да функционира само плеерот, да е доволно брз (зборувам за вчитување на фајлови) и репродуцирање. Страна 2) ти прајш оперативен систем. Го оптимизираш да работи шо е можно побрзо. Да е разновиден (ова кај мп3 плеерот не ти треба воопшто, шо би било шо е разновидно нели?), функционален и пред се брз. Таквите подобрувања се осеќаат во сите сегменти - ui, менија, софтвер за репродуцирање аудио/видео итн. Подобрувања на оперативниот систем се благодетни за сите области. Поентата ми е дека креаторите на elec можат да го направат софтверот молњевито брз, ама то е то, нема шо друго да се прај со него освен да работи за репродуцирање на аудио фајлови. Ја гледаш разликата сега?
   
 8. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,174
  3,290
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Токму тоа зборам. Мене ми треба ексклузивно само за коди.
   
 9. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,290
  840
  12 Април 2013
  Машко
  Си користел ли ОСМЦ или Либре до сега?
   
 10. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,340
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Ако гледаш од мојот пост шо си го цитирал, првата реченица ти го дава одговорот. Еве да одговорам исто, не, не сум користел. Јасно кажав дека од то шо сум го прочитал од то давам одговор.
   
 11. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,290
  840
  12 Април 2013
  Машко
  Јас го видов ама ај пак да прашам може ке го смениш мислењето, па како не те мрзеше долги постови да пишуваш ако немаш лично искуство од овие 2 работи?
   
 12. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,340
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Ако, прашај си пак. На даден одговор, прашај си пак, да се осигураш. Кој пита не скита :)
   
 13. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,657
  1,453
  27 Јануари 2011
  Машко
  Кога ја земав Питата одма инсталирав OSMC и Yatse за контрола на Кодито и не сум имал потреба да менувам ништо се си работи како што треба. На 2 места ми е наместено OSMC со Balkan Green и цепа без проблеми.
  Не сум пробал други инсталции, во план ми е да додадам RetroPi за игрички и толку. Брзина помалку повеке секунда, две...пет не ми смета, побитно ми е да е стабилно.
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 14. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,174
  3,290
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Мене ми праи баверинг на локални 1080п фајлови на оние пи кои ми се на вифи. Мислев тука дали ќе ќарам ама изгледа не.
   
 15. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,174
  3,290
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...