1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

OSMC или LibreELEC?

Дискусија во форумот 'Софтвер за останати видови на ИТ уреди' започната од skullmonkey, 28 Август 2019.

1. skullmonkey

skullmonkey
    Модератор

3,950
    3,058
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    Во темата за ПИ4 гледам сите форсираат ОСМЦ за КОДИ. Јас немам мрднато од Либре. Зошто го гледате како супериорно ОСМЦто?

2. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,726
    3,071
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
  3. skullmonkey

skullmonkey
    Модератор

3,950
    3,058
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
  4. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,726
    3,071
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    Од то шо го прочитав, ОЅМС е целосен оперативен шо има многу поголеми можности и перформанси него елекот. Елек е само за стримање напраен и толку, то му е едниствена намена. Нешто како мп3 плеер и ајпод/смартфон на пример: мп3 плеерот (читај libreelec) има само една намена и толку, а смартфонот (читај ОЅМС) репродуцира мп3 ама прај и многу појке од само музика слушање

На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ARMac

ARMac
    Орган

5,899
    6,526
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    ОСМЦ за мене е побрз, по агилен и генерално подобро работи. Тоа е тоа, брзината пред се.

На брзина не мислам само низ менија (иако е и таму побрз), него и софтверски рендеринг на HEVC фајлови на pi3, мада сега pi4 има хардверски декодер кој незнам дали е имплементиран.

Плус редовни апдејти месечни и неделни (ако има хотфикс)

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  6. skullmonkey

skullmonkey
    Модератор

3,950
    3,058
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    По некоја логика елекот е по лесен и треба по брз да е. Чудно...

7. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,726
    3,071
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    На то гледај вака:страна 1) ти си производител, и сакаш да прајш мп3 плеери. Тебе ти е битно да функционира само плеерот, да е доволно брз (зборувам за вчитување на фајлови) и репродуцирање. Страна 2) ти прајш оперативен систем. Го оптимизираш да работи шо е можно побрзо. Да е разновиден (ова кај мп3 плеерот не ти треба воопшто, шо би било шо е разновидно нели?), функционален и пред се брз. Таквите подобрувања се осеќаат во сите сегменти - ui, менија, софтвер за репродуцирање аудио/видео итн. Подобрувања на оперативниот систем се благодетни за сите области. Поентата ми е дека креаторите на elec можат да го направат софтверот молњевито брз, ама то е то, нема шо друго да се прај со него освен да работи за репродуцирање на аудио фајлови. Ја гледаш разликата сега?

8. skullmonkey

skullmonkey
    Модератор

3,950
    3,058
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    Токму тоа зборам. Мене ми треба ексклузивно само за коди.

9. 123456

123456
    Gaining Experience

863
    427
    12 Април 2013
    Машко
    Си користел ли ОСМЦ или Либре до сега?

10. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,726
    3,071
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    Ако гледаш од мојот пост шо си го цитирал, првата реченица ти го дава одговорот. Еве да одговорам исто, не, не сум користел. Јасно кажав дека од то шо сум го прочитал од то давам одговор.

11. 123456

123456
    Gaining Experience

863
    427
    12 Април 2013
    Машко
    Јас го видов ама ај пак да прашам може ке го смениш мислењето, па како не те мрзеше долги постови да пишуваш ако немаш лично искуство од овие 2 работи?

12. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,726
    3,071
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    Ако, прашај си пак. На даден одговор, прашај си пак, да се осигураш. Кој пита не скита :)

13. hipo

hipo
    Practice makes perfect

1,607
    1,364
    27 Јануари 2011
    Машко
    Кога ја земав Питата одма инсталирав OSMC и Yatse за контрола на Кодито и не сум имал потреба да менувам ништо се си работи како што треба. На 2 места ми е наместено OSMC со Balkan Green и цепа без проблеми.
    Не сум пробал други инсталции, во план ми е да додадам RetroPi за игрички и толку. Брзина помалку повеке секунда, две...пет не ми смета, побитно ми е да е стабилно.

На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
  14. skullmonkey

skullmonkey
    Модератор

3,950
    3,058
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    Мене ми праи баверинг на локални 1080п фајлови на оние пи кои ми се на вифи. Мислев тука дали ќе ќарам ама изгледа не.

15. skullmonkey

skullmonkey
    Модератор

3,950
    3,058
    25 Април 2007
    Машко
    Актер
    На smole му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
  1. Luidgi
    Одговори: