Осигурување на велосипед и велосипедисти

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,334
4,604
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Сакам да слушнам ваши искуства и размислувања на тема: осигурување на велосипед и велосипедисти. Гледам дека Сава осигурување и Еуролинк имаат пакети кои се движат од 1 € месечно па нагоре.

Во градскиов сообраќај се чувствува голем недостаток на возачка култура, има заштитени говеда кои сметаат дека улиците им се од господ дадени, но има и велосипедисти кои не почитуваат правила, поред велосипедска патека возат на тротоа, не погледнуваат ни лево ни десно кога преминуваат раскрсница...

Вреди ли да се земе едно вакво осигурување? Знам дека ниедни пари не вредат ако дојде ѓаволот по своето, но сепак... Дел од тие пакети покриваат и кражба, оштета, кршење и слично.
 

xristijanGTI

Gaining Experience
7 март 2011
316
360
Ќупурли
xristijanGTI's setup  
Processor & Cooler
R5 1600 AF
Motherboard
MSi Tomahawk B450 max
Storage
Samsung EVO 250GB SSD
PSU
550W EVGA SuperNOVA 550 G3
RAM
G.SKILL RipjawsV F4 DDR4 16GB
Video card
Gigabyte AORUS RX 580 4GB
Case
Thermaltake Versa J21
Mouse
Logitech MX master 3
Keyboard
HyperX Alloy FPS Pro Cherry MX Red
Audio
Logitech G430
Monitor
DELL p2418d
OS
Windows 10 x64
Сакам да слушнам ваши искуства и размислувања на тема: осигурување на велосипед и велосипедисти. Гледам дека Сава осигурување и Еуролинк имаат пакети кои се движат од 1 € месечно па нагоре.

Во градскиов сообраќај се чувствува голем недостаток на возачка култура, има заштитени говеда кои сметаат дека улиците им се од господ дадени, но има и велосипедисти кои не почитуваат правила, поред велосипедска патека возат на тротоа, не погледнуваат ни лево ни десно кога преминуваат раскрсница...

Вреди ли да се земе едно вакво осигурување? Знам дека ниедни пари не вредат ако дојде ѓаволот по своето, но сепак... Дел од тие пакети покриваат и кражба, оштета, кршење и слично.

Мислам дека за кражба важи само ако ти е од дома украден а не од надвор (јавно место). Имаше во група на фб дискутирано баш за овие осигурања за велосипед.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,989
Мислења
869,706
Членови
30,321
Најнов член
vasei12
На врв Дно