• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Осигурување на мобилен телефон

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Gilfoyle

Practice makes perfect
10 септември 2009
461
1,501
Барав по интернетов, се јавив во неколку осигурителни компании и сите беа како паднати од марс и првпат слушнале дека некој сака да осигура мобилен телефон.

Освен дечките во Uniqa кои ми кажаа дека може само преку Нептун и Еуролинк само преку Телеком. Односно дека само таму купените прозиводи може да добијат осигурување, приватни полиси не ваделе.

Ме интересира затоа што нели живееме во Македонија и сервиси како Samsung Protection+ и слично не постојат а не пак да функционираат, дали сте запознаени со некоја фирма што би осигурала телефон? Се работи за S7 Edge 64 што во Македонија е околу 50.000 денари. Значи не збориме да издадат полиса за нешто што е 2000 денари па да не можат. Кога можат да осигураат кинески моторчиња што чинат 500 евра не ја гледам понетата зошто да не можат да осигураат телефон. Премијата не треба да е огромна, треба да е доволна да се покрие трошок ако недај боже се случи нешто.

Телеком нуди супер осигурување од еуролинк за некоја смешна сума од 2.000 денари со тоа што што и да се случи на телефонот убаво пишува во правилата нели под кој услови ќе ви направат сервис или замена до 400 евра. Но за жал телефонот се зема од one.vip и нема можност да се осигура кај нив.

Јасно ми е дека ќе најдат милион начини да не ти платат но доколку се убаво напишани правилата и доколку јас како корисник сум ги прифатил има начин па макар и со тужба да си добиеш тоа што ти следува.

Ве молам доколку некој има информација, за било какво осигурување/сервис како Samsung Protection + да се нуди во нашава прекрасна државичка слободно пишете.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,859
11,133
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ова е само мое мислење, не е информација:
Кај нас осигурување на мобилен би спаѓало во многу ризична осигурителна категорија.
Ако телефонот е 50.000 тогаш огромна е шансата дека ќе ти го украдат или дека „ќе си го украдеш од сам себе“ или „сестра ти ќе ти го украде“ па ќе бараш отштета.
Скутерите од 500 евра се друга работа, они имаат регистерски таблички, полесно тракабилни се, полиција ја тера таа работа.

Јас да сум некој осигурител, не би осигурувал мобилни телефони, бидејќи премијата заосигурување би била толку висока што не би била исплатлива за уплата, со оглед на тоа што се ризична категорија.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,614
14,615
Се праат мрднати. Овдека не се исплати таква премија но во странство итекако ги осигуруваат. Но и таму, како и секаде, осигурителните компании гледаат да измрдаат и да не платат особено ако има франшиза во договорот.
Без да ги објаснувам предностите на западот над банана државата само да кажам дека овој тип на осигурувања одат при купување на телефонот па така имаш премии кои се движат од 30+ евра годишно (обично за две години) и опфаќаат поправки (лупам сега) до кај 150 евра (дисплеј, батерија и сл.)

Ништо особено. Плаќаш две години, се скршил или не се скршил. За кражба работите се комплицираат затоа што треба записник од полиција (увид, отисоци, сведоци, изјави и сл.)
Непотребна компликација заради која не се исплати да сведочиш лажно и да имаш работа со мурија.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Gilfoyle

Practice makes perfect
10 септември 2009
461
1,501
Не зборам јас за кражба, ниту во на Телеком договорот кога купуваш од телеком не стој кражба како одговор за добивање премија. Јас зборам за оштета што за смешна сума секаде во светот пример 10 долари добиваш одредена премија 100-200 долари па дури и целосно поправање во што и да е во зависност од полисата и тоа колку си плаќаш. Еве проста математика 1000 телефони по 2000 денари да се осигураат тоа се 2 милиони денари, колку од нив ќе се расипат? Осигурителните компании и те како ќе имаат заработка од ова.

Нема ризик бидејќи како што кажав не се работи за кражба туку за оштетување на самиот телефон што би го покриле осигурителните компании.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,889
7,602
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
пример 10 долари добиваш одредена премија 100-200 долари па дури и целосно поправање во што и да е во зависност од полисата и тоа колку си плаќаш
Ти знаеш што значи ова во Македонија? Национален натпревар кој повеќе ќе ќари од осигурувањето.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Gilfoyle

Practice makes perfect
10 септември 2009
461
1,501
Доколку имаат разумни цени пример 1000-2000 денари што да бидеме реални ако се решил некој да купи телефон над 40.000ден ќе се исплати бидејќи ако дојде ден да платите 15.000 за дисплеј и некој да ви го направи тоа за вас, па маските и стаклата темперирани од ибеј ќе ве чинат толку. Доколку ние добиеме тоа за разумни цени и добри премии они колку сакаат нека се натпреваруваат.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,889
7,602
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Да, ама повеќе нема да внимаваш на телефонот како што би внимавал без осигурување, едно е кога треба да ги фукнеш 15.000, а друго е кога некој ќе ги даде за тебе. :) Не се сите луѓе такви, ама повеќето да. Идејата е добра како и да е, само не мислам дека е употреблива кај нас.
 

undergrounde

Gaining Experience
11 декември 2009
481
371
Јас зедов Samsung S6 egde од Нептун и го осигурав одма кај нив преку Uniqa, пред 1 месец падна и се скрши екранот, чекав 3 недели ама ми го вратија како нов. Имаше опција ако сакам да го земам за 2-3 дена, да платам(бараа некаде 12000 денари), па потоа да чекам 3-4 недели да ми ги вратат парите од осигурителната компанија. Не ми направија никаков проблем...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

Gilfoyle

Practice makes perfect
10 септември 2009
461
1,501
@undergrounde Баш ми е мило кога слушам вакви работи. Но штета што не вадат приватни полиси, а верувам и дека тешко и да имаш некој во нептун/телеком дека би се сложил да извади полиса иако не е купен од таму.

@Daniel86 Ако е таква работата тогаш да ги оставиме во кутија нека стојат за нови.. Колку и да пазиш и колку и совршено да го чуваш сум бил сведок мал милион пати како девојка/жена/дете/другар го зима да го прочачка и му паѓа се прави лом. А да не им го дадеш не е опција. И тие што ќе го гледаат како очите ќе се деси ќе те подбутне некој дур збориш ќе ти се лизне ќе падне.

Значи ние збориме за осигурување што ќе не штити од скршен екран, заебан микрофон после дожд, заебан усб порт и слично. Никој не бара осигурување што премијата ќе биде нов телефон или не знам ти колку пари. Обично осигурителните компании имаат договори со официјални сервиси и дури и за пониска цена они си го средуваат проблемот.

Да бидеме реални сите што имаат поскап телефон од 20тина/25 илјади денари сигурен сум дека би сакале за некој 500-600 денари да си го осигураат телефонот.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,889
7,602
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Кога сте веќе фраери да трошите 500+ евра на смотан телефон, бидете фраери и одржувајте си ги, што да ви кажам. Не се повикувајте на осигурување.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,859
11,133
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Кога сте веќе фраери да трошите 500+ евра на смотан телефон, бидете фраери и одржувајте си ги, што да ви кажам. Не се повикувајте на осигурување.
Дај ми број од директорот на форумов да прашам како може да направи таму под твојот пост да пишува Astro likes your post 16 times.
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,212
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
@undergrounde

Top si pominal , nego me interesirase kolku plati da go osigiras telefonot ?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,859
11,133
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Машала 250 евра за 2 години. Значи телефонот те фати 800 и кусур евра?

Дец најс, сега сигурно жени едн куп.... тоа па башка трошок.
 

undergrounde

Gaining Experience
11 декември 2009
481
371
Na drugar moj mu se skrsi ekranot na S5 neo, vo Samsung mu pobaraa 7500 den, a vo privatni mobilari 9500 den, ne e nekako cudno?
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,212
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
ЛОЛ 600 Денари да дадам за нешто што ке го чувам, ма јок :)
 

LittleAnthony

Intern
26 март 2016
6
5
Штета што Uniqa престана да нуди осигурување од 3 години на телефоните, од оваа година може да се осигура на максимум една. Се имаа малку прерачунато во проценката колку телефони купувачите ќе ги кршат/губат па намалија на една година.
 

Igorigor80

Intern
14 август 2016
1
0
Јас зедов Samsung S6 egde од Нептун и го осигурав одма кај нив преку Uniqa, пред 1 месец падна и се скрши екранот, чекав 3 недели ама ми го вратија како нов. Имаше опција ако сакам да го земам за 2-3 дена, да платам(бараа некаде 12000 денари), па потоа да чекам 3-4 недели да ми ги вратат парите од осигурителната компанија. Не ми направија никаков проблем...
Zdravo i jas go imam istiot tel i mi se skrsi ekranot a imam osiguruvanje od uniqa.mk pa bi te zamolil ajo moze da mi kaze pod koi uslovi se priznava stetata i na koi mesta naprimer dali ima odredeno na koe mesto lokacija se ostetil tel oti slusnav ako si kazel deka si go ostetil doma ne isplakale ve molam podetalno objasnetemija celata procedura VI BLAGODARAM
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,713
4,567
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Како што знам, Apple Care за 100 долари доплата ти дава можност еднаш или двапати годишно да го расцепиш телефонот од земја и пак ќе ти дадат нов. Ако дојде ова кај нас, со сите што сум правел муабет, ќе почнеме пред да заврши да фрламе телефони, само за да ги „искористиме“ парите.

Овде доаѓа реченицата - and that is why we can't have nice things.

Инаку, се сложувам дека како осигурителна компанија и јас не би се нафаќал на мобилни уреди.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,713
4,567
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
@TylerMkD
Apple не дава нови телефони при замена.
Од каде ова?

Јас имам доказ од прва рака дека дава целосно нови телефони доколку стариот не се поправа.

AppleCare+ provides repair or replacement coverage, both parts and labor, from Apple-authorized technicians. Coverage includes the following:

 • Your iPhone
 • Battery1
 • Included earphones and accessories
 • Coverage for up to two incidents of accidental damage,2 each subject to a fee of $79 for iPhone SE, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone 6, and iPhone 6 Plus, or $99 for iPhone 6s and iPhone 6s Plus, plus applicable tax.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,300
29,302
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Не даваат нови телефони, ретко ептен.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,534
Мислења
858,860
Членови
29,936
Најнов член
toonin111
На врв Дно