1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

OS Crashing

Дискусија во форумот 'Oстанати' започната од <<ExeCutoR>>, 15 Мај 2008.

1. <<ExeCutoR>>

<<ExeCutoR>>
    Intern

132
    2
    16 Април 2007
  2. fuUuUzZzZy

fuUuUzZzZy
    Mr. Sensei

4,835
    823
    14 Декември 2007
    Машко
    Game developer, VFX Artist
    hehehehehe interesno.. :)
    posebno mi se dopagja ovaa

3. Aleks

Aleks
    Gaining Experience

5,753
    289
    18 Мај 2007
    За тоа Линукс крашовите:

Прва слика, доказ дека тоа е линукс ?? Можеби е БСД или МАК

Втора слика, од кога бутирањето на линукс се нарекува краш ?

Трета слика, ми изгледа како бут уп ама немам видено ваков или пак можеби некој компајлира линкер па погрешно го прави тоа .. или пак ... гледам тоа е старт уп програма која праи сег. фаулт, можеби таа е коруптирана

Четврта слика, ништо не се гледа... можеби е стартување на линуксот ...

Петта слика, од кај се гледа дека е линукс м ???

Шеста слика, де бре... секогаш ли јас кога го бутирам линуксот треба да викам дека паднал ?? гишшшш

Хм... :lut2: Толку засега за тие слики .. неможам да ги гледам другите оти имам “*(„*($*„“)(*„“$ интернет

4. <<ExeCutoR>>

<<ExeCutoR>>
    Intern

132
    2
    16 Април 2007
    Aleks многу си пристрасен и Линукс не е совршен, тоа е тоа, и таму луѓе го правеле и таму може да се случи некоја неочекувана грешка.
    А дека лажат на сликите дека е Линукс не ми се верува.

5. Vlatzki

Vlatzki
    Gaining Experience

1,264
    294
    1 Мај 2008
    Дека нема линукс за него нема да коментирам, а за виндоусот знам дека е така бидејќи истото го видов на еден компјутер кај братучед ми и мораше да го носи на сервис затоа што беше под гаранција и он мислеше дека ќе може да го направи ама ја му викав дека ќе ја цркне гаранцијата.. а сигурен сум дека воопшто НЕ се разбира у компјутери Л0Л:LOL::LOL:

6. pudge

pudge
    Intern

128
    1
    28 ноември 2007
    hehe gi procital komentarite od stranata....

tipot sto gi ima staveno slikite saka da ukaze deka moze se slucilo nekoja greska i masinata morala da se restartira... znaci na vakov vid crash........ istoto i za windows, nemora da ti javi BSOD za da bide crash.......

7. filipvselena

filipvselena
    Gaining Experience

2,794
    75
    7 Април 2007
    Airbus ne koristi Linux:ermm:

8. <<ExeCutoR>>

<<ExeCutoR>>
    Intern

132
    2
    16 Април 2007
    Od kaj znaes? :)

9. Aleks

Aleks
    Gaining Experience

5,753
    289
    18 Мај 2007
    Секој што има некое ниво на знаење на линукс може да каже дека сликите не се реални ... како прво некои дистрибуции на линукс бутираат така што сите информации од кернелот ки исфрлаат на екранот како што имаше неколку слики таму, ми се чини дека е slackware поради тукс сликичката во левиот горен акол... Значи сите дистрибуции немаат некој лит начин на бутирање како убунту со сплаш скрин .. Затоа велам кога бутирањето се смета за краш ?

И да, постојат крашови на линуксот како кернел паник, но тоа се случува од мисконфигурирација или хардверска грешка, и најчесто има начин да се поправи без да се форматира/реинсталира.

10. pudge

pudge
    Intern

128
    1
    28 ноември 2007
    dobro be luge coekot tamu ubavo objasni vo eden od komentarite deka ne se smetaat za krasovi od vid na BSOD ili kernel panic....

zasto bi se restartirala masinata na aerodrom? imalo nekoja prcina....

11. filipvselena

filipvselena
    Gaining Experience

2,794
    75
    7 Април 2007
    Оперативниот дел на Airbus работи на софтвер изработен на машинскиот факултет во Скопје а знам дека Линукс нема во овој авион

12. Fiasco

Fiasco
    Gaining Experience

3,036
    203
    2 Март 2008
    :bravo:

Слични теми
  1. the.w
    Одговори:
    11
    Прегледи: