1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ориентациона проценка за лаптоп

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од Zippo, 19 Април 2019.

Тагови:
 1. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  764
  683
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Ми треба проценка за Lenovo ThinkPad T460s:
  Core i7-6600U (2C, 2.6 / 3.4GHz, 4MB)
  14" FHD (1920x1080) IPS
  256GB SSD M.2 Opal2
  4GB Soldered + 4GB DIMM
  3-cell (23Wh) + 3-cell (26Wh)
  Windows 10 DG Windows 7 Pro 64

  Козметички е во добра состојба. Ми го нудат, би било супер да знам колку да им дадам. Фала!
   
 2. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  764
  683
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
 3. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,287
  2,597
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  На eBay се движат околу 600-700$. Нормално, има и по 1.200$, ама...

  Колку ти го нудат?

  Sent from my SM-G955F using Tapatalk
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  764
  683
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  36000 денари со месец дена преостаната гаранција
   
 5. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,287
  2,597
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Па ок е цената. Не е евтино но не е ни скапо. Зависи дали сакаш ThinkPad.

  Иако, да бидам искрен (и пристрасен), за таа цена јас повеќе би земал ова:
  Лаптоп ASUS UX331UA-EG160T 13.3", i5-7200U, 8GB/256GB SSD, WIN 10

  Или некој од другите модели на ZenBook, UX333FA или UX433FA. Околу 46.000, ама 8-ма генерација процесор, и нов. Другото е помалку или повеќе споредливо. Е сега имаат различен "стил" и таргет група.

  Sent from my SM-G955F using Tapatalk
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Gucci

  Gucci
  On your way to fame

  792
  622
  5 Јули 2011
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  764
  683
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Од каде тоа?
   
 8. Gucci

  Gucci
  On your way to fame

  792
  622
  5 Јули 2011
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  764
  683
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
 10. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  764
  683
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Апсолутно, кога би земал ZenBook - би земал од 48000 - овој што ми го предложи го видов и не ми се допаѓа. Тhinkpad-иве на изглед ми фаќаат око. Кога би имал повеќе средства за лаптоп би си земал X1 Carbon.
   
 11. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,287
  2,597
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Епа тогаш земи го T460S, испреговарај за цена. 600 евра не е скапо за тој модел според цените на eBay.

  Sent from my SM-G955F using Tapatalk
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 12. David Marinov

  David Marinov
  Intern

  3
  1
  11 ноември 2017
  Имаш Thinkpad E-490 во Inet за 43000 нов последен пат како што гледав.
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 13. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,145
  4,285
  18 Септември 2013
  Машко
  Е серија немаат врска со T или X серија, 43000 за Е серија е далеку прескапо.

  Исто за DELL не вреди ако не е Е54XX серија (бизнис серија).
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,013
  536
  12 Април 2017
  Машко
  @Zippo Ти предложивме нов со подобри перформанси за оваа цена, ти сега сакаш да земеш стар??
   
 15. smole

  smole
  Unstoppable

  3,019
  3,427
  18 Април 2007
  Ако ја имал 3 годишната гаранција би требало да постои опција пред истекот на истата да се доплати и купи пакет за уште +2 години гаранција.
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  764
  683
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Каде можам да докупам? И на што важи таа гаранција, на кои делови?
   
 17. smole

  smole
  Unstoppable

  3,019
  3,427
  18 Април 2007
  Леново УК/ДЕ/Инет наш и важи за целата конфигурација, како што важи и основната 3 годишна гаранција.
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  764
  683
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Дали тоа значи дека во Инет би можел да си докупам гаранција за Леново купен од Северна Америка (САД/Канада)?
   
 19. smole

  smole
  Unstoppable

  3,019
  3,427
  18 Април 2007
  Би требало, јави им се утре со серискиот и види.
   
  На Arabian и Zippo им се допаѓа ова.
 20. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  732
  786
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  Мое мислење повеќе од 500еур да недадеш за лаптопот. Многу убаво ти предложиле погоре, послушај ги
   
  На Zippo му/ѝ се допаѓа ова.
 21. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,048
  1,618
  13 Јануари 2014
  Машко
  И јас би рекол околу 500 евра дека е максимум за ова. Сепак е (скоро) без гаранција, со две генерации стар двојадрен процесор. А и прашање е батеријата до кај му е.

  И би замолил тие што нудите алтернативи за истите пари (или малку плус), зборувам за нови лаптопи, да имате на ум дека Thinkpad T серијата со квалитет на изработка, со издржливост и со тастатурата се минимум три класи над она што го има за истите пари ново.

  Ако на @Zippo тоа не му е битно, и јас би препорачал нешто ново за истите пари, или евентуално до кај 650-700 евра. Ама ако го земаш зошто е Thinkpad, батали ново за тие пари.
   
  На Zippo и Astro им се допаѓа ова.
 22. Astro

  Astro
  Guru

  6,164
  8,494
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Е...е.. тоа. Нудат инспајрон и Зенбук покрај Тинкпад и тоа Т серија :minishock:
   
  The-spiki, Zippo, toshex и на уште 1 им се допаѓа ова.
 23. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,048
  1,618
  13 Јануари 2014
  Машко
  Користам ZenBook веќе година дена, поскап од предложениве погоре, и зачудувачки е добар. Ама да ми беа побитни работите што ги спомнав погоре, немаше ни во потесен избор да е кога купував. За Inspiron ќе се воздржам од коментари :D
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  764
  683
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  За 530 еур го пазарив
   
  На smole, Speedster, omegaRED и уште 3 други им се допаѓа ова.
 25. Kazaam

  Kazaam
  Gaining Experience

  130
  81
  20 Септември 2013
  Машко
  Ц ц ц, Т серија ThinkPad или Dell Inspirion???
  Колку за споредба Т480с со и5 процесор кај нас: INet » 20L7001RRI – ThinkPad T480s Black
  @Zippo Ако стриктно ти треба графичка, тогаш може да бараш нешто друго. Ако не ти е за играње, земај и не му ја мисли воопшто.
   
  На Astro и Zippo им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. AlexDGreat
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,155
 2. wack0
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  637
 3. Mayson
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,154
 4. turbiny
  Одговори:
  21
  Прегледи:
  2,573
Вчитување...

Сподели

Вчитување...