• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Организирање на Chrome bookmarks

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
832
513
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Имам веќе некоја поголема колекција на статии во Chrome bookmarks,
па ме интересира следново:
дали некој знае да постои или пак користи
некоја алатка која соработува со Chrome bookmarks
на начин на кој би се означувале клучни реченици во web pages страници
да не мора да се претражуваат рачно
или барем да не мора да се чита два пати иста статија
туку да се маркираат лично преферирани информации.
Однапред благодарам за посветено внимание и информација.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,166
3,646
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
моментално
не знам за таква
екстензија
ама изгуглај, и
провери, можда ќе се најди
нешто.

хаику поезија пишуваш другар.

не знам за таква екстензија дека постои, ама ако не најдиш, зошто не би направил своја?
 

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Сними ги веб страните и барај во нивниот текст/код со Notepad++ -> Find in files ???
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
832
513
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
@JensenInterceptor мислам дека првиот одговор ти беше посериозен...
иначе ми треба "нешто" да го маркира текстот во bookmarks кога ќе го отворам
и постојано да е маркиран на секое отварање...
за организирање по фолдери се снаоѓам... за ова второво послабо...
 

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Хмм, го тргнав првото оти не беше баш тоа што бараш.
Можеш да правиш папки со одредени линкови.

Хром ги снима линковите во XML формат и можеш да увезуваш линкови од Интернет Експлоудер, Фајрфокс и слични прелистувачи.

Notepad++ е текст уредник со отворен код, и стално има надградби. Јас го користам чат пат при програмирање заради добрата алатка „Find in Files“ што означува каде и колку пати нашол даден збор/реченица.

Иначе управителот за линкови на Хром, доаѓа со самиот Хром.
Еве најдов некој додаток за Хром што подобрува барање во снимените линкови:

Bookmark Manager Plus

Ама дали е ова додаток или баш го менува вградениот управител за линкови не знам.

Пробај па кажи.

Еве и некакво си АПИ за работа со зачувани линкови
chrome.bookmarks - Google Chrome

Можеби би можел некако да скриптираш што да се случи при стартување на Хром, односно, барање зборови во страници и нивно бележење ако се нашло нешто.

ДОДАТОК:
Само што видов, има метода

Код:
chrome.bookmarks.search(string or object query, function callback)
и метода

Код:
chrome.bookmarks.move(string id, object destination, function callback)
што на пример би било, барај текст во сите снимени линкови/сајтови. Ако најдеш, префли го линкот/сајтот во папката „прочитани“.

Вака некако??

Значи може да куцаш ЈаваСкрипт. Еве го примерот наведен во линкот:
chrome/common/extensions/docs/examples/api/bookmarks/basic/popup.js - chromium/src - Git at Google

Хмм, ама сеа работава е, треба да куцаш код :)

Ај, ако можам после ќе седнам да видам за што се работи. Сигурно е едноставно, треба при стартување на Хром да се уштека скрипта што ќе се изврши.
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
832
513
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
@JensenInterceptor ова е веќе подобро...
иначе не ми е замисла да претражувам зборови, туку клучни концепти
(што повеќе би значело означување маркирање на некои реченици, ама не и сите,
исто како при учење од скрипта, само што на овој начин повремено би можело да се менува што маркираш)...
можно е после некој месец и јас да го изведам сево ова преку код (сега за сега не е опција)
затоа благодарам за пронајденото API, ако не ми послужи мене, може ќе му послужи на некој друг...

NOTE: искрено јас би платил и 10тина долари годишно да ја има некаде готова функцијава... оти е lifesaver...

на пример во форумов да може да се означува со маркер, во многу големи теми, што е добро за читање
(додека да не се маркираат и да не мора пак да се листаат обични незначајни ради реда коментари или тролања)...

catch my idea???
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,823
12,232
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Можеби нешто како ова за обично хајлајтирање на страници. Не знам дали го зачувува хајлајтираното и по долго време (на пример месец), ама можеш да бараш слична екстензија ако оваа не врши работа. Термин за пребарување: "extension chrome highlighter", со него најдов многу слични.

А не знам како замислуваш да ти хајлајтира делови од букмарЦите кога тие не се чуваат на твојот компјутер (целите страници). Екстензииве се обидуваат, но често страницата може да се смени, па да не го најде тој дел. Ако сакаш да хајлатираш делови од насловот на букмаркот, едитирај го (пиши си што сакаш). Еве некои идеи за организирање на букмарЦите (особено тагирањето, што ми личи дека е дел од тоа што го сакаш).
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
832
513
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Значи организација на документи не ми преставува проблем...
всушност една од појаките работни карактеристики (кога не брзам) ми е класификација на документи во фолдери итн
(претпоставувам и на повеќето одговорни информатичари (ако така може да се изразам))
значи можам да најдам што барам, кога е и при мој "таканаречен хаос"...
потребно ми е класифицирање на информации кои повремено може да се по(т)сетуваат...
значи од страница означувам концепти кои ми се допаѓаат,
при повторно отварање на исти боокмарк стојат исто одбележани информации со можност за измена...
(Идеален случај (што мислам дека е далеку од реалност сега)
доколку сите тие информации од разни извори можат да се класифицираат, спојат, групираат,)

или постручно изразено Web Within Web (пребарување на информации во личниот Web простор)

најблиску до замислата (што најдов во зачуван букмарк од пред некој период) е следново
(малку за мене прескапо а преeдноставно решение) Diigo
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,823
12,232
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Од страницата на Википедија за Diigo: Најдолу имаш 5 тагови за категории, од кои 3 мислам дека ќе ти користат да најдеш сличен софтвер. Или независно си бараш алтернативи.
 

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
221
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Ова што бараш во суштина ти е на некој начин скрипта за „учење“(податочно рударење или едноставно ВИ(Вештачка Интелигенција)). Ама не е баш едноставно да се направи и ќе треба да се испрограмира.

Не ни пиша, написите(статиите) ги снимаш на диск? Тоа се HTML страни? Или во кој формат?
Пошто на крај краева линковите што се снимаат во Хром се обично URL и не кажува многу што да се бара.

Јас користам Pocket за чување линкови. Ај ќе побарам дали има додатоци за барање во линкови?

ДОДАТОК:

Доста го гледам ова Diigo што го наведе @Metuzalem по сајтовиве.
Можеби за Фајрфокс LINER | The Highlighted Internet
Textmarker – Get this Extension for Firefox (en-US)

За Хром Highlighter

И ова нешто слично Tool to highlight and annotate text on websites?

Треба да се пробаат. Но пак, ако сакаш да се најде и да се сними нешто ќе ти треба или алатка што го прави ова или да се испрограмира.

Да би можело некако со тагови да се означи секој сајт што има или нема.
На некој начин ова би дошло како SEO(Search Engine Optimization), само во мало, во кругот на сајтовите што само ти ги прегледуваш.
Уствари секој сајт има мета податоци(податоци за податоците), горе во заглавјето(<head/> тагот). Гугл и остали пребарувачи ги користат овие податоци за да ги најдат и да им дадат ранкинг(скалило) во однос на сите останати веб сајтови на целиот веб.
Значи ако бараш на пример зборот „куќа“, на вебот имаш многу сајтови што го содржат зборот „куќа“, но на тебе не ти требаат сите сајтови. Затоа треба при барање да наведеш и други клучни зборови кои ќе му кажат на пребарувачот кои сајтови ти се побитни на тебе лично од купот на сајтови кои го содржат зборот „куќа“.

На некој начин SEO во купот на сајтовите(статиите) кои си ги зачувал во Хром?
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #11

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
832
513
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
@JensenInterceptor
Користам Chrome Bookmarks за чување на линкови (бидејќи ги чува на Cloud)
и прилично ми е лесен за снаоѓање, со оглед на тоа дека градам фолдери и подфолдери,
ама имам една маана дека повремено ми е потребно потсетување на информации (па макар и основни)
или понекогаш продлабочување на тематика, отварање на нови линкови со нови информации,
па се чудам во последно време како нема подобра алатка за градење на свој личен web,
(бидејќи не е логично повторно да се прелистуваат сите информации на веќе посетени страни
кога веќе си одвоил и заклучил што те интересира од таму)
bookmarks се веќе застарена работа (во поглед на можности)
и треба да се мисли на новите напредни побарувања на денешницата (да не речам дека само мои побарувања се)...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
832
513
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
@Metuzalem Разгледував и размислував
и после извесно користење на Diigo
се испостави дека статијата што ми ја прати
има добро објаснување на работите...

Имено за сите оние што бараат слично решение Pocket е тоа што би им користело и вршело работа.
Лична библиотека со апликација за сите платформи, па и add-in за сите позначајни browser-и...

Благодарам и како наравоучение, бирајте си ги информациите и со време и внимателно обработувајте ги...
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,823
12,232
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Нешто што ми изгледа добро за оваа или слична намена: Зотеро. Бесплатно и open-source.

За @Глупав или за други, ако налетаат на темава.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
832
513
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Благодарам @Metuzalem за инфо...
сепак ниту Pocket ги нема опциите кои мислам дека се потребни на една лична библиотека,
ниту пак Diigo, иако можеби нив малку повеќе ги кочи тоа што се со поголема месечна претплата, а имаат добра идеја за размена на библиотеки...
Колку што видов Zotero е некој малку подобар организатор на bookmarks со доста мета инфо,
нешто што Chrome bookmarks требаше одамна да биде,
меѓутоа Zotero не е и повеќе од тоа...
Сепак изгледа мене вкусот ми е истенчен
и ретко можам да најдам некоја алатка како што ја замислувам лично,
според некои свои софистицирани потреби...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,736
Мислења
863,582
Членови
30,071
Најнов член
Aleksandar Kostovski
На врв Дно