• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Oracle XE

Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

boban984

Gaining Experience
5 јули 2007
105
211
Барам совет од некој со кој има искуство со бази на податоци , поточно Oracle XE , треба да направам апликација (за Двд-тека) која ке се поврзува со базата , ке покажува податоци извадени од базата и ке внесува податоци во базата.
Апликацијата што треба да ја направам ми треба за факултет (пмф - и.и.)
,сакам да знам дали е полесно да ја работам со Java (Netbeans ili Jdeveloper)
или со PHP.
Со Java веке имам работено , со PHP не , но мислам дека нема да ми биде проблем да научам и PHP.

Па секој совет (или туториали ) би бил добродојден
 

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
Барам совет од некој со кој има искуство со бази на податоци , поточно Oracle XE , треба да направам апликација (за Двд-тека) која ке се поврзува со базата , ке покажува податоци извадени од базата и ке внесува податоци во базата.
Апликацијата што треба да ја направам ми треба за факултет (пмф - и.и.)
,сакам да знам дали е полесно да ја работам со Java (Netbeans ili Jdeveloper)
или со PHP.
Со Java веке имам работено , со PHP не , но мислам дека нема да ми биде проблем да научам и PHP.

Па секој совет (или туториали ) би бил добродојден

Конкретно за што ти требаат туториали, за PHP, Oracle ... ?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

boban984

Gaining Experience
5 јули 2007
105
211
Вака туторијали можам и сам да најдам , не ми е целта да ми дадете линкови до туторијали.
Значи на Факс имам работено јава и знам јава , пхп не , но мислам дека брзо би го научил , Oracle исто имам работено на факс и го знам.
Мене ми треба совет за тоа во кој јазик би било полесно да се направи апликацијата , базата во Oracle ми е готова , сега треба да направам апликација која ке прикажува и вметнува податоци во неа.

Па, Ако имаш туторијали кои објаснуваат како да се поврзес со база и да ставаш и вадиш податоци од неа , може да ставиш линк.
Туторијали за самите јазици - јава или пхп - имам
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Ako imash tutorial za php togash tamu kje gi najdesh stringovite za povrzuvanje so baza.

Stringot za povrzuvanje so Oracle baza e sledniot:

Код:
<HTML>
<TITLE>First Variables Example</TITLE>
<BODY>

<?php
$tns = 'sean';

$user = "[email protected]$tns";
$pass = 'tiger';
$q1 = 'SELECT * FROM example';
$conn = ora_logon($user, $pass);

$mycursor = ora_open ($conn);
ora_parse ($mycursor, $q1, 0);
ora_exec ($mycursor);

while (ora_fetch($mycursor)) {
 echo "RESULT: " . ora_getcolumn ($mycursor, 0) . ", " . ora_getcolumn ($mycursor, 1) . "<br>";
}
ora_close($mycursor);
?>

</BODY>
</HTML>

OVDE kje najdesh neshto za pochetok.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

boban984

Gaining Experience
5 јули 2007
105
211
Имам симнато туторијали од Oracle за Java и за Php , се е добро објаснето , мислам на поврзување со oracle , вадење и внесување податоци , незнам дали да почнам со Java да ја правам апликацијата или со Php.

Што мислите Java или Php?

п.с.Има ли некој нешто слично работено?
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Druzhe ti izgleda ni sam neznaesh shto sakash...

Prvo vikash:
Ако имаш туторијали кои објаснуваат како да се поврзес со база и да ставаш и вадиш податоци од неа , може да ставиш линк.
Jas ti davam tutorial, pa ti posle vikash...
Имам симнато туторијали од Oracle за Java и за Php , се е добро објаснето , мислам на поврзување со oracle
Da se odluchish da kazhesh shto ti treba, poshto vo idnina nikoj za ozbilno nema da te zema.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

boban984

Gaining Experience
5 јули 2007
105
211
Prvo fala , za posvetenoto vnimanie.

Najdov tutoriali sam.

Samo neznam sto da fatam da ucam (tutorijali za javata ili za php)
t.e. dali da ja praam aplikacijata so java ili so php.

Sakam da znam so koj prog.jazik ke mi bide polesno.

Si rabotel li Oracle?
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Nikogash ne sum rabotel Oracle i ne sum programer pa nemozham da te posovetuvam.
Kolku za informacija na rabota koristime MySQL/php i MS-SQL/.NET.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

boban984

Gaining Experience
5 јули 2007
105
211
Sto rabotite so MySQL/php , sajtovi , veb aplikacii?
Pisi nekoj link , da vidam sto rabotite , ne za da kritikuvam , tuku sakam da vidam sto rabotite , bidejki me interesira web programiranje.
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Intranet aplikacii se bug tracking, ticketing system, warehouse shipping/receiving itn...
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Boban istata aplikacija mozhesh da ja zavrshishs i vo java i php, rabotata e vo toa dali sakash samo da ja zavrshish aplikacijata ili da nauchish neshto novo. Ako e ova vtoroto napravi ja vo php bidejki samiot reche neznaesh php pa ova bi bilo ushte eden povod za da pochnesh da podnauchish i php. Nema da bide teshko veruvaj.


Offtopic:
Intranet aplikacii se bug tracking, ticketing system, warehouse shipping/receiving itn...
sounds dope! Za koja kompanija rabotish [ako ne e tajna :) ]?
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
Веќе кога си кај Оракл, пробај го Оракл Апликејшн Експрес, мене многу ми е ок, особено за апликации како твојата. Плус е бесплатен:

http://www.oracle.com/technology/apex/index.html

Инаку, можеш во што сакаш да го направиш. Знам и Јава и ПХП и други јазици. Мислам дека во ПХП ќе ти оди побрзо работата.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,009
Мислења
854,589
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно