• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Оптимизирање

  • Ја почнал/а темата
  • #1

WhiteDeath

Intern
2 јуни 2008
117
1
Па вака има многу муабети за тоа дека за да работи линуксот со максимални перформанси треба добро да се оптимизира. Разгледував на интернет и најдов милјон работи за оптимизирање на линукс. Па ме нтересира кои се вашите искуства и со што се добива најдобри подобровања во стабилност и брзина на системот.

Највеке највеке ме интересира оптимизирање на Ubuntu.

Исто така да се спомне што не е пожелно да се прави. Односно како да не си го заебеш системот во процесот.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
1. Исклучи ги сервисите што не ти требаат и кои не ги користеш

2. Да имаш минимун 2xРАМ swap партиција

3. Хм... не го преоптеретувај графичкиот интерфејс со премногу џиџи-миџи како некои комплексни теми, dock-ови и такви работи

Понатаму сеуште мислам дека може да се оптимизира ама со одење до дното т.е. до самиот кернел.

А за заебување мислам дека освен некои крајни грешки (на пример зафркнување на UDev) неможе толку лесно да се направи неповратна штета на системот
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
А да, заборавив, најдобри перформанси има Линуксот кога е инсталиран на своја партиција од типот ext2/ext3 а не на windows партиција како што гледам денеска се повеќе и повеќе се прави
 

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
1.Треба да си ги исклучиш сервисите кои не ти се потребни.

2.SWAP партицијата оптимални е да е 1.5 х RAM, и тоа само ако го хибернираш системот, а ако не користиш хибернација доволно ако не и премногу е 512MB.

@ Aleks не ми се верува дека може да се инсталира Линух на NTFS или FAT партиции:p.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
finger.k4, за нормални корисници толку се препорачува, а ако имате намера да компајлирате нешто големо, или работите со некоја програма која бара многу меморија тогаш рамот мора да е уште поголем
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

WhiteDeath

Intern
2 јуни 2008
117
1
Јас имам 3 GB RAM и ако одиме по тоа swap = 2 x RAM 6 GB swap некако мкногу ми изгледа.
Инаку јас ставив 2 GB за swap и мислам дека е доволно.
 

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Како што кажав ако не користиш хибернација не ти треба многу SWAP на 3GB, ти колку што си ставил 2GB е може да се рече добро но нема да можеш да го ставиш во хибернација компјутерот, што не е некоја потреба.

Инаку оптимално е и како што кажав пред неколку поста 1.5 х RAM, значи во твојот случај 1.5 х 3 = 4.5GB. Но и 4.5GB e многу па треба да се има SWAP малку повеќе од RAM за да ти работи се на Линух от.

PS: Јас имам 1GB меморија и 1.5GB SWAP но никогаш колку што имам следено, оперативниот систем не ми ја користел SWAP партицијата никогаш
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,671
Мислења
862,047
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно