Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Оптимизација на страни и форуми

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
521
306
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Здраво другари
Решив да направм нов канал на јутуб,и да уплоадурам видеа за оптмизација на страни и форуми.
Дали сега може некој да ми помогне
1.Kaко да направам friendly seo url на страна или на форум?
Дали треба да менам .htacess.txt
2.Inline CSS Test
3.Deprecated HTML Tags Test
4.CDN Usage Test
5.Canonical Tag Test
6.Nofollow Tag Test и други раб.
Може некој да ми помогне за тоа?
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.263
32.102
roka.mk
Чекај, ШТО?
Ти сакаш да правиш видеа и да учиш други луѓе како да оптимизираат сајтови и форуми, ама прво ние тебе да те научиме да го правиш тоа? или лошо сум разбрал?
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
521
306
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Чекај, ШТО?
Ти сакаш да правиш видеа и да учиш други луѓе како да оптимизираат сајтови и форуми, ама прво ние тебе да те научиме да го правиш тоа? или лошо сум разбрал?
Да општо за да се учиме,барам малку помош околу оваа,бидејќи и јас незнам некои раб. со сео оптимизација.
 

StalkeR

Guru
5 декември 2009
5.424
6.597
Друже, ако сакаш да научиш seo, си има курсеви, ке платиш и најверојатно ке научиш нешто. Тогаш може да пробаш да ги учиш другите како да оптимизираат.
Овака, сигурно нема некој да ти го даде лебот.

Поздрав.

Sent from my Samsung S20 FE
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.263
32.102
roka.mk
идејќи и јас незнам некои раб. со сео оптимизација.
Ондак дефинитивно барај друга бизнис идеа.
За да отвориш канал на кој ќе учиш други треба пред се ти да бидеш професионалец во таа област (праиме моабет ако имаш сериозен канал кој ќе треба да ти носи сериозни пари и спонзорства), а професионалец се станува после 10 години активна работа и посветеносто во областа. Ние ќе ти помогнеме околу поимите кои не ти се јасни, но и покрај тоа ти нема да бидеш спремен да го шириш твоето знаење бидејќи ти фали практична употреба на знаењето и соочување со реални проблеми. Курсевите ќе ти бидат бејзик и проечно време на гледање ќе ти биде 04секунди.

Ова ти кажувам добронамерно, какви курсеви гледам и какви би сакал да гледам како твоја потенцијална публика.

Поздрав.
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
521
306
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Ондак дефинитивно барај друга бизнис идеа.
За да отвориш канал на кој ќе учиш други треба пред се ти да бидеш професионалец во таа област (праиме моабет ако имаш сериозен канал кој ќе треба да ти носи сериозни пари и спонзорства), а професионалец се станува после 10 години активна работа и посветеносто во областа. Ние ќе ти помогнеме околу поимите кои не ти се јасни, но и покрај тоа ти нема да бидеш спремен да го шириш твоето знаење бидејќи ти фали практична употреба на знаењето и соочување со реални проблеми. Курсевите ќе ти бидат бејзик и проечно време на гледање ќе ти биде 04секунди.

Ова ти кажувам добронамерно, какви курсеви гледам и какви би сакал да гледам како твоја потенцијална публика.

Поздрав.
се е океј но,како може барем да ми помогнете како можам да направам сео фриендлј урл?
на форум
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.263
32.102
roka.mk
за xenforo: admin.php?options/groups/basicBoard/ најдоле имаш Use full friendly URLs штиклираш и не менуваш ништо друго.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.081
4.618
...Решив да направм нов канал на јутуб,и да уплоадурам видеа за оптмизација на страни и форуми.
Се друго освен оваа реченица ќе беше ОК тема. Но со ова е стварно НЕВЕРОВАТНО... 100Ватно.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.599
2.619
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Најјако на свет ми е кога
- се праќа слика од
- податоци кои се обичен текст и може да им се направи најпрост copy/paste
- сликана со телефон!!?
 

Mr.Jack

Gaining Experience
9 февруари 2008
748
489
Најјако на свет ми е кога
- се праќа слика од
- податоци кои се обичен текст и може да им се направи најпрост copy/paste
- сликана со телефон!!?
И после човеков ќе објаснува на други како да прави оптимизација на сајтови? :D Ќе снима видеа со телефон директно у екранот и ќе зборува и објаснува?
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.081
4.618
И после човеков ќе објаснува на други како да прави оптимизација на сајтови? :D Ќе снима видеа со телефон директно у екранот и ќе зборува и објаснува?
Не, не. Почна на форумов стварно неверојатни нешта да читам.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Avid

Epic
21 јануари 2009
6.212
10.943
Скопје
Не, не. Почна на форумов стварно неверојатни нешта да читам.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
521
306
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Најјако на свет ми е кога
- се праќа слика од
- податоци кои се обичен текст и може да им се направи најпрост copy/paste
- сликана со телефон!!?
Што е копи пасте,жити се,ако барам помош јас за форумот на странски јазик зошто да не го направам подобро сео оптимизиран
Со iphone 6s е сликано во хостинг ухост cpanel htacess.
Мислењето е автоматски споено:

И после човеков ќе објаснува на други како да прави оптимизација на сајтови? :D Ќе снима видеа со телефон директно у екранот и ќе зборува и објаснува?
Друже види дека поставив прашање за форумот каде неможам да направам seo friendly url.
Мислењето е автоматски споено:

И кога немаме УРЛ.

Sent from Телефон using Tapatalk
Ок ќе дадам и урл линк од форумот,не е проблем,мене ми треба да го направам сео фриендлј урл.
 
Последна промена:

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.081
4.618
Што е копи пасте,жити се,ако барам помош јас за форумот на странски јазик зошто да не го направам подобро сео оптимизиран
Со iphone 6s е сликано во хостинг ухост cpanel htacess.
Мислењето е автоматски споено:


Друже види дека поставив прашање за форумот каде неможам да направам seo friendly url.
Мислењето е автоматски споено:


Ок ќе дадам и урл линк од форумот,не е проблем,мене ми треба да го направам сео фриендлј урл.

1. Не го разбра човекот, препрочитај. Значи место да сликаш со телефон, можеше да го ископираш текстот и да го ставиш, можеше скриншот да користиш ако веќе сакаше слика, Итн..
2. Тоа е начинот, зошто неможеш мислам неможе да ти помогне никој, без подетални информации. Ако ти е на шеард хостинг кај Ухост 99.9% уклучен е mod rewrite, барај друга грешка некаде.
3. Покрај прашањето сакаш и да предаваш на Јутуб, тоа е пресмешно во случајов.
4. Дај ти било кој УРЛ да видат форумџииве како ти е сега и што може да се направи.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
521
306
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
1. Не го разбра човекот, препрочитај. Значи место да сликаш со телефон, можеше да го ископираш текстот и да го ставиш, можеше скриншот да користиш ако веќе сакаше слика, Итн..
2. Тоа е начинот, зошто неможеш мислам неможе да ти помогне никој, без подетални информации. Ако ти е на шеард хостинг кај Ухост 99.9% уклучен е mod rewrite, барај друга грешка некаде.
3. Покрај прашањето сакаш и да предаваш на Јутуб, тоа е пресмешно во случајов.
4. Дај ти било кој УРЛ да видат форумџииве како ти е сега и што може да се направи.

Sent from Телефон using Tapatalk
# Mod_security can interfere with uploading of content such as attachments. If you

# cannot attach files, remove the "#" from the lines below.

#<IfModule mod_security.c>

# SecFilterEngine Off

# SecFilterScanPOST Off

#</IfModule>ErrorDocument 401 default

ErrorDocument 403 default

ErrorDocument 404 default

ErrorDocument 405 default

ErrorDocument 406 default

ErrorDocument 500 default

ErrorDocument 501 default

ErrorDocument 503 default<IfModule mod_rewrite.c>

RewriteEngine On# If you are having problems with the rewrite rules, remove the "#" from the

# line that begins "RewriteBase" below. You will also have to change the path

# of the rewrite to reflect the path to your XenForo installation.

#RewriteBase /xenforo# This line may be needed to enable WebDAV editing with PHP as a CGI.

#RewriteRule .* - [E=HTTP_AUTHORIZATION:%{HTTP:Authorization}]RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} -f [OR]

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} -l [OR]

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} -d

RewriteRule ^.*$ - [NC,L]

RewriteRule ^(data/|js/|styles/|install/|favicon\.ico|crossdomain\.xml|robots\.txt) - [NC,L]

RewriteRule ^.*$ index.php [NC,L]

</IfModule><IfModule mod_expires.c>

ExpiresActive onExpiresByType image/jpg "access plus 1 month"

ExpiresByType image/jpeg "access plus 1 month"

ExpiresByType image/gif "access plus 1 month"

ExpiresByType image/png "access plus 1 month"

</IfModule><IfModule mod_expires.c>

ExpiresActive onExpiresByType text/javascript "access plus 1 month"

ExpiresByType application/javascript "access plus 1 month"

</IfModule>

# BEGIN cPanel-generated php ini directives, do not edit

# Manual editing of this file may result in unexpected behavior.

# To make changes to this file, use the cPanel MultiPHP INI Editor (Home >> Software >> MultiPHP INI Editor)

# For more information, read our documentation (PHP Home - EasyApache 4 - cPanel Documentation)

<IfModule php7_module></IfModule>

<IfModule lsapi_module></IfModule>

# END cPanel-generated php ini directives, do not edit

# php -- BEGIN cPanel-generated handler, do not edit
# Set the “ea-php74” package as the default “PHP” programming language.
<IfModule mime_module>
AddHandler application/x-httpd-ea-php74 .php .php7 .phtml
</IfModule>
# php -- END cPanel-generated handler, do not edit
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.081
4.618
# Mod_security can interfere with uploading of content such as attachments. If you

# cannot attach files, remove the "#" from the lines below.

#

# SecFilterEngine Off

# SecFilterScanPOST Off

#ErrorDocument 401 default

ErrorDocument 403 default

ErrorDocument 404 default

ErrorDocument 405 default

ErrorDocument 406 default

ErrorDocument 500 default

ErrorDocument 501 default

ErrorDocument 503 default

RewriteEngine On# If you are having problems with the rewrite rules, remove the "#" from the

# line that begins "RewriteBase" below. You will also have to change the path

# of the rewrite to reflect the path to your XenForo installation.

#RewriteBase /xenforo# This line may be needed to enable WebDAV editing with PHP as a CGI.

#RewriteRule .* - [E=HTTP_AUTHORIZATION:%{HTTP:Authorization}]RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} -f [OR]

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} -l [OR]

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} -d

RewriteRule ^.*$ - [NC,L]

RewriteRule ^(data/|js/|styles/|install/|favicon\.ico|crossdomain\.xml|robots\.txt) - [NC,L]

RewriteRule ^.*$ index.php [NC,L]ExpiresActive onExpiresByType image/jpg "access plus 1 month"

ExpiresByType image/jpeg "access plus 1 month"

ExpiresByType image/gif "access plus 1 month"

ExpiresByType image/png "access plus 1 month"ExpiresActive onExpiresByType text/javascript "access plus 1 month"

ExpiresByType application/javascript "access plus 1 month"# BEGIN cPanel-generated php ini directives, do not edit

# Manual editing of this file may result in unexpected behavior.

# To make changes to this file, use the cPanel MultiPHP INI Editor (Home >> Software >> MultiPHP INI Editor)

# For more information, read our documentation (PHP Home - EasyApache 4 - cPanel Documentation)

# END cPanel-generated php ini directives, do not edit

# php -- BEGIN cPanel-generated handler, do not edit
# Set the “ea-php74” package as the default “PHP” programming language.

AddHandler application/x-httpd-ea-php74 .php .php7 .phtml

# php -- END cPanel-generated handler, do not edit

Rewrite base подеси согласно каде ти е инсталиран Xenforo. /xenforo ili samo / ако ти е во public root. Сепак мислам мастер xebforo @Fatal1ty_ најдобро ќе каже а и супер предлог ти даде.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.230
Мислења
976.978
Членови
35.540
Најнов член
Matej213
На врв Дно